un hobby apicol

Creat de dragos2006, Noiembrie 20, 2007, 03:44:04 AM

« precedentul - următorul »

D006

Citat din: pngflorinApropo, mirosul de aracet s-au substantele din acesta nu sunt toxice pt albine.
La un pavilion am facut 24 de cutii la un timplar care a folosit aracet...si nu am obsevat nimic legat de acest aspect...

D006

nucleu de imperechere cu 4 compartimente din polistiren dur lipit cu silicon ptr. polistiren, proaspat construit si populat a gazduit cateva serii de matci pana in toamna.

PricopArthur

Lateralul stupului il fac din 2 bucati imbinate in nut si feder. Peretii ii imbin intre ei in tincuri conice. Cu fierastraul pendular e usor.
Cand fac panourile, eimportant ca inime lemnului sa fie in aceeasi directie, iar la imbinare sa pui inima lemnului inspre exterior pt a preveni scorojirea naturala a lemnului.
Cred ca holsuruburile sunt mai bune decat cuiele, daca intai, in locul unde vei infileta holsurubul, intai faci loc pt capul acestuia. Acela e momentul in care se poate crapa lemnul.
Miere multă şi inimă curată!

pngflorin

Dat gaura cu diam mai mic decat cel al holsurubului, cu o bormasina, apoi infiletat cu surubelnita.
Ma gandesc ca daca se inmoaie holsurubul in aracet s-au clei cu atat mai bine.

D006

Citat din: moc_sornucleu de imperechere cu 4 compartimente din polistiren dur lipit cu silicon ptr. polistiren, proaspat construit si populat a gazduit cateva serii de matci pana in toamna.
...si locasul pt rame cum l-ati facut a mers taiat in polistiren?...

PricopArthur

Da Florin ai dreptate.
Dar in loc de surubelnita am folosit o bormasina cu turatie variabila.
Nuclee din polistiren! de fiecare data gasesc cate ceva de ma minunez! Ieftin si eficient.
Miere multă şi inimă curată!

david nick

Eu am peste 100 de lazi si 230 caturi de jumatate incheate in holsuruburi si sincer nu a crapat nici unul.Folosesc holsuruburi pt rigips de 45 mm lungime si de 3mm grosime.Se gasesc oriunde la mat. de constructii costa in jur de 15 roni cutia de 500 bucati+bit.
Ca de exemplu folosesc o autofiletanta cu acumulatori care are si cuplu de stringere si nu apare riscul stringerii prea tare sa crape lemnul.Preturile variaza de la model la model ex.marca STERN 140 roni sau BOSH 400lei sau MAKITA la 550 ron .Merita orce model toate sunt bune la lemn.Eu am Stern de 3 ani si este foarte buna ....alegeti ce vreti dar nu mai incheati in cuie ca in timp cedeaza pe cand holsuruburile niciodata va asigur.
http://dvdnick.sunphoto.ro   http://dvdnick.blogspot.com/

D006

Citat din: david nickEu am peste 100 de lazi si 230 caturi de jumatate incheate in holsuruburi si sincer nu a crapat nici unul.Folosesc holsuruburi pt rigips de 45 mm lungime si de 3mm grosime.Se gasesc oriunde la mat. de constructii costa in jur de 15 roni cutia de 500 bucati+bit.
Ca de exemplu folosesc o autofiletanta cu acumulatori care are si cuplu de stringere si nu apare riscul stringerii prea tare sa crape lemnul.Preturile variaza de la model la model ex.marca STERN 140 roni sau BOSH 400lei sau MAKITA la 550 ron .Merita orce model toate sunt bune la lemn.Eu am Stern de 3 ani si este foarte buna ....alegeti ce vreti dar nu mai incheati in cuie ca in timp cedeaza pe cand holsuruburile niciodata va asigur.
Am crezut ca ar fi scumpe holsuruburile..dar vad ca nu sunt prea scumpe...Avem un magazin al firmei ''stern'' la Slobozia ..poate gasesc si autofiletanta cu acumulator...

D006

..tot caut ceva de prelucrat lemnul...as vrea sa pot scoate si grosimea la scindura...si am gasit ceva prin zona Bacaului dar scump..

D006

Citat din: bio..tot caut ceva de prelucrat lemnul...as vrea sa pot scoate si grosimea la scindura...si am gasit ceva prin zona Bacaului dar scump..
cit costa BIO

D006

la praker am vazut o garnitura completa pentru ce avem noi nevoie
- un abricht - scoate scandura la grosime pe 25 cm latime - 3600 ron
- circulare cu masa reglabila pe inaltime incepand de la 600 rom
si o freza de mana mai de firma 400 ron
si ne-ar mai lipsi doar cheresteaua uscata
toate sunt la 220v

D006

Citat din: cristi xla praker am vazut o garnitura completa pentru ce avem noi nevoie
- un abricht - scoate scandura la grosime pe 25 cm latime - 3600 ron
- circulare cu masa reglabila pe inaltime incepand de la 600 rom
si o freza de mana mai de firma 400 ron
si ne-ar mai lipsi doar cheresteaua uscata
toate sunt la 220v
La ''praker''?...este in Calarasi magazinul acesta...Preturile care le practica ceilalti sunt...

   Categorie: Masini universale de tamplarie (MUT)
Cod: A940
Marca: FELDER - Austria
ABRICHT:
Dim. mesei de lucru L/l: 1330/400 mm
Nr. cutite pe arbore: 2 buc
GROSIME:
Dim. masa (ptr grosime) L/l: 640/400 mm
Grosime max de lucru: 190 mm
GAURIRE:
Dim. masa de lucru la gaurire: 350/200 mm
Dotari: dispozitiv de fixare material; reglare masa pe inaltime; masa culisabila, cu limitatori;
CIRCULAR:
Diam. max panza circular: 300 mm
Dotari: rigla transversala
FREZA:
Diam. ax frezare: 30 mm
Inaltimea utila a axului: 80 mm
Diam. max al sculei de frezare: 160 mm
Nr trepte de turatie: 2 trepte
Putere motor: 2,2 kW
Dim. masa mobila L/l: 500/300 mm
Stare de functionare: excelenta
Conditie: second - hand


   
   
Pret lista: 4425 Euro
Pret oferta: 3983* Euro
 
  Nu pot sa-mi dau seama de tensiunea de alimentare...dar la pretul acela este cam departe de mine...Oricum mai cautam poate gasim ceva mai jos...
  Si daca ma duc la respectivii ...sigur ma inteleg eu cu ei...dar totusi este scumpisor..si pina ma iau eu de facut stupi...mai dureaza.
  Pentru ce am avut eu de facut pina acum: colectoare polen, diafragme, podisoare ,hranitoare si alte maruntisuri m-am descurcat cu un abricht luat de la rusi dar l-am modificat putin..
  De anul acesta vreau sa incerc sa fac rame...am ceva dulap de tei, de vreo doi ani ...este uscat numai bun de lucru...

Adrian Roman

Pentru cei care sunt indemanatici si vor sa-si faca lazile singuri, fara investitie mare in scule complexe, si cu materiale aflate la indemana oricui! La magazinele PRACTIKER se gasesc pe post de materie prima dusumele din rasinoase, uscate tehnologic, grosime 23 mm, latime 110 mm, lungimi de 2,3 si 4 m, la alegere. Sunt prelucrate cu nut-feder pe lungime, deci usor de imbinat si perfect, cu putin aracet si suruburile reglabile de strangere( se pot imprumuta de la un tamplar, dar merita cumparate, sunt ieftine). Mai trebuie un ferestrau pendular si o freza de mana si o masina de infiletat -burghiu, din categoria uz casnic, care in total costa aprox. 300 lei.Se poate lucra f. bine cu ele, ptr. nevoile personale.

andrei_salaj

cam care sunt preturile?
mie mi-a adus cineva cherestea cu 400 ron/m3.
lungimea a fost 4 m,latime am cerut eu dupa cum mi-a trebuit pentru lazi.

antiopa din ardeal

Citat din: andrei_salaj din Iunie 29, 2010, 07:16:08 PM
cam care sunt preturile?
mie mi-a adus cineva cherestea cu 400 ron/m3.
lungimea a fost 4 m,latime am cerut eu dupa cum mi-a trebuit pentru lazi.
Daca ai comandat material astfel incat peretii lazilor sa iasa dintr-o bucata neaparat trebuie sa ti cont ca scandura are fata si spate !