Ardealul ce parere aveti de colectare,valorificarea polenului?

• 50 replies
  • 11802 views
*

Offline D006

• 24792
  • Oamenii sunt răi , mincinoși și lacomi.
    • http://apicultura-dragos2006.blogspot.com/
« Răspuns #45 : Martie 23, 2008, 12:30:09 a.m. »
Domnu` maximus discutia era despre uscator.Colectorul e depasit ca astea noi au al doilea buzunar la spate (o inutilitate mica).Ideea domnule e la grila din `70 si asta inca nu e depasita.Repet totusi,discutia se poarta pe seama uscatorului.

« Răspuns #46 : Martie 23, 2008, 11:27:19 a.m. »
Citat din: gica
Domnu` maximus discutia era despre uscator.Colectorul e depasit ca astea noi au al doilea buzunar la spate (o inutilitate mica).Ideea domnule e la grila din `70 si asta inca nu e depasita.Repet totusi,discutia se poarta pe seama uscatorului.
    nea gigi,astea noi au placa pe orizontala,intrari si iesiri separate pt albine si trantori,si alte elea.dar pentru matale toate astea e ozn-uri,asa ca nu vreau sa te tulbur prea mult.
     chiar si ideea cu grila e depasita de mult timp,acuma e alte grile mult mai performante.grila si tipul de colector impreuna sant deja istorie pentru cine stie sa faca polen.hai pa...si lasa ordinele la o parte,forumu asta ie liber neneeeeeeeee :nod:  :nod:

*

Offline D006

• 24792
  • Oamenii sunt răi , mincinoși și lacomi.
    • http://apicultura-dragos2006.blogspot.com/
« Răspuns #47 : Martie 23, 2008, 02:00:54 p.m. »
[maximus a scris
    nea gigi,astea noi au placa pe orizontala,intrari si iesiri separate pt albine si trantori,si alte elea.dar pentru matale toate astea e ozn-uri,asa ca nu vreau sa te tulbur prea mult.

Ai dreptate cu astea `noi` pe orizontala.Personal le folosesc din `85.Au iesiri separate,alte alea, etc.Cand imi vei arata un colector mai ceva decat ala facut de mine in `85 ca ai scris `pentru matale toate astea e ozn-uri ` imi salt palaria.Am facut pana in prezent 7 modele de uscator de polen. Daca imi arati doua sa semene cu modelul 6 imi salt palaria din nou. Pana atunci discutam vorbe si nu vad sensul.Dar matale personal,ai facut un colector sau un uscator de polen?
Repet,mai sus am facut o incercare la salajeni sa zica ceva despre uscatorul nou facut de ei. Ca nu prea inteleg ce minunea dracului au facut ei acolo.Si ai venit matale, te-ai bagat (ca e un forum liber) si s-a dus dracu totul.Eu o sa aflu poate, dar matale? Te-am mai atentionat odata ca nu ai procedat bine si se pare ca nu ti-a cazut bine.Din pacate era vorba tot despre polen sau uscator de polen.Domnu` doctor,te rog sa retii un mic aforism,ca de discutat sau sa-ti mai raspund nu va mai fi cazul.E valabil pentru amandoi da eu stiu asta de mult (Nimeni nu-i destept cat crede el,dar nici prost cat cred altii) Matale o stiai?

« Răspuns #48 : Martie 23, 2008, 04:39:52 p.m. »
pe forum poate sa scrie oricine,indiferent ca nea gigi vrea sa afle ceva sau nu.sau....pardon,nu mai scrie nimeni acuma,ca nea gigi a intrat in decor!
    asa e..m-am bagat si ti-am stricat socotelile.da pe bune...matale crezi ce spui?
    apropo,ai auzit de placile active cu gauri de diferite marimi?ha ha

*

Offline Donbazil

• 289
  • Faget - Timiş. -
« Răspuns #49 : Mai 03, 2008, 12:15:46 a.m. »
Mai frati stupari!
   Eu nestiind de acest topic am abordat problema pe forumul "stuparitul" si nu-mi puteam da seama de ce nu se prea incoarda multi la discutii.
   Pai ce am citit mai sus pe cele doua pagini ale topicului m-a cam dat pe spate...
 Dar haideti sa fim optimisti si sa vedem doar partea buna a lucrurilor sau partea plina a paharului.
 Oricum problema ramane s-o rezolvam tot noi producatorii si mai putin bisnitarii.
 Sal'tare!
 Donbazil - Faget.

*

Online stefan1

• 6275
  • Sibiu - 1953
Re: Ardealul ce parere aveti de colectare,valorificarea polenului?
« Răspuns #50 : Martie 23, 2019, 12:50:16 a.m. »
  Am gasait un tabel cu pretul polenului in Germania. Pot fi discutii pe seama preturilor.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)