muscatura albinei

Creat de dragos2006, Februarie 21, 2009, 01:06:24 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

Ma surprinde limbajul putin cam dur al unora, intr-o controversa neimportanta pentru exploatarea familiilor de albine.
Ma consider un observator atent al albinelor si totusi imi mentin parerea ca am fost muscat de albine. Nu exclud total sa ma fi inselat dar nici nu vreau sa credeti ca spun intentionat povesti vanatoresti. Vad ca stupari cu vechime au experimentat ceva asemanator. Cine crede ca in cartile de specialitate s-au epuizat toate lucrurile care se pot spune despre albine, se inseala. Poate odata chiar o sa reusesc sa fotografiez o astfel de albina. De multe ori aceste presupuse muscaturi au avut loc pe antrebate, sub camasa. Probabil cine lucreaza cu costum de cosmonaut la stupi se mira ca nu au intalnit asa ceva. Uneori albine care deja au intepat, deci fara ac, continua sa te atace, chiar repetat, se prind pe piele si iti creeaza asemenea senzatie. Nu stiu si nici nu mi-am propus sa elucidez eu asemenea intamplari. Cineva a propus o varianta ca albina ar putea lasa doar pe piele o infima cantitate de venin, care sa faca o mica iritatie. Eu zic ca ar putea fi si o cantitate mica de acid pe care albinele il pot secreta. Se stie ca albinele pot totusi roade anumite materiale, folosind asemenea substante, De exemplu cine foloseste plasa de tantari la stupi, mai cu seama sortimentele mai noi rezista putin intacte peste rame, albinele le gauresc pe anumite portiuni, cu toata lipsa lor de aparat bucal specializat in ros. Si la aceasta ca si la hartia pe care o rod, se vad in zona in cauza urme maronii, ca de propolis, probabil de la substantele folosite ca sa poata roade.
Nu are rost sa mai intru si in alte amanunte.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Nu ati avut ocazia sa fiti intepat de albine prin camasa fara a simti mare durere si fara ca acul albinei sa ramina in materialul camasi ??????asta ce mai e ,

Simi

Citat din: ioanardeleanNu ati avut ocazia sa fiti intepat de albine prin camasa fara a simti mare durere si fara ca acul albinei sa ramina in materialul camasi ??????asta ce mai e ,
Nu ati avut ocazia sa fiti intepat, albina sa isi lase acul si pe urma sa insiste cu toate mijloacele ce i-au mai ramas sa va alunge(chiar sa isi utilizeze mandibulele netede si sa creeze o stimulare a unei muscaturi mai reusite sau mai putin reusite )..................ASTA CE MAI E?
Viaţa ne-a fost dată fără să o cerem
şi o vom pierde fără să fim întrebaţi.

D006

intrebari pt tabara adversa:
- cum "exfoliaza albina" o celula cu miere capacita?
- cum iese albina, matca, trantorele din celula?
- cum perforeaza albina ziarul la unificarea familiilor?
- cum rod albinele un ziar care obtureaza urdinisul?
- cum perforeaza o albina o punga de plastic cu sirop de zahar in ea?
cand cei cu multe diplome in domeniu imi vor spune in ce manual, sau carte de apicultura pot sa citesc despre aceste subiecte promit ca nu voi mai venii cu "tampenii" sa-i deranjez.
"si inca ceva eu am diploma de apicultor pe care am obtinuto in urma unui examen scris dat din 7 materii plus proba practica asa ca laso mai incet cu cititu in manual,"
bine ca nu a fost corectata si gramatical (sti, depasi, fiind-ca, studi, a-ti, obtinuto, laso". asa ca las-o asa.        :uimit:

D006

Am raspunsul dar il pastrez pentru mai tarziu , las intaietate la "luceferii apiculturii". ca doar ei sunt farul calauzitor in apicultura romaneasca.

D006

Citat din: dragos2006Eu  din manual am invatat ca albina are organe de supt si lins. Restul sunt doar fabulatii , daca albina ar musca atunci ar sparge coaja de la boaba de strugure si nu ar mai fi necesar sa linga in urma muscaturii viespii.
asta este problema multora. dupa ce au citit manualul apicultorului incep sa declare ca au experienta.  altii chiar merg mai departe, considera ca dupa ce au dat un examen teoretic.
asa ca:
experienta = ansamblu de cunoştinţe într-un domeniu de activitate achiziţionate în procesul practicii îndelungate.

D006

Vorbesti de practica indelungata..fi amabil si raspunde de cind practici apicultura ??.si inca ceva dai in sus si in jos cu manualul apicultorului ,sti cumva cite editii au fost tiparite pina acum ? sti ca la ora actuala e cea mai citita carte de apicultura de la noi ?
Intot deauna au fost idei pro si contra cu privire la un lucru de ce te-ai ofticat asa nu inteleg , sa susti o idee de genul ..musca albina " trebuie sa te bazezi pe ceva in cazul nostru o afirmatie de genul ;ma muscat o albina sub camasa " la ora actuala nu are suport ,iar daca se va dovedi ca asa este fi bucuros ca vei fi cineva .
sa mai sti ca si cei cu diploma si-au pus aceste intrebari chiar mai serios ,CU CE ROADE ALBINA PARTEA DINAUNTRU A BLOCULUI DE URDINIS ???? e din lemn nu e nici ziar nici plastic!!!!  inca ceva uni au fost buni la gramatica altora le-a placut mai mult lucru manual nu stiam atunci ca vine vremea sa postam pe net. ideea conteaza ,

D006

Citat din: cristi xintrebari pt tabara adversa:
- cum "exfoliaza albina" o celula cu miere capacita?
- cum iese albina, matca, trantorele din celula?
- cum perforeaza albina ziarul la unificarea familiilor?
- cum rod albinele un ziar care obtureaza urdinisul?
- cum perforeaza o albina o punga de plastic cu sirop de zahar in ea?
cand cei cu multe diplome in domeniu imi vor spune in ce manual, sau carte de apicultura pot sa citesc despre aceste subiecte promit ca nu voi mai venii cu "tampenii" sa-i deranjez.
"si inca ceva eu am diploma de apicultor pe care am obtinuto in urma unui examen scris dat din 7 materii plus proba practica asa ca laso mai incet cu cititu in manual,"
bine ca nu a fost corectata si gramatical (sti, depasi, fiind-ca, studi, a-ti, obtinuto, laso". asa ca las-o asa.        :uimit:
Intrebarile sunt de 10 puncte !!! sunt puse de un om care cu adevarat este pasionat de apicultura . Haideti sa facem o discutie constructiva !
   Va rog nu va  mai laudati cu diplome de apicultor ! , majoritatea in Romania sunt obtinute la "apelul bocancilor " contra unei sume de bani.

D006

1 - cei care ma cunosc stiu ce experienta am.
2 - cei ce nu ma cunosc pot obtine informatii inainte de "a-mi da la picioare" citind cate ceva acolo unde scrie "site" (totul este real, nimic nu este trucat).
3 - chiar crezi ca mai are importanta la ce editie este manualul apicultorului cand in el nu apar raspunsuri la intrebarile pe care le-am pus mai sus? cand in el nici macar nu se aminteste ca exista centrifuga cu ax orizontal. eu te-as intreba daca cunosti cati autori sunt simpli compilatori ai acestui manual?
4 - credeam ca acum imi vei indica in ce literatura pot gasii raspunsurile la intrebarile puse si nu-mi vei spune ca : "sa mai sti ca si cei cu diploma si-au pus aceste intrebari chiar mai serios ". poate deoarece-mi lipseste diploma nu am dreptul sa-mi pun aceste intrebari?
5 - legat de gramatica sunt multi care fac greseli, poate ca si eu cateodata, dar esti primul care vine cu texte de genul: "si inca ceva eu am diploma de apicultor pe care am obtinuto in urma unui examen scris dat din 7 materii plus proba practica asa ca laso mai incet cu cititu in manual,"

D006

Am citit in  cartea  lui Pierre Jean-Prost  urmatoarea  chestie.
Piesa bucala este  inconjurata  de  doua  mandibule in  forma  de  clesti :
-macina ceara
-desprind corpurile inutile pt ale  scoate  in  afara  stupului.
-rod anumite materiale
-aduna  propolis  de  la  plante
-musca albinele extranii si eventualii inamici

gudas valentin

Citat din: abejaAm citit in  cartea  lui Pierre Jean-Prost  urmatoarea  chestie.
Piesa bucala este  inconjurata  de  doua  mandibule in  forma  de  clesti :
-macina ceara
-desprind corpurile inutile pt ale  scoate  in  afara  stupului.
-rod anumite materiale
-aduna  propolis  de  la  plante
-musca albinele extranii si eventualii inamici
Da domnule abeja dar din asta nu o dat examen de diploma.  :rotfl:
Numai din manualul:CUM SA FACI PE ALTI PESCARI SI VANATORI :)
                    valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

D006

Indiferent cine te crezi si cite comentarii faci pina nu demonstrezi ceeace afirmi eu unul nu te pot crede simple speculatii domnule fara valoare ,

D006

Intru si eu in acest conflict , dar in mijloc ,dreptate cred ca aveti si uni si altii . daca se va demonstra ca albina si musca ,si rupe uni dintre noi vom avea probleme in primul rind cu viticultorii s-au mai bine zis cu propietarii de vii nici asa nu ne privesc cu ochi buni .cred insa ca va mai trece ceva vreme pina cind se va confirma s-au infirma acest lucru .pe de alta parte celalta tabara sustine ceace pina acum s-a afirmat de cercetatori care s-au ocupat de studiul albinei . mirarea mea e ,,dece nu au constatat dinsi acest sapect desi au avut si au alte mijloace prin care sa afle acest lucru.cineva a dat un citat cum ca albina in anumite imprejurari musca .dar nu face referire la om .e doar o deductie intrebarea e dece prefera mai bine sa moara decit sa muste si sa traiasca ?!!  interesante chesti RAMINE DE VAZUT cine are dreptate.

catel

eram sigur ca se va ajunge la conflicte, dar nu la jigniri.
cred ca cuvantul "musca" l-am inteles cu totii gresit.
hai sa facem ceva constructiv din acest subiect.
cred ca Cristi a vrut sa spuna ca albina "prinde" cu clestii, cu gura, cu ce vreti voi, dar usor fara forta. am observat acest lucru si eu, dar pana a musca... si asa suntem noi, in loc sa-l intrebam cu ce forta poate sa muste, am sarit cu glume intepatoare.
iti dau dreptate (din pct meu de vedere) ca ai mai multa experienta, dar nu inseamna ca nu exista posibilitatea ca eu sa vad, observ ceva ce nu a obs. un apicultor cu vechime f. mare ?
am obs. in timp ce puneam albina sa ma intepe, cum incerca sa ma prinda cu gura, dar abia simteam. in schimb am surprins cum o banda de mavrirol era facuta puf de catre albine, pt a putea fi scoasa din lada.
deci musca dar ff slab, fara putere ca sa simtim.
si asta parerea mea de INCEPATOR.
o zi buna tuturor !
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

D006

Am fost muscat de albine.Am crezut ca e ceva firesc si nu am dat importanta.Cu prima ocazie voi filma.Atacul e asemanator cu al furnicilor doar ca nu e dureros.Pescarii care folosesc furnicile la prinderea cleanului cunosc mai bine senzatia.