CUM CRESTETI PRODUCTIA DE CEARA?

Creat de bee_lover, Martie 29, 2007, 08:26:14 PM

« precedentul - următorul »

D006

dl Balsbebe are dreptate cit pierdem sa obtinem o rama cu puiet de trintor pt a scoate din stup citiva varooa si cit ar costa un tratament pt paduchi ...

D006

poza cu tata

D006

eu folosesc rama de1/2 ca si claditoare, sus este miere iar jos trantori care ii tai la capacire.Deparazitez stupul si produc si ceara si un lucru mai inportant nu imi strica celelalte rame puse la cladit. Va prezint o claditoare unde sus este miere de munte iar jos puiet de trint. ce urmeaza a fi capacit. In poza este tata ,carev ma ajuta la stupi.

bee_lover

Domnule marius cam unde plasati rama claditoare in cuib?,dupa ultima cu puiet? si cand le puneti in cuib?

D006

...eu pun rama claditoare intre  ultima rama cu puiet si rama marginasa cu hrana...Sau mai le bag intre ramele de recolta, ..

D006

Citat din: bee_loverDomnule marius cam unde plasati rama claditoare in cuib?,dupa ultima cu puiet? si cand le puneti in cuib?
ultima rama o pun claditoarea,si o pun inainte de culesul la salcim,ramele cladite la pomi nu le cladesc de trintori albinele ,iar de scos o scot toamna inainte de inpachetaj

D006


D006

...am orizontali de 19 rame...2 pavilioane...si verticali normala cu normala si citiva cu 3/4 magazii--un vagon....In plus, fara numar pe jos..in fc de cite roiuri mai fac...sunt pe 10 rame impartiti in doua...10 tame fara despartitura...si 20 de rame despartiti in doua--astia ii tin pe loc nu ma ating de ei ..sunt grei...

D006

domnule bio dumneata poti sa schimbi o gramada de rame daca ai stupi orizontali dar calitatea mieri ii tot in stupi verticali

culoarea mieri cum este
:hi:  :hi:  :hi:  :hi:  :hi:  :hi:  :hi:  :hi:  :hi:  :hi:  :hi:  :hi:
:nod:  :nod:  :nod:  :nod:  :nod:  :nod:  :nod:  :nod:  :nod:

PricopArthur

Rama claditoare o pun penultima la stupii orizontali, iar la me lateralele exterioare in cat.
Marius, in pavilion, pt eficientizarea spatiului, cel mai practic e orizontalul in pat cald. Cu toate celelalte neajunsuri.
:hi:  :hi:  :hi:  :hi:
Miere multă şi inimă curată!

D006

Citat din: mariusdomnule bio dumneata poti sa schimbi o gramada de rame daca ai stupi orizontali dar calitatea mieri ii tot in stupi verticali

culoarea mieri cum este
:hi:  :hi:  :hi:  :hi:  :hi:  :hi:  :hi:  :hi:  :hi:  :hi:  :hi:  :hi:
:nod:  :nod:  :nod:  :nod:  :nod:  :nod:  :nod:  :nod:  :nod:
Eu nu am probleme cu calitatea....Am probleme cu cantitatea ...  :rotfl:  :rotfl: ..si deasemenea cu pretul de achizitie...
  Am observat ca se lucreaza mai usor cu stupii verticali...dar mai dureaza pina trec doar pe stupi verticali...

PricopArthur

Asa este. Toti avem probleme in primul rand cu desfacerea produselor .
Pe langa acesta se muleaza celelalte probleme.
:nod:
Miere multă şi inimă curată!

PricopArthur

Primele farame de ceara adunate din lada.
Dupa cateva zile cu soare, va iesi si primul calup de ceara.
Miere multă şi inimă curată!

D006

buna seara.pentru a nu se pierde solzisorii de ceara care acum si,la orice cules mai important sint din abundenta la albinele tinere ,dupa opinia mea, cred ca rama cleditoare trebuie neaparat folosita.De exemplu numai la rapita se poate scoate 200-250g/familie,iar la culesul de salcim ma indoiesc ca rama claditoare este bine venita chiar nici fagurii artificiali nu se folosesc,numai in cazul in care nu ai rame cladite daca nu te-ai ingrijit din timp de ei. :nono:

D006

..incerc de la culesul de rapita sa bag la cladit 2-3 chiar si mai multi faguri daca familia poate duce prin spargerea cuibului pt a inoii fagurii de cuib...si deasemenea folosesc si rama claditoare inca de la inceputul culesului de rapita pt a nu deforma albinele celule de pe ramele de cuib , pt a creste trintorii..