păstura

Creat de dragos2006, August 11, 2009, 01:34:39 AM

« precedentul - următorul »

D006

Am văzut la stupari din moldova borcănele cu păstură de vânzare.Este cumva vre-o metodă de a extrage păstura sau e doar miere amestecată cu polen?

stefan1

De ce nu i-ati intrebat cum au extras pastura? Pe forumuri s-a mai vorbit despre asta. In esenta fagurii cu pastura se macina, se adauga miere si se amesteca o perioada pentru omogenizare. Se lasa apoi o perioada sa se decanteze. Deasupra se va ridica ceara cu resturi de pastura. Asta se poate da primavara la albine sau chiar consuma casnic, iar amestecul de pastura si miere se poate comercializa celor care stiu ce inseamna pastura.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Ce să-i fi spus la om?-Nene nu vreau să cumpăr de la matele dar dă-mi te rog indicaţii ca să merg acasă şi să-mi fac singur? Decât să risc un refuz mai bine mă abţin. Nu toţi apicultorii îşi dezvălue secretele necunoscuţilor pe marginea drumului.
   Mulţumesc mult pentru răspuns, când o să am mai multe rame cu păstură la dispoziţie o să încerc şi eu.

filip

Cel m,ai bine e sa ai ram cladit nou,apoi sa te inarmezi cu rabdare.
Se poate scoate din celula cu un AC tip carlig.
Ar mai fi o metoda ,tai ramul il treci prin masina de gaurit ,pui compozitia in borcan peste care pui miere.Ceara va iesi la suprafata in timp ,daca o tot colectezi si agiti compozitia.Scurgi mierea si ramane pastura.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

milu56


D006

Am inteles ca se poate congela fagurele cu pastura si dupa aia ar pica mai usor din celule dar nu am incercat.
Sau un fagure cu pastura si unul cu miere si ceva apa calda si cateva mere rase si iese o bautura alcoolica teribila.
Doar am auzit.

milu56

Da intradevar,numai ca eu nu consum alcool decat din strugure,si nu prea vad cum se impaca alcoolul cu antibioticul natural ce il contine pastura.

stefan1

Citat din: AndreiRNAm inteles ca se poate congela fagurele cu pastura si dupa aia ar pica mai usor din celule dar nu am incercat.
Sau un fagure cu pastura si unul cu miere si ceva apa calda si cateva mere rase si iese o bautura alcoolica teribila.
Doar am auzit.
Despre pastura degradata care trebuie sa se scoata din faguri am citit demult asa ceva: se tin ramele inmuiate in apa, sa se impregneze pastura cu apa. Se congeleaza, apoi se decongeleaza si se usuca. Atunci pastura s-ar desprinde de peretii celulelor si prin centrifugare se extrage din faguri.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

milu56


D006

salutari.la ce se foloseste pastura?datimi si pe adr. VLAD_ILIE22, ADR DE MES.

D006

Eu am taiat un fagur cu pastura fasi de 2 degete si le-am pus in blender cu apa calda. Cand totul a fost macinat am pus intr-un borcan mai mare si ceara sa ridicat sus de unde am luat-o cu lingura.
A iesit o bautura superba si in bidoane mici de apa am pus in congelator.