PROPOLISUL

Creat de dragos2006, August 27, 2009, 02:42:23 AM

« precedentul - următorul »

danrgd

Multumesc de raspuns. Unde putem sa il vindem ca am adunat si eu aproximativ un kg si daca spuneti ca nu e bine sa il lasam de pe un an pe altul, nu stiu ce sa fac cu el.

D006

Il dizolvi in alcool si pui la rachiu sa fie toata familia sanatoasa peste iarna si nu numai.
Inainte sa vindem produsele apicole ar fi cel mai indicat sa le folosim noi.  :hi:

danrgd

Aveti dreptate dar de multe ori nu stim cum sa folosim produsele. O reteta cum se dizolva in alcool, ce fel de alcool, c ata cantitate se pune la rachiu, daca ma poate ajuta cineva . va multumesc de raspunsuri pana acum . Sa auzim de bine.

pharaonu75

Se dizolva in alcool rafinat, de 96 grade!
30-40 grame propolis la 100 ml. alcool!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

orbanstefan64

 complctez cea ce o zis pharaonu.  in fiecare zi agitat timp de 7 zile dupa care se poate strecura.

pharaonu75

Uitasem sa spun ca se agita zilnic! :nod:
Eu il tin in camara, la loc intunecos si racoros!
Dealtfel asa se si pastreaza propolisul, la intuneric si racoare!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

danrgd

Si dupa ce se dizolva si se strecoara cum se consuma in starea in care este sau se dilueaza ? Multumesc de raspunsurile dvs.

orbanstefan64

#52
se pune cu o pipeta un anumit numar de picaturi (depinde pt ce afectiune se foloseste)  intr o lingurita de  miere sau in ceai
vezi si retetele de mai jos :hi:

orbanstefan64

 pt probleme respiratorii3x30 pic /zi si de si de doua ori pe saptamina inhalatii la 1 l de apa fierbinte 100 de pic
pt prostata 1x30 pic/zi
pt  dureri de stomac 3x30 pic/zi
pt tensiune 1x30 pic/zi
pt ficat, rinichi   2x40 pic/zi la 100ml ceai fierbinte doua zile dupa care 1 zi pauza
pt ulcer la 100ml lapte cald 40 pic pe stomacul gol
pt git 200 ml apa calda si 40 pic de mai multe ori pe zi gargara
pt bataturi  se inbiba o bucatica de vata  in ticntura si se unge batatura
toate aceste tratamente se folosesc pina la vindecare

dupa barbierit 100 ml apa calda si 40 pic tinctura se amesteca dupa care ne spalam pe fata
pt o trezire rapida aunui om beat la 100 ml apa rece punem 50 pic   :hi: :hi:

D006

Este totusi o problema faptul ca propolisul nu se amesteca cu apa si de cate ori punem picaturi se formeaza o pelicula deasupra care se depune pe cana si nu ajunge unde trebuie.
Cam la fel se intampla cu ceai sau apa sau orice pe baza de apa.
Dar in alcool tare se amesteca frumos.
Eu am pus in votca ce fusese soc tinut un timp ca sa extraga elemetele chimicale si sa uniformizat in alcool.
De aceea cineva mai istet a nascocit o metoda mult mai eleganta.
Randy Oliver a impartit-o si cu mine.
Tinctura de propolis o versi peste zahar intr-un vas deschis si mesteci cat mai des ca sa se evapore alcoolul.
Astfel obtii granule de zahar acoperite cu propolis care pot fi consumate ff usor si este un produs elegant de comercializare in borcanele mici.

pharaonu75

Omul cat traieste invata!!! Mi-ai dat o idee! :hi:
Multumiri si lui Randy Oliver! :hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: orbanstefan64 din Octombrie 31, 2010, 10:56:15 AM
complctez cea ce o zis pharaonu.  in fiecare zi agitat timp de 7 zile dupa care se poate strecura.

si cum exista intotdeauna o completare a completarii...
si cum nu ma pot abtine...

dupa ce s-a strecurat agitatura facuta conform orban a amestecului facut conform faraonu, vine ...completarea Florin

cand consumati propolis crud, se recomanda a se mesteca pana devine aproape fainos in gura, dupa care il inghititi
deci....

NU ARUNCATI produsul macerat rezultat dupa filtrare
se poate lua ca medicament pentur uz intern cam un varf de cutit dimineata pe stomacul gol
pentru cine poate, o jumatate de lingurita
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

lozanuoleg

Spune-ti va rog cum se poate de recunoscut ceara de propulius. Multumesc

D006

  Vrei sa recunosti ceara din propolisul cumparat ? sau din propolisul tau vrei sa scoti ceara ?

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 01, 2010, 10:14:18 PM
  Vrei sa recunosti ceara din propolisul cumparat ? sau din propolisul tau vrei sa scoti ceara ?

:smile:

in general, cine strange propolis pentru comercializare, il inmulteste cu ceara. nu mult, dar sigur o face
cine strange pentru el, o face su simt de raspundere
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333