Cladirea fagurelui artificial

Creat de PricopArthur, August 04, 2008, 12:55:09 AM

« precedentul - următorul »

PricopArthur

Anul acesta, la unul din stupi rama bagata la cladit a fost roasa pe o lungime mare de-a lungul sarmelor. In acelasi timp, albina din acel stup a fost foarte agresiva. Cam 2 saptamani. In restul stupinei, totul s-a desfasurat normal.
Imi pare rau ca nu mai am pozele cu fagurele ros.
Culesul a fost undeva la 1,5 kg /zi.
Care poate fi explicatia comportamentului lor?
Miere multă şi inimă curată!

D006

nu a fost fagurele lipit bine de sarma . eu lipesc fagurele pe sarma cu ajutorul bateriei de la masina (fac scurt) se lipeste perfect

D006

ce sarma ai folosit?
nu avea un miros puternic?

PricopArthur

Citat din: CRISTI MANnu a fost fagurele lipit bine de sarma . eu lipesc fagurele pe sarma cu ajutorul bateriei de la masina (fac scurt) se lipeste perfect
Eu lipesc fagurele cu redresorul pt incarcat bateria. Dar se poate sa nu fi fost bine lipit, desi nu cred. Totusi nu se explica comportamentul agresiv pt o perioada scurta.
Miere multă şi inimă curată!

D006

si eu am patit la fel de vreo luna .acum s-a remediat situatia .cred totusi ca de la sarma se trage

PricopArthur

Se poate sa fie sarma. Am avut-o in garaj, si sta acolo de vreun an. Insa sitatia este nu este la toti stupii. 
Se mai poate ca fagurele sa fi fost sectionat de sarma la insarmare, si atunci iarasi sa roada ceara.
Miere multă şi inimă curată!

D006


milu56

Daca nu este cules in natura albinele in loc sa cladeasca faguri rod foile.