tratament bio

Creat de bee_lover, Octombrie 16, 2007, 01:57:50 AM

« precedentul - următorul »

D006

Certificarea bio nu este obligatorie pentru nimeni , este doar o chestie de obtiune , numai ca in momentul in care esti la bio atunci cand vrei sa vinzi sa zicem mierea de floarea soarelui trebuie sa ai o adeverinta de la fermier ca respectiva cultura NU contine plante modificate genetic si nu s-au folosit substante interzise , din cate stiu eu sunt state in SUA unde fermierii lucreaza numai cu plante modificate genetic deci in acele state nici nu ai cum sa practici apicultura bio si in consecinta nici nu ai cum sa ai certificat la miere ca este bio.
Imi cer scuze daca nu va pot lamuri in ceea ce preveste tratamentul bio dar eu nu sunt detinatorul adevarului absolut si nu sunt nici buricul pamantului.
  Cand am vorbit de acid oxalic sau acid formic sau beevital , am vorbit de cele mai raspandite tratamente bio de la noi , care au si efectul scontat in combinatie cu rama claditoare .
  Pe forumul celalalt un medic veterinat culmea conjudetean cu mine spunea ca tratamentele bio nu prea au efect si oamenii trec inapoi la conventional , eu unul cel putin cunosc foarte multi apicultori de la bio care aplicand tratamentul corect nu au probleme cu varooa , un exemplu este Mirel Balaban de la Vaslui care are 1100 de familii si toate la bio si ii merge foarte bine cu acid oxalic si formic.

D006

Domnule albina proletara fara sa par indiscret si fara a va jigni va rog daca puteti imi  spune-ti si mie daca aveti stupi si daca aveti cati anume si daca nu este deranjul prea mare  ne puteti arata niste poze cu stupina dumneavoastra ?

D006

Eu stiu stupar sincer care fiind in program bio,a facut tratamente cu furetto,cu solutie
TAK-TIK din Ungaria,care contine amitraz,motivand ca dupa tratamente cu acid oxalic era sa ramine fara albine.Miere ce a extras a predat la bio la Tg -Mures.
Nu luat treaba in serios,nu va speriat,scrieti-va la bio,si daca va plateste cu 20%,sa va simtit favorizati.fata de conventionalii,care primesc cu un leu mai putin ca dv.
Asta se cheama exploatarea omului de catre om!"Vorba lui Lenin"

D006

Domnule dragos2006,
De 2 zile am vrut sa discut cu dumneavoastra despre mierea bio dar la sfirsit sa ma aleg cu afirmatia "Imi cer scuze daca nu va pot lamuri in ceea ce preveste tratamentul bio ..." (nu trebuie sa ma lamuriti sint aproape lamurit). Nu-I problema am sa gasesc pe cineva care sa cunoasca si sa vrea sa mai afle cite ceva si sa discute cu mine.Trebuie sa recunosc ca am fost naiv crezind ca stiti subiectul dar se pare ca e vorba doar de postari spuse cu emfaza.
Nu vrau sa fac pe atoate stiutorul si sa pun etichete. Pot totusi sa-mi exprim parerea.Etichetele si le pune fiecare iar cei ce vor sa inteleaga vor intelege.
Deci am dat faliment cu miere bio, am dat gata si alte subiecte dar poate va veni o zi cind vom putea vorbi in liniste fara emfaza si atunci forumul isi are rostul,altfel vom ramine fara comunecare (poate nici nu doriti comunicarea ).
Sinteti  indiscret. Nu am albine deci nu va pot trimite poze. Daca va ajuta sa intelegeti apicultura bio am sa-mi iau citeva familii,. Ce spuneti cite familii?
Sanatate
PS. Multumesc clor care mi-au trimis mail-uri si PM.Multumesc.

D006

Imi place sa port dialog cu oameni pe care am posibilitatea sa-i cunosc nu cu nick -uri , pe mine ma cunoaste toata lumea Dragos din Rm . sarat  , chiar daca nu aveti stupi  ne puteti spune numele dumneavoastra si eventual o poza.
Acidul oxalic daca este facut in dilutie corespunzatoare si ESTE DAT LA TEMPERATURA OPTIMA  ESTE PERFECT , CEI LA CARE LE MOR ALBINE IL AC PREA CONCENTRAT SI PENTRU CA ESTE ACID NORMAL CA OMOARA ALBINELE( le arde) . Si tratament cu varachet daca faci la o familie care este intr-o cutie care nu este etansa nu prea are efect.

D006

Domnu dragos2006,
Ma impresioneaza imclinarea maladiva de a ma cunoate.Poate altadata. Nu sint dispus sa ma destainuii pe orice forum si sa trec la intimitati asa de amorul artei.Asta e o caracteristica a romanului si nu o accept. Daca doriti sa discutam o putem face asa  impersonal, importante sint ideile si afirmatiile probate. Atit.
Pentru mine chimicalele sint ochiul deavolului pentru albine.
"la bio din memoria ta dispar urmatoarele substantive proprii : VARACHET SI MAVRILOL" eu le-am sters din memorie pe toate. Prefer un IPM care la inceput se pare greu dar odata inteles mecanismul pare usor si logic.
Vad ca ati plecat asa ca ma opresc.Va intreb totusi de ce indieni au scris pe miere lor  'Organica".
Ne mai auzim.
Sanatate

D006

Nu mai generalizati , este o firma din India care expunea miere organica , ce ma socat este ca mierea era ambalata in plastic , si mi s-a raspuns ca sunt ambalaje din SUA certificate bio , curios , in Europa nu se accepta plasticul.

D006

am gresit poza , rectificare

D006

Ce  cauta  jamonul in  Germania? Ai  probat,pacat  ca  nu  era Iberico.

D006

Domnule dragos2006,
Mu ma grabesc si de aceea revin.
La postarea din 24-02-2009 11:57:40 ati prezentat o poza a standului Indiei in care aparea poza aceasta pe care era prezentata miere organica.Revin cu intrebarea: ce fel de miere este aceasta "organica" pentru ca stiu ca ati fost la un tirg de miere bio.Nu are pentru mine ca e ambalata in plastic ce ma nelinisteste este este denumire de"organic" la un tirg de miere bio.
Aceasta este intrebarea. Simplu.
Sanatate

D006

Domnule dragos2006,
Ma scuzati ca intreb(poate nu am fost atent) cunoaqsteti care are tara are cea mai dezvoltata apicultura bio?Ma refer ca productie.
Sanatate

D006

Citat din: albina proletaraDomnule dragos2006,
Mu ma grabesc si de aceea revin.
La postarea din 24-02-2009 11:57:40 ati prezentat o poza a standului Indiei in care aparea poza aceasta pe care era prezentata miere organica.Revin cu intrebarea: ce fel de miere este aceasta "organica" pentru ca stiu ca ati fost la un tirg de miere bio.Nu are pentru mine ca e ambalata in plastic ce ma nelinisteste este este denumire de"organic" la un tirg de miere bio.
Aceasta este intrebarea. Simplu.
Sanatate
Mierea organica =bio,ecologica
Ce  conditii trebuie sa  indeplineasca  o  stupina bio  in  Romania?

D006

Citat din: albina proletaraDomnule dragos2006,
Ma scuzati ca intreb(poate nu am fost atent) cunoaqsteti care are tara are cea mai dezvoltata apicultura bio?Ma refer ca productie.
Sanatate
Traim in secolul globalizarii , nici nu are importanta care produce cel mai mult , conteaza cine vinde mai mult ! :wink:
Ma repet , vrei sa treci la bio , faci contract cu o firma de certificare bio si in contract sunt stipulate criteriile care trebuie indeplinite.

Bătrânul

Stiti pe cineva doritor sa faca expot  cu miere BIO si sa cistige dublu cit va plateste VOUA ?????? :nebun:  Eu stiu  . :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:

D006

Domnule dragos2006,
Intrebarea este simpla, fara globalizare:" cunoasteti care are tara are cea mai dezvoltata apicultura bio?Ma refer ca productie."
Chiar as fi curios.
Sanatate