PROPOLISUL

Creat de dragos2006, August 27, 2009, 02:42:23 AM

« precedentul - următorul »

D006

Am ajuns la 8kg de propolis si mai am cateva plase.

stefan1

Citat din: ssl701506stie careva sa-mi spuna cum sa fac sa nu mai lipeasca ramele? va rog
Conteaza mult rasa de albine. Carnica propolizeaza putin iar caucaziana cel mai mult. Conteaza si sa ai lazile si ramele la cotele corecte. daca ramele sa apropie de peretii lazii sau de fund, vor fi propolizate. Sa zic ca o distanta de 5-10mm intre componentele stupului elimina pericolul propolizarii in acele zone. De asemenea distanta intre rame sa fie respectata, fara intervale mari. La podisor eu nu am probleme ca folosesc folie peste rame.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

S
tiu un stupar care la el in stupi nu are propolis si nici ceara printre rame.  Care sa fie secretul? el nu vrea sa spuna.

D006

Are o dalta indoita cu care rade ramele de cate ori umbla in stupi .

D006


stefan1

Citat din: ssl701506S
tiu un stupar care la el in stupi nu are propolis si nici ceara printre rame.  Care sa fie secretul? el nu vrea sa spuna.
Nu am vazut multe stupine, dar pana acum nu am intalnit stupi care sa nu aiba macar putin propolis si de asemenea crescaturi de ceara. Sunt oameni foarte preocupati de aspectul stupilor si daca vad crescaturi pe rame spun ca stuparul ala este indolent. Uneori si acele crescaturi pot avea anumita utilitate, iar propolisul in stup este important. ba am cunoscut un stupar batran care zicea ca albina nu ar fi rezistat in lume daca nu era propolisul.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

viorel_v2000

Citat din: liviuAm ajuns la 8kg de propolis si mai am cateva plase.
:uimit:  :uimit:  :uimit:
8 kg?
Cum (ce procedeu)?
De la cate familii?
In cat timp?
Ce faci omule cu atat propolis?
Stiu ce faci. Il valorifici.
Cui?
La ce pret?
:hi:  :hi:  :hi:

D006

Este greu sati gasesti un partener serios pentru orce produs apicol si ca sati fie partener sau colaborator trebuie sa fim multumiti amandoi eu asta am urmarit de la inceput si cu ajutorul lui Dumnezeu am reusit sa vand atat polenul cat si propolisul la un pret bun pentru mine cat si pentru partenerul meu avand un pret stabil la polen chiar de cativa ani si anul asta sant cam la limita cu cu cantitatea necesara din cauza secetei iar la propolis am stabilit in fiecare an verbal acum este 200 lei.

catel

si aici sunt adunate informatiile din mai multe locuri, sper sa le fi selectat cat mai corect :
Propolisul contine o serie de substante cu proprietati miraculoase asupra sanatatii noastre precum derivatii flavonici, acid ferulic (activ contra germenilor Gram pozitiv si Gram negativ), ceruri, aminoacizi, balsamuri, fermenti, microelemente (siliciu, magneziu, cupru, molibden, arsen, staniu, aluminiu, vanadiu, wolfram, fier, aur, iridiu, calciu, cadmiu, cobalt, strontiu), substante antibiotice, rasini, acizi aromatici, acizi etc.
Recomandari:
•    Propolisul are efecte asupra capilarelor, asupra permeabilitatii si fragilitatii vaselor de sange (le conserva integritatea), efectul vasodilatator si hipotensiv.
•    Prezinta calitati utile in tratarea ranilor greu vindecabile.
Este folosit in urmatoarele afectiuni:
•    candidoza orala care produce afte si stomatite - propolisul se aplica sub forma de solutie glicerinata in badijonari ;
•    infectii gripale - are atat efect preventiv potentand sistemul imunitar cat si curativ datorita proprietatilor sale antibacteriene si antivirale. Se remarca prin proprietatea sa de a nu da fenomene rezistenta, crescand totodata sensibilitatea microbilor la medicamente ;
•    boli digestive precum gastrita si ulcerul pot fi tratate cu success cu ajutorul curelor cu propolis;
•    boala canceroasa - numeroase studii, cu rezultate mai mult decat promitatoare, cu extracte de propolis, folosite atat intern cat si extern, s-au facut in diverse laboratoare de medicina experimentala si spitale din intreaga lume. Folosit intern, 30-50 de picaturi de tinctura administrate de 4 ori pe zi, propolisul impiedica dezvoltarea celulelor maligne, creste capacitatea sistemului imunitar de a fagocita celule canceroase, ajuta la restabilirea echilibrului organic al bolnavilor de cancer. Rezultate bune s-au obtinut cu tratamentul intern cu propolis in tratarea cancerului la san, a cancerului de colon si genital, a melanomului malign, a metastazelor pulmonare si hepatice
•    prevenirea fenomenelor de ateroscleroza cerebrala precum si a accidentelor cerebrale,
•    bronsita, bolile respiratorii cu secretii abundente - propolisul este un excelent antibiotic, care actioneaza progresiv inhiband dezvoltarea bacteriilor, refacand tesuturile lezate de catre acestea, favorizand eliminarea secretiilor in exces de pe caile respiratorii;
•    boli hepatice virale beneficiaza de pe urma tratamentului cu propolis; este important ca acesta sa fie poaspat pentru ca efectul antivirotic sa fi maximal;
•    dibetul zaharat - tinctura de propolis poate avea efect in ambele tipuri de diabet (in cel insulino-dependent - de tip I - poate conduce la reducerea dozei de insulina, iar la diabetul de tip II poate produce o scadere a nivelului glicemiei)
•    infectii urologice �i boli de prostata: rinichi, cai urinare, vezica urinara, prostata.
                In utilizare externa se pot folosi sprayuri, tinctura sau pulbere de propolis:
•    arsurile - se aplica extern pe suprafata lezata, are efect regenerator, dezinfectant si anestezic; se aplica sub forma de spray si se obtine un strat potector la suprafata leziunii, arsurii sau escarei ;
•    eczeme infectioase - se pun zilnic comprese cu tinctura de propolis care se tin vreme de o ora. In eczemele uscate se fac aplicatii cu unguent de propolis sau cu crema de galbenele si propolis (se gaseste in comert), de 2-3 ori pe zi;
•    cosuri, acnee, abcese;
•    ulcer de piele, ulcer varicose
•    escoriatii, julituri;
Alte afectiuni ce pot fi tratate cu propolis:
- efect benefic in varice, edeme, arsuri,
- fenomenele de tulburare ale circulatiei membrelor inferioare,
- scad tensiunea arteriala,
- sunt benefice in purpura, echimoze,
- contribuie la scaderea colesterolului.
Reactiile alergice la terapia cu propolis sunt destul de tare. Totusi ele exista si este bine sa aveti acest lucru in vedere la debutul unui tratament cu propolis.
      Vedeti deci ca produsele apicole au efecte benefice asupra sanatatii omului. Din pacate in ultima vreme aceste produse au fost uitate !
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

valter

As dori sa reiau acest subiect in urma practicilor comparative din acest an.
Astfel, in urma provocarii realizate de Liviu si in urma unei comunicari realizate de domnul Oros (inventatorul colectorului de polen Salaj) am aplicat peste spetezele superioare ale caturilor(150 familii) diverse plase de plastic. Unele cu ochiuri de 1,5-2 cm, peste ele altele de 2mm; unele cu ochiuri de 5mm peste care am asezat altele cu ochiuri de 2mm, samd.

Rezultatele sunt multumitoare...nu ating, nici de departe, rezultatele prezentate de cei doi colegi...insa am reusit sa valorific aproximativ 4 kg de propolis, urmand sa mai adun(sa bat de fapt) de pe plase 2,5-3 kg.
Lucrul imbucurator este faptul ca propolisul din plase este in proportie de 70-75% prezent si este lipsa( sau foarte redus) pe spetezele laterale ale ramelor.

Am sa tranfer pozele de pe ''stuparitul'' valter sunfoto, ulterior am sa pun o poza si cu ''saculetul'' de recoltat...

Se poate...putere sa fie.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

stefanescu

Ce fel de plase puneti? De unde le cumparati?
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

valter

In Constanta poarta numele de Bric(unii zic ca e a lui Radumazarit)  magazinoiul de unde le cumpar.
Ce sunt de fapt plasele- plase asemanatyoare celor de tantari, numa ca sunt sin plastic si nu din ata. Aceste plase se folosesc la imbracarea fatadelor de cladire care se afla in renovare sau constructie.
Pretul este derizoriu in comparatie cu colectoarele clasice de la x, y smecherasi...
Rezultatul din primul an de practica ma incurajeaza serios...iar cheltuielile sunt mai mici decat transportul de la domiciliu la Bric.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

pharaonu75

Sarut-mana de sugestie... la plasele de protectie pentru imbracarea fatadelor nu ma gandisem... exista insa si plase pt tantari din plastic... am vazut chiar si din metal... or fi bune alea metalice? ce dimensiune trebuie sa fie la ochi??
Alea metalice erau de 1x1 mm! Foarte dese!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

valter

Foarte important este sa incerci diverse variante...plasele cu ochiuri mari 1-2cm(SI GROASE IN CARNE) sunt dispuse intre speteze si plasele cu ochiuri mici.
In rest...observatie...corectie...decizie.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

pharaonu75

Cred ca la anul voi incerca plasele metalice de 1x1 si 2x2!

Si o lucrare despre propolis a doamnei Cristina Mateescu!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube