Albine de paza

Creat de dragos2006, Martie 13, 2009, 11:20:04 PM

« precedentul - următorul »

D006

Hai ca la asta nu m-am gandit pana acuma dar un "agricultor" de marijuana a angajat un apicultor cu albine africanizate sa-i pazeasca cultura de straini si ochii curiosi.
Si pe bani grei.

stefan1

Se pare ca nu i-au pazit destul de bine 'afacerea', din moment ce s-a aflat. :finger:  :finger:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

Daca tot ai vorbit de paza, sa vorbesc ceva despre apararea stupului.
Albinele reactioneaza foarte diferit in functie de varsta la feromonul de alarma. Pana la 7 zile actioneaza foarte slab. Cele mai agresive sunt albinele de 17 zile, care au si cea mai mare cantitate de venin (60 micrograme sau chiar mai mult). Matca introdusa intr-un stup strain este omorata de regula de albinele intre 10 si 20 de zile, dar cele pana la 7 zile o primesc usor. Cele mai agresive sunt albinele de 14 zile, cu reducere progresiva pana la 21 de zile. Se zice ca de la 8 la 27 de zile albinele pot avea functii de paza sau culegatoare de polen. Si pe trantori ii alunga albinele de 10-20 de zile.
Agresivitatea in functie de orele zilei, in luna mai: cele mai agresive au fost in jurul orei 8 dimineata si 16 dupa masa, iar cele mai blande la ora 14, apoi la ora20.
Intre albine bolnave, sanatoase si matca, toate straine, introduse intr-o familie, primele sunt atacate albinele bolnave, apoi cele sanatoase si la urma matca.
Toamna, uneori albinele stupului ataca albinele care sunt in apropierea matcii, care au multa substanta de matca.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Da, inspectori federali nu s-au dat batuti din cauza unor albine mai agresive ci au revenit cu echipament adecvat.
Albine care luni si luni de zile au fost blande si pasnice devin agresive pt un timp.
Este pt ca au mai multa miere in stup?
Este pt ca acuma au mult puiet?
O discutie spunea ca familiile mai agresive sunt mai sanatoase si mai harnice.
Asa este?

andrei_salaj

din proprie experienta...o fam poate fi agresiva din mai multe motive....ale mele sunt de obicei primavara prin aprilie.....si sunt foarte bune de puiet..consuma putina hrana pe timpul iernii...si au un caracter de curatenie dezvoltat..
atentie...asta nu e o regula..deepinde de multi factori..sunt fam blande care indeplinesc aceleasi calitati.

D006

Am si eu citeva mai agresive dar sunt mult mai harnice si sanatoase dar au inclinatia spre furt toamna in rest ok.