Propolis

Creat de dragos2006, Martie 07, 2008, 01:11:37 PM

« precedentul - următorul »

D006

Cred ca la produsele stupului trebuia sa figureze si Propolisul

PricopArthur

Pe o plasa de "tantari" albinele propolizeaza pt a astupa orificiile prin care nu pot sa treaca.
Miere multă şi inimă curată!

bee_lover

Iata si un mic video pentru cei nelamuriti!
[youtube=600,480]http://www.youtube.com/v/uwEAOSA6m_I[/youtube]

PricopArthur

Frumos, curat, simplu si eficient.
Miere multă şi inimă curată!

balasbebe

Eu am renuntat la site. Nu iese un propolis bun, este prea multa ceara, albinele amesteca ceara cu propolisul.
Scot propolis doar de pe rame, podisoare si stupi.

PricopArthur

Intradevar, albinele pun de multe ori ceara in loc de propolis. Ceara e mai usoara decat apa si propolisul mai greu. Pusa productia in apa cele doua se separa usor.
Miere multă şi inimă curată!

balasbebe

Da dar nu este bine, sa punem propolisul in apa. Praful de propolis nu se separa.
Propolisul se innegreste pus in apa.

PricopArthur

Eu am recoltat numai prin frecare, in general iarna. Dar asa cum ati spus, ramane si ceva ceara. Consider insa ca e mai curat decat cel de pe rame. E o opinie personala.
Propolisul cuntine in mare 50 - 55 % rãsini si balsamuri, 7 - 35% cearã,
5 - 10% uleiuri volatile, 5% polen, 5 - 20% bioflavonoide.
Ce anume se oxideaza din el si in cat timp?

In filmul de mai sus am vazut ca se pune imediat la uscat.
Miere multă şi inimă curată!

D006

dar de unde se comercializeaza plase din aceste stiti careva zicetimi si mie stiti cit costa as vrea sa cumpar

sfantul spiridon

daca faci stupului o aerisire pe o blanita din podisor cu rapita de aluminiu sau inox, albinele o vor propoliza...sandu vinde asa ceva
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

orbanstefan64

Citat din: GURANdar de unde se comercializeaza plase din aceste stiti careva zicetimi si mie stiti cit costa as vrea sa cumpar
exista plasa de fibra de sticla care se foloseste in constructii mai exact se pune pe polestiren cu adeziv de polestiren il croiesti si il tivesti pe margine
spor la treaba! :hi:

D006

Plasa comrecializata de sandu sau oricare altul este mai scumpa decat plasa de tantari care este f.buna eu am incercat dou feluri de plasa una mai subtire din plastic si mai elastica se curata usor dar se desface pe margini am dato cu lampa de gaz putin pe margini ,a doua pare a fi turnata este mai tare nuse mai desface pe margini dar se curata mai usor .
---Am uitat plasa din fibra de sticla nu este buna caci albinele o rod am avut si cateva din alea si dupa prima folosire leam aruncat.

D006

domnule orban multumesc se informatie sa stiti ca nu mam gindit la ea si mai sint si de meserie am facut sute de case dar va mai cer parerea o data aceea nu are ochiurile prea mari eu stiu ca trebuie o dimensiune exacta ca productia sa fie mai buna daca e gaura prea mare nu depune albina prea bine

D006

ati folosit dumneavoastra si va satisfacut o sa incerc la toamna multumesc frumos si mult vinat in catere la primavara