propolis productie si recoltare

Creat de dragos2006, Octombrie 12, 2007, 09:42:54 PM

« precedentul - următorul »

balasbebe

pentru propolizare, se poate folosi cu succes sita, metalica. Iarna poate sa fie si ca magnet de apa.

PricopArthur

Eu folosesc cu suces plasa de tantari din plastic.
Miere multă şi inimă curată!

maximus

Citat din: balaspentru propolizare, se poate folosi cu succes sita, metalica. Iarna poate sa fie si ca magnet de apa.
cum o cureti?

D006

Si dupa sita metalica cind este frig...temperaturi negative sare detul de usor daca ne ajutam si de o perie de sirma ....Dar as recomanda cea de material plastic...cu fir de naylon...etc...parca sunt mai usor de folosit..

D006

Folosind o tehnologie adecvata....si zona unde suntem cu albinele sa aiba ceva potential pt propolis putem obtine rezultate multumitoare sub aspect financiar. Daca reusim o cantitate de 150 grame, mediu pe familia de albine ar insemna inca un cistig de aproximativ 200 000 lei vechi pe familia de albine--cit subventia...

balasbebe

Acum bine ai grait. Nu stiam de ce de la anul nu ne mai dau astia subventia. Ce te faci daca primesti doar 60 de lei pe kil? Si nu sunt putini car ese pacalesc.

D006

Citat din: balasAcum bine ai grait. Nu stiam de ce de la anul nu ne mai dau astia subventia. Ce te faci daca primesti doar 60 de lei pe kil? Si nu sunt putini car ese pacalesc.
Asa se aude cu subventia...nu se mai da...
  Ar fi bine pt mine sa nu ne dea subventia dar sa dea 60 000 la miere sau mai mult ca nu ma supar...La 60 000 mierea uit de polen...si de alte ''acte de saracie''...merg pe miere...plec si-n pastoral...
  ''Acte de saracie''--vorba unui prieten cind vorbeam cu el chestii de rentabilizare a stupinei...

PricopArthur

Plasa de tantari o curat iarna prin frecare deasupra unui lighean mare. Propolisul cade maruntit in lighean. Trebuie sa ai manusi in maini. Mai merge probabil si vara dupa ce a stat o perioada plasa in frigider.
La temperatura scazuta propolisul e casant.
Asa iese un propolis de buna calitate.
                       Toate cele bune.
Miere multă şi inimă curată!

D006

la noi merge intre  1.5 - 2 ron gr.asa am auzit.

catel

Citat din: biocum se aduna propolisul..
[youtube=600,480]http://www.youtube.com/v/5EnQnQIAbZw[/youtube]
pai propolisul era verde? sau...
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

D006

anul acesta am primit 110lei/kg.este putin dar nu i-am dat am luat :hi:  :hi:  :hi:

D006


D006

la sibiu cumpara persoanele care vand miere in piata. ofera mai mult decat apicola :hi:  :hi:  :hi:

stefan1

Cum vand  altii
Spune: propolis din propria productie, 10 ml - 15 DM.  Adica ar veni 1 l de preparat cu 1500 DM.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

balasbebe

Citat din: maximus
Citat din: balaspentru propolizare, se poate folosi cu succes sita, metalica. Iarna poate sa fie si ca magnet de apa.
cum o cureti?
Se curata, cu o perie de sarma, facuta din cord. se gaseste in comert. Nu mai trebuie la rece, sau in congelator. Acolo, nu vei gasi ceara.