Apilarnil..recoltare pastrare...

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2007, 11:34:20 PM

« precedentul - următorul »

D006

de ce se recolteaza apilarnilu inainte de capacire?
dupa ce ii capacit la una doua zile nui mai bun
si la ce pret se comercializeaza un kg de apilarnil
        cu stima marius

crombra

Uitati aici ce mai mananca si exporta chinezii.  Mmmmmm.....Papa bun!
http://golden-harvest.en.alibaba.com/pr ... _Pupa.html
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006

si un pret  la cat merge kg de apilarnil

PricopArthur

Problema apilarnilului, ca de altfel si a altor produse, e ca nu se vinde. Cu greu, pe langa casa la cate un cunoscator.
Miere multă şi inimă curată!

catel

Citat din: bioam recoltat apilarnil dar de vandut greu   adica deloc  la 100 familii poti face lejer 500kg ...pt vid am folosit un aspirator de casa cu niste adaptari relativ simple..eram cu albinele linga o ferma si am avut o camera in ferma respectiva unde dusei un frigider cu congelatot pt a-l congela cit mai repede dupa recoltare...
spune-i si la un incepator ca mine, exact cu se face? il scoti afara cu centrifuga? si dup aia? no nu de alta da is habarnist. si tare tin la sanatatea mea si a familiei? ii mai bun ca si laptisorul de matca? io dupa ce am luat 8-10 botci din rame, o mai stat o zi in pavilion, o zi in frigider si pe urma am scos laptisorul. o parte parca era uscat un pic . l-am amestecat cu miere procent de 50-50% si l-am pus la frigider in sticluta. am gresit?
sper ca nu va deranjez prea mult? de fapt nu numa informatia ii scumpa ci si timpul !
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

milu56

Citat din: bioam recoltat apilarnil dar de vandut greu   adica deloc  la 100 familii poti face lejer 500kg ...pt vid am folosit un aspirator de casa cu niste adaptari relativ simple..eram cu albinele linga o ferma si am avut o camera in ferma respectiva unde dusei un frigider cu congelatot pt a-l congela cit mai repede dupa recoltare...
TREBUIE SA FACI RELAMA SI CU UN PIC DE RABDARE TOTUL SE REZOL
www.apitab.ning.com

milu56

Citat din: crombraUitati aici ce mai mananca si exporta chinezii.  Mmmmmm.....Papa bun!
www.apitab.ning.com

crombra

Lazile sunt din poliuretan si le cumpar de la firma Faroger din Romania.
(Daca mie mi-a fost adresata intrebarea.)
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

eusebiu

Se poate manca si din rama crescatoare pana la capacire [ca un fagure cu miere].
eu nu recoltez ca trebuie tinut la temperaturi foarte scazute altfel fermenteaza
recipientul trebuie sa fie inchis la culoare.
Se recolteaza inainte de capacire sa nu mananci si camasuiala de la naparlire[parerea mea ]

D006

buna, inainte de toate sa spun ca nu am recoltat pana acu 'apilarnil', si as incerca anul acesta cel putin din curiozitate si pt consum propriu.
Din cele citite si auzite am inteles ca: peioada de recoltare e la 10 zile; metoda de recoltare poate fi prin aspiratie, extragere cu spatula, cu penseta , prin scuturare(asta am bagat de la mine:)); pastrarea se face in congelator.OK.
Dar metode de consum? Larvele se storc, se filtreaza?In amestec cu miere?
Ce proportii?Ce cantitati(lingurita, lingura, polonic:))?
As vrea sa aud cateva pareri.
Toata stima!

D006

Am scos 3 rame cu o palma de celule de trantori capacit si necapacit.
Storcator sau aspirator nu am asa ca .... le-am taiat fasi si bagat in blender cu jumate de pahar de apa.
Am tot bagat pana a iesit un namol.
Nu e rau la gust.
Am pus intr-un borcan cu 50/50 miere si ceva tinctura de propolis si l-am pus in frigider.
Sa vedem acuma efectul curei cu acest produs.

balanescuadrian

o proprietate principala la produsele care contin trantori este ca ele cresc fertilitatea la barbati si am inteles ca ele stimuleaza si   scretia de hormoni masculini (andrei vezi ce faci cu "hormonu" daca creste !!! :hi:  app sotia stie ca iei asa ceva :smile: )
ps: sa imi zici si mie daca are efect  :zzz:

milu56

Trebui sa fi trantor ca sa aiba efect. :nod:

D006

Citat din: milu56Trebui sa fi trantor ca sa aiba efect. :nod:
Ai incercat?
Ce ai simtit?

gudas valentin

Citat din: AndreiRNAm scos 3 rame cu o palma de celule de trantori capacit si necapacit.
Storcator sau aspirator nu am asa ca .... le-am taiat fasi si bagat in blender cu jumate de pahar de apa.
Am tot bagat pana a iesit un namol.
Nu e rau la gust.
Am pus intr-un borcan cu 50/50 miere si ceva tinctura de propolis si l-am pus in frigider.
Sa vedem acuma efectul curei cu acest produs.
Trantorti se recolteaza ;la 9 10 zine cand incep sa-i capaceasca.
SUCCES.
                      valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011