Unguient cu propolis

Creat de bucovineanu, Martie 03, 2008, 12:09:15 AM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Se poate prepara un unguient din ulei de masline, sau ulei de floarea soarelui si propolis. Se pun 50 ml de ulei int-un vas mic si acest vas se pune in alt vas cu apa fierbinte care se afla la foc. Dupa ce uleiul s-a incalzit bine, se adauga 15 grame de propolis si se amesteca continuu timp de cateva minute, pana se topeste propolisul.
Se ia vasul de pe foc si se da la racit. O parte din propolis se sedimenteaza, iar deasupra avem un gel care se pune in cutiute de la medicamente. Este un bun  cicatrizant. Se poate folosi cu succes in arsuri, fiind si un bun anestezic si antibiotic.

D006

am sa fac si eu acest unguient nu de alta dar e bun la lovituri

PricopArthur

despre un unguent asemanator, bun la rani, crapaturi, bube si alte cele, stiu de la o matusa din ialomita, care il stie si ea de la bunica. Acum cateva luni l-am vazut (cam la fel) in formula as.
In loc de propolis avea ceara de albine. Dar sunt sigur ca propolisul e mai bun.
Miere multă şi inimă curată!

catel

si daca am pune ulei, ceara si propolis? chiar o sa incerc
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

ramysun

Din "bostina" ce ramane dupa filtrarea tincturii de propolis se mai poate obtine o crema (citeam pe undeva de untura de porc?!) Va rog cei care au facut sau au mai multe informatii, as fi interesat sa fructific la maxim - in momentul de fata arunc ce ramane dupa tinctura.
In Apis Veritas

skype: ramysun

bucovineanu

Nu trebuie sa se arunce rezidurile de la prepararea tincturii de propolis. Pot fi folosite pentru prepararea cremei, deoarece pe langa propolis mai are si ceara, care la randul sau are efecte tamaduitoare. Alcoolul se evapora la prepararea cremei. Nu am folosit untura, dar nu ar avea ce sa dauneze daca e curata si fara sare.

G. Iulian

Mulțumim pentru rețetă.  :hi:  :hi:  :hi:

Kiwi Bee

Eu chiar as avea nevoie peste o saptamina de o astfel de crema asa ca imi vizitez fetele curind sa vad daca este ceva propolis prin lazi.
Mersi de retzeta  ^:)^

nicomico

Dl Bucovineanu interesanta reteta,dar am o intrebare .Propolisul incalzit nu-si pierde din proprietati ?
Daca ar fi dupa mine sa reinventez aceasta reteta as introduce propolisul in congelator sa devina solid .Stim ca propolisul se poate macina intr-o rajnita de cafea,iar pulberea rezultata sa se amestece cu ulei de masline sau pur si simplu cu untura .
Astept si alte pareri sau poate chiar o reteta dintr-o carte de apiterapie. :hi:

bucovineanu

Incalzirea se face pe baie de aburi, nu direct pe foc. Crema are efect antibiotic  anstezic in arsuri si in alte plagi externe, lucru probat. Nu stiu daca sub forma de pulbere are acelasi efect.