substituent de polen

Creat de bee_lover, Octombrie 16, 2007, 03:53:56 AM

« precedentul - următorul »

bee_lover

The multi-season pollen substitute formula is:
                               
FOUR CUPS SUGAR   (carbohydrate)
TWO CUPS WATER
THREE CUPS EXPELLER PROCESS SOYBEAN FLOUR (protein)
(I get this from Wal-Mart)
ONE AND A HALF-CUP BREWERS YEAST  (oxidizer & energizer)
(I get this from GNC health food store)
TWO TEASPOONS SALT ( MINERAL SALT IS PREFERRED)   (bees are animals and animals need salt) (I get this from my local Farm Elevator/Feed store)
ONE-TEASPOON 'FRUIT FRESH'  (vitamin C) (Found in canning and freezing section at your grocery store) (I get this from Wal-Mart)
SIX TABLESPOONS DRY MILK POWDER            (Calcium & enzymes)
(I get this from Wal-Mart)
SIX ANTIOXIDENT VITAMINS            (Available at any Drug store) (Gel caps)
(I get this from Wal-Mart)

     
       MELT SUGAR IN WATER AND SET ASIDE TO COOL.  THEN CUT OPEN THE ANTI-OXIDANT GEL CAPS AND STIR THE CONTENTS INTO THE LIQUID.  THOROUGHLY BLEND THE DRY INGREDIENTS AND THEN ADD THE COOLED SUGAR-WATER MIX TO THE BLEND AND STIR UNTIL A SOFT DOUGH IS FORMED.  (Like soft peanut butter)
       DIVIDE THE DOUGH INTO DESIRED SIZE PORTIONS.  I USE HAMBURGER SIZE PATTIES IN WINTER FOR BUILD-UP.  HOWEVER, WHEN YOU ARE FORCING BEES TO MOVE HONEY OUT OF A BROODNEST WHEN ON A HONEYFLOW SUCH AS IS OFTEN THE CASE WITH SOURWOOD; YOU NEED TO PUT IN AT LEAST A ONE POUND PATTY DIRECTLY ON TOP OF THE BROOD FRAMES.  REPLACE THE SUPER THAT WAS ABOVE THE BROOD CHAMBER TO ITS PLACE AND ADD AT LEAST TWO SUPERS OF EMPTY COMBS ABOVE IT TO RECEIVE THE HONEY FROM THE BROOD NEST.
Il rog pe domnul drone sa-l traduca daca nu il traduc eu...

D006

Dle bee_lover,
Am sa traduc desi reteta o cunosc nu cred ca e ceva miraculos
Cu stima

Alecs

D.l Admin. Spuneam pe un alt forum si repet si aici: Engleza mea a inceput si se termina cu " Eto carandas " Asta a fost, asta e . Si cred ca nu sant singur pe forum asa de " bilingv " De altfel ( permisa sa-mi fie o gluma ) cu albinutele mele ma inteleg bine in limba romana. Asa ca va rog daca vreti faceti si traducerea in romaneste , asa ca sa intelegem si noi , restul. Doar subiectul e destul de interesant, nu ?
   Alecs                                                          15 10 2007

bee_lover

-4 cesti de zahar----250 ml
-2 cesti de apa------250 ml
-3 cesti de faina de soia---250 ml
-1,5 ceasca drojdie de bere
-2 lingurite de sare              |    se face diferenta
-1 lingurita vitamina C          |           intre
-6 linguri de lapte praf          |     lingura si lingurita
-6 vitamine antioxidante
  Topiti zaharul in apa si lasati-l sa se raceasca.Dupa aceea introduceti pastilele antioxidante. Intre timp amestecati ingredientele uscate si adaugati siropul.Dupa ce ati adaugat si siropul amestecati pana obtineti o compozitie moale.Impartiti compozitia in doze de marimea unui hamburger si se pun deasupra ramelor. Atentie e foarte lipicioasa.
   Daca am gresit undeva il rog pe domnul drone sa ma corecteze.

D006

...domnilor il aveti pe dl Balasbebe care are un polen de buna calitate...Va recomand sa le da-ti familiilor de albine pt stimulare doar polen natural..de la mama lui...
In multe carti scrie ca albinele consuma inlocuitori pt polen dar se vine si cu completarea ''cind apare polen in natura albinele renunta sa consume inlocuitori''...De ce renunta..?...
In final de iarna cind albina este totusi ''obosita'' este bine sa le dam miere nu zahar ..zaharul uzeaza si albinele noastre nu sunt tocmai tinere ...
Am o parere buna cu privire la folosirea unor vitamine in hranirea albinelor..

PricopArthur

Am folosit cu succes drojdia si laptele degresat ca substitute ale polenului. Dar polenul este regele! Problema e ca trebuie sa il scoti din colectoare in fiecare seara.
Miere multă şi inimă curată!

D006

drojdia de bere este cu mult mai buna decat polenul si unde mai pui ca polenul transmite si o groaza de boli. Asa ca atentie cand bagati polen de la altii in familiile voastre !

D006

Dle dragos2006,
Conosc ideea ca drojdia ar fi mai buna decit polenul si nu numai ca esti scutit de surprize ca transmiterea de boli adr o poti obtine oricind.Va rog sa-mi spuneti cum lucrati cu ea,adicatelea cum o folositi.
Cu stima

pintilied

Citat din: dragos2006drojdia de bere este cu mult mai buna decat polenul si unde mai pui ca polenul transmite si o groaza de boli. Asa ca atentie cand bagati polen de la altii in familiile voastre !

                         Drojdia de bere este foarte buna in siropul din miere dat pentru stimulare in perioada de toamnadeoarece ajuta la formarea mai rapida a corpului gras atit de necesar albinei care ierneaza.  Dar atentie !!! inainte de introducere in sirop se va fierbe cel putin 1/2 ora pentru distrugerea bacteriilor de fermentatie.Chiar si in acest caz se dau cantitati mici de sirop pentru a fi consumat in totalitate si a nu fi inmagazinat.    Chiar daca a fost fiarta bine,daca este inmagazinata si consumata iarna poate fi foarte periculoasa.
                             
                                  Cu stima pintilied  :hi:
Nu tot ce zboara,face miere!

bee_lover

Unde se poate gasi drojdie de bere...

PricopArthur

Drojdia de bare se poate gasi in toate magazinele.
Dar eu consider ca polenul e in mod cert mai bun decat orice inlocuitor. Iar "stabilopozii" care pot bantui prin polen pot fi omorati co o doza buna de CO2.
Miere multă şi inimă curată!

bee_lover

inca o intrebare: drojdia de bere si cea cu care se fac prajituri si paine e aceeasi? sa nu facem vreo prostie...

filip

Nu ma pricep la mine in zona infloreste cornul si rachita si au polen devreme.Eu nu folosesc primavara decit miere capacita ce o am rezerva pusa la pastrare de toamna.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Citat din: bee_loverinca o intrebare: drojdia de bere si cea cu care se fac prajituri si paine e aceeasi? sa nu facem vreo prostie...
...da este aceeasi ..numai ca trebuie ..''inactivata''..

stefan1

Citat din: dragos2006drojdia de bere este cu mult mai buna decat polenul si unde mai pui ca polenul transmite si o groaza de boli. Asa ca atentie cand bagati polen de la altii in familiile voastre !
Polenul este de departe cea mai buna hrana proteica pentru albine. E adevarat ca uscat sau pastrat necorespunzator se poate degrada. de asemenea poate transmite unele boli, in special puietul varos.
  Inlocuitorii au mari probleme. Drojdia contribuie la formarea corpului gras la albine dar e inproprie la cresterea puietului. Laptele praf e bun la cresterea puietului dar albinelor nu le foloseste pentru ingrasare. Si de aceea de multe ori acestea se aplica impreuna.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)