HMF, un indicator al vechimii mierii

Creat de stefan1, Septembrie 22, 2009, 02:04:04 AM

« precedentul - următorul »

stupar

La procesul de fabricatie a zaharului din sfecla de zahari sau din trestia de zahari stie cineva la ce temperatura se fierbe sfecla si trestia?In mod sigur prin obtinerea zaharului apara si HMF-ul care este bun pt.consum (toxic si canceros) :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

stupar

Vad ca numai comenteaza nimeni acest subiect.Ma gandesc ca si tacerea este un raspuns.....
Ce parere aveti de miere energizant,de procentul HMF?Cred ca posirca aia este toxic.Protectia consumatorului voare ce spaga a primit de nu se leaga de acest produs toxic.????
Daca totus gresesc si nu contine HMF,ma simt profund jignit daca cineva spune ca mierea mea naturala daca a tracut de un ani este toxic! :nono: :nono:

D006

  Aici nu vorbim de cazuri particulare , vorbim la general. In magazine sunt foarte multe borcane care contin o miere mult mai proasta fata de energizantul obtinut din fructoza.
  Sa o spunem pe aia buna : miere este falsificata si de stupari si de procesatori ! Nu mai spun nimic ca iar imi iau castane in cap.

D006

Citat din: dragos2006 din Decembrie 04, 2010, 07:35:07 PM
Sa o spunem pe aia buna : miere este falsificata si de stupari si de procesatori ! Nu mai spun nimic ca iar imi iau castane in cap.
De buna voie sau nu incepi sa devi sincer.
Ai vandut mierea de pe stock?

stupar

Energizantul obtinut din fructoza?OK.Din ce este obtinut fructoza ?Vreti sa ma convingeti ca energizantul se poate pune un aceasi oala cu miere?Miere ce sa intro-duce in comerti este verificat prealabil la laboratori,nu se admite asa ceva.Nu va gandit ca mai citeste si clienti fidel,care are incredere in apicultorii nostrii?Aruncat cu noroi peste munca noastra? :nono: :nono:

D006

Acel energizant care e ff la moda acuma este un drog ff periculos.
Este sirop de porumb si cofeina industriala. :nono:
Au fost cazuri cand sa oprit inima in om.

stupar

Protectia Consumatorului nu intervine in acest caz?Probabil ca aprimit o spaga consistenta,ca tace si a lasat sa umpla toate magazinele cu acest produs.Nu stiu Dl.Dragos ce legatura are cu aceasta firma,ca apara acest produs periculos,in dauna mierii noastra.
Dl.Dragos am ramas profund dezamagit de afirmatia dv,referitor la miere ce producem noi.Santet apicultor sicoleg de apicultor???????? :rusine: :rusine:

D006

Citat din: stupar din Decembrie 04, 2010, 11:10:26 PM
Santet apicultor si coleg de apicultor???????? :rusine: :rusine:
La vazut careva lucrand cu albinele?
:rotfl: :rotfl: :rotfl:
Hai ca prea il impungem din toate directiile dar ..... pe drept si acuma vezi ca se desumfla si se apuca si el de apicultura. :hi:

pharaonu75

Un articol din revista Romania Apicola, nr.4/1992 - luna aprilie!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Popescu Gheorghe

Luand manualul apicultorului am gasit ca HMF admis in miere este 1;prin incalzire indelungata el creste si ajungand
la 7  mierea devine toxica pentru consum,dar nu se specifica ce reprezinta 1, sau pana la 7- gr.ml unitati de care?Normele Renar prevad 1.mg/100g ceeace inseamna  11mg per Kg.care ar fi adevarul?Logic ar fi deci 1 -7 mg/100 grame miere sau 10-70 mg per 1000 gr miere.Ce parere aveti?

stefan1

  S-a mai scris, limita admisa in UE este 40mg/kg de miere. In SUA nu este reglementata nici o limita pentru HMF. Mai inainte si in Europa lmita era de 80mg/kg si chiar acum este pastrata aceasta valoare pentru mierea din zone tropicale.
  Mierea proaspata are 1-5 mg/kg HMF. De ex pentru mierea extra franceza limita este 5mg/kg. In multe tari se recomanda ca mierea sa nu aiba mai mult de 15 mg/kg HMF. De fapt aceste limite sunt mai mult pentru a descuraja mierea falsificata cu sirop sau inlocuitori produsi prin procedee termice, cum ar fi de ex hidrolizatul de porumb, care are mai mare continut de HMF. Dar acum se pot face alte analize pentru a depista mierea falsificata.
  In nici un caz in proportiile uzuale din miere HMF-ul nu este toxic pentru om. De fapt mai inainte HMF se introducea voluntar in anumite preparate alimentare, pentru aroma.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

oroles

Am si eu o intrebare despre HMF. Am masina de facut paine si o data la 2 zile imi fac paine. Pentru a manca mai sanatos m-am decis sa inlocuiesc zaharul pentru dospit cu miere. Imi place cum creste mai mult cu miere decat cu zahar. Intrebarea este: "Daca framant cu miere aluatul si apoi prepar termic aluatul, se mai dezvolta HMF-ul?" Dupa mine nu ar trebui sa se intample asta, deoarece zaharurile din miere sunt descompuse de drojdie. Voi ce spuneti.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani