veninul de albine

Creat de dragos2006, August 10, 2009, 12:07:56 AM

« precedentul - următorul »

PricopArthur

Acum cativa ani un roi facut pe 3 jumatati de rama 3/4 numai pentru a obtine o matca fecundata, caruia nu i-am luat matca, a iesit in primavara urmatoare si a umplut 2 caturi cu albina.
Fara pretentii de productie, inmultirea stupinei de 10 ori este posibila. Succes!
Miere multă şi inimă curată!

sabin.manolache

Citat din: cornelia2974pe cine intereseaza sa discutam despre venin ( recoltare, achizitionare, colaborare, ....etc.) ma puteti contacta pe forum sau la tel: 0742189865 sau pe Modificat de sabin.manolache (22-08-2009 20:47:40)

D006

Citat din: hunterDa? 
Si cam in cat timp vreti sa ajungeti la 100 de stupi?
Si la cati doriti sa va opriti?
Vezi ca punand aceasta intrebare,ai provocat pe colegi sa deraeze de la subiect printre care ma aflu si eu.
Voi face un subiect nou cu inmultirea la scara mare.

PricopArthur

Citat din: sabin.manolache
Citat din: cornelia2974pe cine intereseaza sa discutam despre venin ( recoltare, achizitionare, colaborare, ....etc.) ma puteti contacta pe forum sau la tel: 0742189865 sau pe E-mail
e foarte interesanta discutia asta de inmultirea...da ce legatura are cu veninul?
Discutia a deviat. Din 10 stupi nu strangi venin, din 100 da. :smile:
Miere multă şi inimă curată!

D006

Plus ca se discuta acelasi subiect in doua locuri  :rotfl:
Eu cu Cristi M discut aici
http://www.apiardeal.3xforum.ro/post/13 ... _Grupului/

D006

Nu cumva si
Cornelia e barbat?

D006

Citat din: PricopArthur
Citat din: sabin.manolache
Citat din: cornelia2974pe cine intereseaza sa discutam despre venin ( recoltare, achizitionare, colaborare, ....etc.) ma puteti contacta pe forum sau la tel: 0742189865 sau pe E-mail
e foarte interesanta discutia asta de inmultirea...da ce legatura are cu veninul?
Discutia a deviat. Din 10 stupi nu strangi venin, din 100 da. :smile:
da, a deviat.
multumesc celor care sunt interesati si m-au contactat pe privat, mail sau tel.
era ineteresant sa discutam despre cum se face recoltarea.....punerea aparatelor....uscarea.....razuirea sticlelor....ambalarea.......pastrarea...depozitarea, pt ca si dintre cei care se ocupa cu recoltarea veninului fac greseli din necunoastere, plus ca sunt informatii care i-ar putea interesa pe cei care doar au auzit de cum se face si nu au experienta si poate i-ar aranja si pe ei o astfel de afacere.

D006

Citat din: dragos2006Plus ca se discuta acelasi subiect in doua locuri  :rotfl:
Eu cu Cristi M discut aici
http://www.apiardeal.3xforum.ro/post/13 ... _Grupului/
da.
daca doriti, sa ne mutam toti pe forumul acesta cu discutiile despre venin.

D006

Citat din: gaby de apitNu cumva si
Cornelia e barbat?
:nono:
am 35 de ani. sunt apicultoare cu acte. imi dau si doctoratul pe recoltarea veninului de albine.

D006

Citat din: cornelia2974
Citat din: gaby de apit
:nono:
am 35 de ani. sunt apicultoare cu acte. imi dau si doctoratul pe recoltarea veninului de albine.

Cred ca nu ai inteles,eu ma refeream la aceea care au spus ca eu sunt barbat,pentru-ca am scris apicultor si nu apicultoare.
Probabil ca nu au mai auzit  acest cuvant  "femeie apicultor". Oarecumva ca noi femeile nu am fi in stare sa facem apicultura,numai barbatii.

sabin.manolache

Pt. Cornelia si Cristi,
Pentru cei interesati de o colaborare, cum procedam in continuare?
Voi cum propuneti sa se desfasoare lucrurile?
Va astept cu interes la Bucuresti, chiar indraznesc sa va propun sa facem o intalnire cu o parte dintre apicultorii interesati, plecand de la ideea ca Bucurestiul ar fii o locatie unde se pot deplasa usor mai multi apicultori din sud--sud-est--est. cred ca s-ar strange cativa apiultori.
Eu imi declar disponibilitatea de a merge mai departe, astept informatii concrete de la voi.
Respecte.

D006

servus!
azi ne-am intalnim (eu si Cristi).
vom gasi metoda de informare in masa.
suntem la nivelul de creare a legaturilor cu apicultorii (grabiti) interesati de recoltarea veninului.
in forta vom intra din ianuarie februarie.
iti multumim pentru disponibilitate.
      C.
Citat din: sabin.manolachePt. Cornelia si Cristi,
Haideti sa trecem de faza tatonarilor,
Pentru cei interesati de o colaborare, cum procedam in continuare?
Unii au facut "grupul veninosilor" in care s-au inscris 25-30 de apicultori ineresati de colectarea veninului si se pare ca nu s-a mai intamplat nimic interesant de atunci, aveti vreo legatura cu acel grup?
Voi cum propuneti sa se desfasoare lucrurile?
Va contactam pe privat?la tel?mai discutam pe forum 1 luna?
Primim o data la care sa ne intalnim, fizic sau on-line, si sa primim mai multe informatii despre colaborare, contracte, aparate, custodie, PRET, cursuri, etc.?
Cred ca ar fii bine sa va faceti cunoscuta strategia pe care o veti pune in practica...concret.
Va astept cu interes la Bucuresti, chiar indraznesc sa va propun sa facem o intalnire cu o parte dintre apicultorii interesati, plecand de la ideea ca Bucurestiul ar fii o locatie unde se pot deplasa usor mai multi apicultori din sud--sud-est--est. cred ca s-ar strange catva.
Eu imi declar disponibilitatea de a merge mai departe, astept informatii concrete de la voi.
Respecte.

CRISTI M

Multi din cei interesati de recoltarea veninului pun pe primul loc pretul ( pretul/gram ) , dar omit un lucru important si anume :

-vanzarea produsului pe baza de borderou de achizitie       sau
-vanzarea produsului cu factura .
- cumpararea colectorului                     sau
- inchirierea
- cantitatea                                   sau
- calitatea
- sa extraga singur ( fara "consiliere" )         sau
- sa fie ajutat si invatat
  Sunt multe lucruri de pus la punct .
 
Cu respect Cristi M

catel

sau varianta ca unii pun albinele ... la bataie si altii aparatura. castigul se imparte la ... intelegere.
trebuie sa iesim cateodata din ... unele tiparuri mostenite. cu greu, cu multa munca de convingere, ... totul pt un trai mai bun.
pt toate acestea trebuie ... omenie. cu asta am spus totul.
parerea mea
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

milu56

Eu nu am pus pretul pe primul loc.