polen recoltare uscare....pina la desfacere

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2007, 11:26:36 PM

« precedentul - următorul »

D006

am colectoare de urdinis colectez dela 20 pina la max 70 kg pe zi.Cum ajung acasa la 2-3 zile polenul il intind, pt a nu se incinge ,pe folie de polietilena la stupina .Ajuns acasa il bag la un uscator confectionat de mine din tabla, si  usuc cam 25-30 kg pe sarja .Uscatorul are mai multe rezistente electrice, dar folosesc doar cite sunt necesare pt a incalzi  in interiorul uscatorului la 43 -45 grade si doua ventilatoare pt a ventila aerul incarcat cu vapori de apa ....Gata uscat polenul il cern pt a scapa de impuritatile mari, il vintur pt a scapa de ce este mic in el apoi il iau la mina ca pe fasole  il aleg.Il bag in butoaie de 100 litri ,inchis ermetic.  Demulte ori sta in butoi si 6-7luni pina il vind ...

PricopArthur

Nu am curajul sa spun nimic. :uimit: Doar dl Balas poate completa aici.
Miere multă şi inimă curată!

balasbebe

polenul recoltat, imediat se curata de impuritati, prin cernere sumara. Prin uscare, daca raman albine moarte, se faramiteaza, si nu este prea bine, chiar daca se sufla cu ventilatorul. Albinele sunt niste cadavre, care au un miros. polenul este higroscopic, si absoarbe tot, ce poate, umezeala, sau mirosuri. de asemenea, trebuie cernut imdiat, ca se uniformizeze, adika sa eliminam "bulgarasii"
  Eu pun totul pe niste tavii, atat sub capace, cat si intr-un dulap, special facut, cu rezistente, si ventilare puternica.

D006


D006

Uscator de polen la oameni care inteleg ce inseamna productia :
[youtube=600,480]http://www.youtube.com/v/03RgeSaIwoE[/youtube]

puiu

"polenul recoltat..." este doar o reactualizare unei regii apicole de cea mai joasa speta, Am avut rezultatele obtinute prin ventilare pe care le-am pus intr-un dulap fara a fi cernut si cu "bulgarasi" cu tot. Il ofer doritorilor gratis.
Sa fac LICITATIE? :nono:

D006

ce temperatura si umiditate aveti in dulap ?

D006

Citat din: puiu"polenul recoltat..." este doar o reactualizare unei regii apicole de cea mai joasa speta, Am avut rezultatele obtinute prin ventilare pe care le-am pus intr-un dulap fara a fi cernut si cu "bulgarasi" cu tot. Il ofer doritorilor gratis.
Sa fac LICITATIE? :nono:
nu ne si traduceti ? Eu nu am recoltat decat pt.nevoile familiei,l-am pastrat amestecat cu miere in frigider. :hi: