Apicultura in Germania

Creat de stefan1, Decembrie 05, 2008, 11:02:51 AM

« precedentul - următorul »

andrei_salaj

D-le cristi....sau inceput modif genetice la regnul animal peste ocean..dar sunt tinute secrete..inca nu se stie ce urmari ar putea avea asupra ecosistemului daca acetse rase ar ajunge sa inlocuiasca rasele autohtone..cert e ca cercetatorii(scz de cacofonie) acestia nu stiu de cn is sponosrizati...dar au bani berechet pt. nebuniile lor..sa auzim de bn :mad:

balasbebe

Matca Buckfast este un hibrid. Ca orice hibrid, din el nu mai ies urmasi. Ma distreaza cate un stupar, care imi ofera oua, sau chiar matci de vanzare. De asa ceva nu vreau sa am parte curand in stupina.
Daca as face pastoral, poate ca as avea si matci, si bani pentru ele. Sunt foarte bune, dar nu pentru un stupar ca mine.

D006

"sau inceput modif genetice la regnul animal peste ocean"
cercetari in domeniu se fac de zeci de ani. eu am o varsata la care nu mai sper sa vad si ceva rezultate, dar te asigur ca nici tu nu le vei vedea.
"Ca orice hibrid, din el nu mai ies urmasi"
sa nu facem confuzii. nu sunt matci sterile. urmasi ies sigur, va poate confirma un om care a incercat. problema este ca dintr-un hibrid nu ai sansa sa obtii un urmas la acelas nivel calitativ ca generatia de baza. asta este si explicatie ca se merge pe imperecherea artificiala la acest hibrid, tocmai pentru a pastra puritatea hibridului. poate candva va voi prezenta si un experiment in ce priveste buckfast-ul.

balasbebe

In momentul in care folosesti hibrizi in stupina, ai terminat cu castigul. Investitia este necesara, in totalitate

D006

Fraţilor! Genetic, hibrizii nu pot fi obţinuţi fără existenţa raselor pure. Noi avem rasele dar suntem inconştienţi, nu le folosim. În curând nu vom mai avea rasele. Poate ştie cineva ce rase creştem în RO. La albine, sigurele din lumea animală, "regulile" de încrucişare sunt total diferite şi foarte complexe. Sper ca în viitor să conştientizăm acest lucru.
                                          Cu stimă, D.U.

D006

Citat din: stefan1Eu am postat stirea mai mult pentru afirmatia ca 90% din mierea nemteasca este vanduta direct. Eu am inteles din asta ca stuparii isi organizeaza si desfacerea, ceea ce - daca-i asa - le mareste serios rentabilitatea si le creste responsabilitatea
Chiar ca ne intereseaza!Am dori mai multe amanunte de tipul:ambalare,promovare,reglementari legale,brand etc.Orice informatie e folositoare!In RO,producatorii de miere sufera f. mult pe acest segment de activitate!

stefan1

Citat din: VALCEANU
Citat din: stefan1Eu am postat stirea mai mult pentru afirmatia ca 90% din mierea nemteasca este vanduta direct. Eu am inteles din asta ca stuparii isi organizeaza si desfacerea, ceea ce - daca-i asa - le mareste serios rentabilitatea si le creste responsabilitatea
Chiar ca ne intereseaza!Am dori mai multe amanunte de tipul:ambalare,promovare,reglementari legale,brand etc.Orice informatie e folositoare!In RO,producatorii de miere sufera f. mult pe acest segment de activitate!
Eu am luat stirea de pe 'net. Cine au fost pe acolo si cunosc mai bine situatia ar putea sa ne ajute. Si eu cred ca desfacerea individuala este o metoda de rentabilizare, ma cu seama ca e mult prea mare diferenta intre pretul en gros si cel en detail.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)