Hidromel

Creat de dragos2006, Octombrie 30, 2007, 11:19:11 PM

« precedentul - următorul »

PricopArthur

Nu trebuie sa zici de 2 ori
Miere multă şi inimă curată!

D006

..am fost azi la albine..si cum a fost cam  frig...m-am incalzit cu citeva pahare...

ni_nacu


D006

Citat din: ni_nacuhidromel sec,hidromel desert...si alte retete.
http://www.jurnalul.ro/articole/108378/ ... -si-fructe
Prietenul la...nevoie se cunoaste....multumim pt trimitere...instructiv

catel

Citat din: bio..am fost azi la albine..si cum a fost cam  frig...m-am incalzit cu citeva pahare...
abia acum m-am prins... si io care credeam ca o sa-mi fac suc natural in casa. da oricum incerc sa vad si io ce iese.
    daca aveti ceva retete de suc ... as fi mult mai curios.
   da cu i-ati dat numele asta de " HIDROMEL" ?  :rotfl:  :wink:
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

catel

Citat din: catel
Citat din: bio..am fost azi la albine..si cum a fost cam  frig...m-am incalzit cu citeva pahare...
abia acum m-am prins... si io care credeam ca o sa-mi fac suc natural in casa. da oricum incerc sa vad si io ce iese.
    daca aveti ceva retete de suc ... as fi mult mai curios.
   da cu i-ati dat numele asta de " HIDROMEL" ?  :rotfl:  :wink:
nu mi-a  reusit hidromelul. :sad: trebuia sa-l las 3 zile fara sa desfac capacul? cred ca se spargea flaconul. si trebuie baut dupa 3 zile? ca dupa vreo 5-6 parca ii otet.
     in schimb am facut un suc de l-au laudat toti prietenii. intr-un bidon de apa plata de 10 litri (am luat din ea aprox. 1-1.5l), am pus cam 1 litru de miere de salcam si doua lamai mari taiate felii subtiri. am agitat continutul de 4-5 ori/zi, timp de 3 zile dupa care l-am pus in flacoane de 2 L la frigider. are un gust de parca ii socata.
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

D006

Cunoaste cineva o reteta clasica (originala) de hidromel? Daca DA o doresc si eu.
Hidromelul este o bautura alcoolica echivalenta cu vinul obtinuta din miere si apa (tradus din greaca veche in seamna apa de pe miere). Este folosita atat in tari mai reci (unde vinul nu se face pentru ca nu se coc strugurii) cat si sudice fiind o bautura alcoolica neinterzisa de Coran.  La noi se gasea in magazinele Apicola acum 30-40 ani.
Lasand deoparte elucubratiile lui Carmen D. din Jurnalul despre hidromel din pere padurete si gutui, doresc (daca se cunoaste la noi) o reteta de fermantare clasica, fara chimicale (care nu erau cunoscute de greci, latini etc).
Cu stima ABM

Donbazil

Sal'tare!
Cauta in stuparitul de C.L.Hristea, pag.612 - 624, sau... fa ca bunicu' :
30 litri de apa calduta in care dizolvi 10 kg de miere poliflora si o mesteci bine intr-un vas din plastic , cu un facalet din lemn ( fara metale) dupa care zdrobesti vreo 10 ciorchini de struguri bine copti, nespalati, pentru a pastra drojdiile de pe coji si ii amesteci cu siropul ,dupa care torni totul intr-o damigeana balon de 50 litri (nu se umple decat pe 3/4) apoi pui dopul cu furtun igienic, care ajunge intr-o sticla cu apa sa nu intre ciupercile parazite si il lasi asa vreo doua luni ascuns undeva intr-un colt de la camara sa fermenteze si sa se limpezeasca, dupa care... poate sa vina CRACIUNUL si ANUL NOU. Hai Noroc!
Sal-tare. Donbazil - Faget.
               P.S. Intr-un an am bagat si niste polen de la congelator, da nu mi-a placut, i-a dat un gust...

D006

HIDROMELUL se obtinea din fagurii de la stupii primitivi dupa ce erau storsi.
Mai ramanea miere in ei,aveau si pastura pentru hrana drojdiilor.Tehnologia ca la vin.
Asta este tot

Obombo

Pentru ca nu de mult am pomenit de hidromel intr-o alta postare, o sa pun aici reteta mea pentru cei interesati. Reteta am obtinut-o facand o medie a retetelor, foarte diverse intre ele, gasite pe net si in diferite carti de apicultura, din care am eliminat metabisulfitul de potasiu si hrana pentru drojdii.
Ingrediente pentru o damingeana de 20l:
- 6 l (circa 9 kg) miere
- 13 l apa (de preferat oligominerala sau de izvor, nu de la robinet)
- zeama de la trei lamai
- coaja de la 1/2 de lamaie, taiata bucati
- 14 g ceai negru
- 4 g saccharomyces cerevisiae dizovat in 40 g de must 10% la 35°C
Se incalzeste mierea sau tot mustul pana la 70°C dupa care se raceste, se pun toate ingredientele in damingeana sterilizata in precedenta si se adauga drojdia cand temperatura a ajuns la 20°C. Se pune dopul pentru fermentare si se lasa cateva luni.
In mod normal, dupa ce a terminat de fermentat se trage de pe drojdie in alt recipient, se asteapta sfarsitul fermentatiei secundare si se imbuteliaza, limitand pe cat posibil contactul cu aerul in timpul acesto operatii. Eu nu am avut rabdare si l-am pus direct in sticle, unde a fermentat a doua oara. Din fericire, cand am fost sa cumpar sticle nu am gasit decat pentru spumos asa ca am avut doar trei sticle de vin, dintre care una a fost sacrificata deoarece incepuse sa-i iasa dopul. Calitate hidromelului creste in timp, ideala ar fi o invechire de cel putin doi ani.

Cateva consideratii: drojdia pe care am folosito si o folosesc in continuare nu este cea mai potrivita, dar eu asta am gasit in magazin la momentul respectiv, altminteri se poate cumpara pe net. Cele mai potrivite ar fi chardonnay pentru a obtine un hidromel dulce si champagne pentru unul sec. Nu ori ce miere este potrivita, unele sortimente pot da un hidromel cu gust de medicament. Mi s-a intamplat cand am facut otet de miere. Activarea drojdiei este importanta, asta am descoperito zilele astea, eu o faceam fara sa respect cu exactite indicatiile si ma tot intrebam de ce aspectul nu este cum ar trebui. Cand am facut-o cu cantarul si cu termometrul am inteles de ce. Igiena este foarte importanta, trebuie sterilizat tot ce vine in contact cu mustul. Eu am folosit hipoclorit de sodiu si o data chiar Vita-Oxigen, daca nu ma insel.

Succes celor care vor sa incerce!

pharaonu75

Multumesc pentru reteta!
Asteptam de ceva vreme o reteta de hidromel care sa fi fost si probata in practica!

P.S. Pentru cine nu stie, saccharomyces cerevisiae este drojdia de bere!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Obombo

Corect, dar nu vroiam sa se confunde cu drojdia pentru panificatie.

bio

Citat din: pharaonu75 din Februarie 26, 2013, 11:09:43 PM
Multumesc pentru reteta!
Asteptam de ceva vreme o reteta de hidromel care sa fi fost si probata in practica!

P.S. Pentru cine nu stie, saccharomyces cerevisiae este drojdia de bere!

..vino la Fetesti si ai sa si vezi si o sa si gusti "hidromel"

Ce fac eu nu stiu cit de "hidromel" o fi...... dar este bun.


bio

Citat din: dragos2006 din Octombrie 30, 2007, 11:19:11 PM
..am gasit anul acesta chiar cind am cules strugurii o reteta de ..''hidromel''
  Am incercat-o si a iesit ceva parfum ..am fript in seara asta pina sa intru in casa vreo 2 kile cu un vecin..Merita incercata si reteta si rezultatul....

..Este aceeashi reteta de acum citiva ani...numai ca am "perfectionat" la ea..

Nea" Romi..??..am o gramada de postari vechi unde apare DRAGOS ..:(

romikele

Stiu, daca ai timp da-mi topicurile si nr. postarilor, sa fac modificarile.