pastrare pastura

Creat de bee_lover, Februarie 13, 2008, 02:06:18 AM

« precedentul - următorul »

bee_lover

Cat timp se poate pastra pastura cu rama cu tot si in ce conditii?

balasbebe

Pastura in rama este greu de pastrat, fara sa mucegaiasca.
Pastura recoltata, se poate pastra pana la 15 ani, dar este bine sa fie vidata, si la temperaturi apropiate de 0 grade. La fel este un lucru greu de realizat
  Eu fac un amestec de miere, polen si propolis pulbere, care se apropie de calitatile pasturii.
- 2 kile de miere cristalizata
- 1 kil de polen, proaspat, se poate folosi si uscat, dar facut pulbere
- 0,1 kilograme propolis pulbere.
  Datorita propolisului se poate conserva pe o perioada mai indelungata, care este si curativ

stefan1

Un lucru e sigur: albinele prefera polenul proaspat oricarei pasturi, mai cu seama celei de anul trecut.
Ar merita o discutie unde tinem rezervele de pastura. In stup ar trebui sa fie, ca ele ar trebui consumate pana nu apare polenul in natura. Dar este bine sa fie pe ramele centrale, stiind ca unele albine ierneaza in celule, unde uzura este cea mai mica, sau sa fie pe rame mai laterale, unde accesarea cand incepe puietul este grea si unde este pericol de deteriorare daca este umezeala in stup. Daca il pastram la rezerva cum sa ii pastram si cand si unde sa le introducem in stupi?
Astept pareri.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bucovineanu

Intradevar este foarte greu de pastrat pastura in rama  in afara stupului.
Pentru pastrare se poate folosi urmatoare metoda: rama cu pastura se taie in fisii si apoi se rupe in bucati.Se dau bucatile prin masina de carne si se face un amestec din pasta obtinuta si miere- 2 parti miere si o parte pastura.Se amesteca foarte bine, se pune in borcane si dupa 24 ore se inlatura continutul din treimea superioara care e format din ceara resturi de pastura si miere. Acesta va fi dat albinelor in primavara. La continutul ramas in borcane se adauga 1% tinctura de propolis.Obtinem un produs cu mare valoare terapeutica ce poate fi pastrat mult timp.
In stup eu asez ramele cu pastura a doua si penultima, odata cu restrangerea cuibului pentru iernare.

neculai.luca

Citat din: bee_loverCat timp se poate pastra pastura cu rama cu tot si in ce conditii?
Mi-am pus si eu aceasta intrebare in urma cu catziva ani, atunci cand mi s-a marit nr. de rame care la sf. toamnei trebuiau sortate, depozitate, reformate etc.
Cel putin doua rame cu mai multa pastura, daca se poate si cu cat mai multa miere capacita, le las in cuib la iernare (a 2-a si penultima ).
Ramele frumoase, cu coroane capacite, inclusiv cu pastura neacoperita cu miere, le pastrez in dulapuri pentru largit primavara cuibul.Deasemeni. pastrez si ramele frumoase care dupa stors si lins au mai multa sau mai putzina pastura.
Dupa o experientza de 2-3 ani am observat ca o parte din pastura mucegaieste chiar daca dulapurile si magazia sunt relativ uscate.Atunci mi-a venit ideea sa presar peste pastura din celule zahar pudra, excesul il scutur si asa pun ramele in dulap.Se pastreaza excelent pana in primavara cand descapacesc eventuala miere, shpritzuiesc toata rama cu un sirop subtzire (1 la 2 ) in care adaug si protofil si largesc la momentul potrivit cuibul dupa ultima rama cu puiet. O iau minunat in lucru albinele!
Mi-a parut rau si de pastura din ramele destinate topirii. Am incercat mai multe metode de valorificare dar n-am fost multzumit de rezultate (calitate). Exclusiv pentru consumul nostru in familie (este o munca tare migaloasa ) procedez asa:
am confectzionat niste lantzete din electrod de inox cu care scoatem din fiecare celula pastura ( doar eu si sotia avem rabdarea necesara ! ), o amestecam cu miere cristalizata fin, adaugam si tinctura de propolis (30 ml la 0,5kg ), este un excelent energizant !
Mentzionez ca pentru o calitate superioara nu precupetzesc nici un efort .
     S-auzim numai de bine !
bucură-te de ce ai, nu fi nefericit pentru ce nu ai (dar nu fi leneş!)

D006

Polenul se pastreaza cel mai bine amestecat cu miere ... cit despre pastura este mai greu de scos din faguri termenul de pastrare este foarte mic in contact cu vaporii din mediu devine TOXIC deci de preferat este de consumat proaspat pe fagure (daca va indurati sa stricati un fagure cu pastura EU NU

gore

Păstura se menţine bine în fagure, dacă e băgată în congelator. Eu am o ramă tăiată fâşii ce conţine şi puţină miere, o ţin în congelator şi iau din aceasta câte o bucăţică tăiată, pe care o mănânc cu tot cu fagure.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming