Ce sanse au micii producatori sa mai vanda?

Creat de filip, Ianuarie 12, 2009, 06:52:42 PM

« precedentul - următorul »

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

Visul procesatorilor e :
Orice Kg de miere sa treaca pe la ei,pentru ambalare.
Producatorul are certitudinea ca odata intrata pe fluxul tehnologic mierea va fi cea din bidoanele sale si in borcane dupa ambalare?
Si cat costa drumul dus la procesator,taxe de ambalare si drumul inapoi?
Ma bucuram cand vedeam cum e primita si apreciata mierea in targurile ambulante.
Cand merge ceva bine trebuie sa se termine prost.
Am reusit sa obtin DOCUMENTUL DE INREGISTRARE SANITARA VETERINARA>
Am citit acum Autorizatia cu atentie si ce am remarcat:
Punctul 4
Produsele obtinute vor fi comercializate numai in unitati inregistrate{AUTORIZATE}sanitar veterinar
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

CRISTI M

Orice piata , bazar sau societate TREBUIE sa aiba autorizatie sanitar veterinara altfel nu pot functiona .
Daca d-voastra vindeti ambulant va trebuie PFA , si analiza produsului pe care il vindeti .

filip

Citat din: CRISTI MOrice piata , bazar sau societate TREBUIE sa aiba autorizatie sanitar veterinara altfel nu pot functiona .
Daca d-voastra vindeti ambulant va trebuie PFA , si analiza produsului pe care il vindeti .
Iar mierea ambalata la procesator.
Care vor fi costurile si se pune intrebarea mai merita? :nod:
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

CRISTI M

Imi permit sa va contrazic , ambalarea mierei nu trebuie neaparat ambalata la procesator , daca acasa aveti conditii de ambalare comform ue .( cunoscand cerintele sanitar veterinare pe care tocmai le-ati luat )

filip

Citat din: CRISTI MImi permit sa va contrazic , ambalarea mierei nu trebuie neaparat ambalata la procesator , daca acasa aveti conditii de ambalare comform ue .( cunoscand cerintele sanitar veterinare pe care tocmai le-ati luat )
Am autorizata stupina nu sala de extractie sau ambalare.Cand asculti recomandarile iti pui mainile in cap.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Da, o incercare de legalizare a furtului si in acest domeniu.
Maine o sa ti se spuna ca nu poti gusta nici din propria miere.
Vin zile grele acolo.

CRISTI M

Citat din: filip
Citat din: CRISTI MImi permit sa va contrazic , ambalarea mierei nu trebuie neaparat ambalata la procesator , daca acasa aveti conditii de ambalare comform ue .( cunoscand cerintele sanitar veterinare pe care tocmai le-ati luat )
Am autorizata stupina nu sala de extractie sau ambalare.Cand asculti recomandarile iti pui mainile in cap.
Rau a-ti facut autorizand doar stupina .
Eu am autorizatie pentru :
                                      - extractie miere si alte produse apicole
                                      - depozitare miere
                                      - comercializare  produse apicole
                                      :hi:

catel

io nu am nmk deocamdata. cand o sa vad ca mere treba cu ceva puternic o sa ma lupt sa le dau clanta la bisnitari.
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

gudas valentin

Citat din: CRISTI M
Citat din: filip
Citat din: CRISTI MImi permit sa va contrazic , ambalarea mierei nu trebuie neaparat ambalata la procesator , daca acasa aveti conditii de ambalare comform ue .( cunoscand cerintele sanitar veterinare pe care tocmai le-ati luat )
Am autorizata stupina nu sala de extractie sau ambalare.Cand asculti recomandarile iti pui mainile in cap.
Rau a-ti facut autorizand doar stupina .
Eu am autorizatie pentru :
                                      - extractie miere si alte produse apicole
                                      - depozitare miere
                                      - comercializare  produse apicole
                                      :hi:
Sa inteleg ca ati avut constructia facuta?
Sau ati facut constructia dupa norme UE?
Dati va rog mai multe detali.
      Cu stima valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

CRISTI M

Am constructia facuta anul trecut special pentru asa ceva , construita din fonduri propri .