Tema de casa. Despre polen.

Creat de balas, Octombrie 26, 2008, 12:42:53 AM

« precedentul - următorul »

balasbebe

Poate merita sa fie tradus, ce am gasit intr-o carte veche.

D006

e in ungureste, am stat prea putin in Brasov ca sa stiu mai mult de cateva cuvinte
insa d. Balas , dv nu stiti ?

PricopArthur

Citat din: balasPoate merita sa fie tradus, ce am gasit intr-o carte veche.
google are traducator automat. Google translate. Scrii textul, si dai traducere in ce limba vrei.
Miere multă şi inimă curată!

balasbebe

Eu pot sa-mi traduc, si singur, dar nu in totalitate.
Cand am cumparat stupina, din Mures, am primit si multa literatura, parte din ea in maghiara.
Din cate inteleg in titlu, este o intrebare:ce inseamna polenul pentru om?
Se va gasi un binevoitor.
Din acele carti, si pot trage invataminte.
Florine, la Brasov, cred ca ai facut facultatea, sau ai si locuit ?

bee_lover

tradus... click pe imagine sa se vada mai bine

D006

Citat din: balasEu pot sa-mi traduc, si singur, dar nu in totalitate.
Cand am cumparat stupina, din Mures, am primit si multa literatura, parte din ea in maghiara.
Din cate inteleg in titlu, este o intrebare:ce inseamna polenul pentru om?
Se va gasi un binevoitor.
Din acele carti, si pot trage invataminte.
Florine, la Brasov, cred ca ai facut facultatea, sau ai si locuit ?
facultatea, insa va dati seama ca am si locuit timp de 6 ani, cu tot cu specializarea.

PricopArthur

Citat din: bee_lovertradus... click pe imagine sa se vada mai bine
Multumim!
Miere multă şi inimă curată!

catel

Citat din: bee_lovertradus... click pe imagine sa se vada mai bine
multumim pt. efort. conteaza f.mult pt. mine sa stiu la ce ajuta produsele albinei.
lucrez cu ceva si sa nu stiu la ce-i bun, ar trebui sa-mi fie rusine, nu?
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

catel

Citat din: balasPoate merita sa fie tradus, ce am gasit intr-o carte veche.
mai aveti? as dori sa stiu mai multe si despre altele. poate gasesc pe cineva care sa traduca.multumesc.
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

bee_lover


catel

ce am reusit sa adun din alte locuri :
Polenul contine o serie de substante deosebit de importante pentru organism precum proteine, aminoacizi liberi (aminoacizi esentiali ca arginina, histidina, leucina, metionina), diferite glucide, mucilagii, substante grase, vitamine din complexul B, precum �i vitaminele A, D, E, C si saruri minerale, substante hormonale, antibiotice naturale etc.
Recomandari:
•    Stimuleaza buna dispozitie si are efect euforizant, creste capacitatea de concentrare si memorare.
•    Combate astenia, putand fi folosit in convalescenta, stari de epuizare fizica, surmenaj sau in astenia cronica a batranilor, senilitate, imbatranire prematura.
•    Ajuta in boli genito-urinare (colibacilozele, tulburarile de prostata, diferite forme de astenie sexuala), oboseala, reface unghiile fragile, previne caderea parului, vindeca anumite dermatoze.
•    Cura de polen este indicata si in hipertensiunea arteriala, fragilitatea vasculara si capilara si arteroscleroza.
•    Combate caderea parului si il ajuta sa se regenereze si sa isi recapete aspectul sanatos.
•    Previne rahitismul.
•    Previne accidentele vasculare cerebrale scazand tensiunea arteriala (la cei cu hipertensiune) si creste tonusul cerebral, crescand capacitatea de invatare si de memorare. Totodata combate senzatia de oboseala.
•    Are actiuni benefice la nivelul sistemului digestiv, imbunatatind digestia si tranzitul intestinal, combate constipatia                dar si diareea.
•    Contribuie la prevenirea imbatranirii si regleaza dezvoltarea armonioasa a organismului uman.
•    Polenul este contraindicat persoanelor care sufera de diabet zaharat, obezitate, au exces de colesterol si lipide in sange, precum si persoanelor care au alergie la polen.
      Vedeti deci ca produsele apicole au efecte benefice asupra sanatatii omului. Din pacate in ultima vreme aceste produse au fost uitate !
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

mihaipop_55

Domnule Balas.Am inteles ca sunteti un "producator "de polen si ca acesta este produsul principal pe care il obtineti din apicultura. Ma gandesc la 3-4 locatii a cate 40-50 familii de albine(apropiateca distanta).Credeti ca se poate valorifica polenul obtinut si ca o astfel de apicultura este rentabila?
Cu mult respect Mihai

D006

INainte de a va gandi la valorificare trebuie sa tineti cont ca polenul este extrem de perisabil astfel incat daca in primele 24 de ore de cand cade dupa piciorusele albinelor nu este prelucrat ca la manual dezvolta culturi de mucegai care il fac impropriu consumului uman,
  Daca este uscat la o temperatura prea mare veti obtine niste bobite care seamana cu polenul dar nu mai au nici o valoare nutritiva pt. ca au pierdut toate vitaminele si uleiurile volatile.
  Eu unul imi vine sa rad cand vad oameni care mananca asa zis polen care este si vechi si prea uscat - pt. a nu face molii. Mai grav este ca sunt apicultori care se dau si profesionisti si cumpara acum polen cu sacul il amesteca cu miere si-l dau la stupii proprii.

D006

Dupa cum albina sa adaptat noilor conditii de viata si trai tot la fel trebuie sa ne adaptam si noi regulilor si nevoilor din ziua de azi bunici nostri nu au avut congelatoare si au mancat carne, uscatoare pt fructe nau avut si au mancat fructe uscate mai gustoase ca in ziua de azi , centrifuga si vase din inox nau avut si totusi au mancat miere , polen uscat in anumite conditii fiecare dupa priceperea , stinta si dotarile din vremea respectiva  cred ca am mancat multi si in momentul cand neam dotat cu ceva sau poate nu sa venim si sa dam in dreapta si in stanga ca sai denigram pe alti ca sa iesim in evidenta nui frumos.  Sant multe aspecte legate de calitatea si pastrarea polenului sar putea ca unul uscat in uscator sa nu aiba aceiasi calitate ca unul uscat in alte conditii .Putem sa ne uitam la poze pe stuparitul si sa vedem ,,Prima recolta de polen" si multe se mai pot spune dar maopresc aici.

D006

Pentru mihai    Daca nai piata de desfacere ca la orce produs il produci pe stoc si cum polenul nu poti sal tii de pe un an pe altul il dai cum poti ca sa scapi de el si atunci nu stiu daca esti rentabil. In B.Mare este o firma care cumpara polen proaspat iti aduc ei lada frigorifica . Eu pot sa produc  in jur 10 kg pe familie si de aici imi calculez ce am de facut.