propolis productie si recoltare

Creat de dragos2006, Octombrie 12, 2007, 09:42:54 PM

« precedentul - următorul »

maximus

eu am folosit cu succes plasa de plastic,dar turnata.este solida,nu se rupe,nu o rod,la temperaturi mici o indoi de cateva ori si sare propolisul de pe ea ca purecii.peste plasa folia cea de toate zilele.merge beton,si complicatii 0.

D006

eu nu am facut recoltare de propolis. nu am timpul necesar. dar ca o recomandare se gaseste in comert o plasa pentru tantari dintr-o tesatura gen firul pentru pescuit. am avut pusa la geam si este f stabila in timp. nu o arde soarele si nu devine casanta. eu am vrut sa atrag atentia sa nu improvizam cu produse care nu au o stabilitate si sa distrugem un produs atat de natural. daca din propolis am face numai tinctura, poate ar merge si cu plasa de fibra, deoarece tinctura trebuie filtrata, dar daca producem diverse alifii, nu cred ca ar fi recomandat sa ajunga pe o rana si alte produse.
cat priveste lemnul este imposibil sa recoltezi fara aschiile specifice.

hordoan_aurel

Citat din: cristi xeu nu am facut recoltare de propolis. nu am timpul necesar. dar ca o recomandare se gaseste in comert o plasa pentru tantari dintr-o tesatura gen firul pentru pescuit. am avut pusa la geam si este f stabila in timp. nu o arde soarele si nu devine casanta. eu am vrut sa atrag atentia sa nu improvizam cu produse care nu au o stabilitate si sa distrugem un produs atat de natural. daca din propolis am face numai tinctura, poate ar merge si cu plasa de fibra, deoarece tinctura trebuie filtrata, dar daca producem diverse alifii, nu cred ca ar fi recomandat sa ajunga pe o rana si alte produse.
cat priveste lemnul este imposibil sa recoltezi fara aschiile specifice.
De anul trecut experimentez cu aceasta plasa.Se comporta foarte bine.Trebuie tivita cu material textil pe margini pentru a evita destramarea firelor. De asemenea, la depozitare-a se feri de rozatoare!Ce am observat.Intr-o prima faza albinele depun mai multa ceara pe respectiva sita insa la sfarsitul sezonului pare a fi OK. Succes.

D006

..de multe ori albinele mai depun si ceara unde vrem propolis dar cred ca este din cauza ca nu reusesc sa adune cantitatea de propolis care le trebuie sa acopere spatiile--golurile care creeaza curent in stup...

D006


maximus

cerara depun pentru ca de cele mai multe ori plasa pe care o punem are zone mai ridicate fata de rama.acolo ele unesc prin ceara.daca vine intinsa perfect fara goluri,cantitatea de ceara va fi mult mai mica.perioada optima pentru propolis este de la 15 august incolo.

D006

sunt de acord cu maximus pentru propolis perioada cea mai buna este dupa extractia de toamna prin august-septembrie mai ales cand ploaia

D006

...am facut iar propolis cu putere dupa amorfa pina in floarea soarelui..O perioada orientativa,cam 10 iunie pina pe 25iunie max 1-5 iulie dupa cum infloreste floarea soarelui...

alt stupar

Cat e PRETUL en-gross la PROPOLIS ??????

PricopArthur

Nu stiu. Nu am reusit niciodata sa strang pt engros. Ma dijmuiesc mereu colegii. Dar e bine. Ca nu degeaba.
Miere multă şi inimă curată!

crombra

Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

crombra

si eu folosesc plasa din fir de nylon (ca cea folosita de cristix) si este dupa parerea mea cea mai buna. foartea stabila .Am bordurat-o cu o panglica textila din relon de la mercerie trasa la masina pe doua randuri ca la blugi.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006

Citat din: alt stuparCat e PRETUL en-gross la PROPOLIS ??????
75 lei kg anul acesta la ACA.  pe piata libera 100 lei

D006

...totusi daca umblii putin reusesti sa-l dai si cu 150 ron/kg...sa-l compactezi si sa-l framinti bine..
  La inceput il dai mai greu dar dupa ce te cunoaste clientul si-ti stie si marfa este mai usor...
  Firmele cumpara polen din Australia la un pret de aproximativ 40 dolariSUA...firmele care fac tot felul de produse si folosesc propolis..

D006