ceara infestata de gaselnita.

Creat de dragos2006, August 27, 2008, 11:19:34 PM

« precedentul - următorul »

gudas valentin

Citat din: teinegru64Marius poti sa dai mai multe detalii despre cazan?.......Daca ai dat spune unde gasesc.
La topitul cerii am fost mai harnic.....e deja foite.
Sunteti foarte harnic ,felicitari.
unde asi putea gasi sa cumpar o presa de faguri ca a dv.
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

catel

Citat din: mariusalta poza cu cazanu
si parca vad ca sub bucatile de lemn se gaseste un gratar sau o sita rezistenta. ma insel?
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

D006

cazanul are laturile de jos 60 cm pe 50 cm si inaltimea de 80
la 15 cm de la suprafata are doua bucati de cornier care tin un gratar de plasa ( cam cum este plesa pt capace la stupi) ca sa se aleaga de impuritati
dar sa stiti ce nu este destul mai trec prin ele, iar eu am improvizat sub acea plasa o alta plasa din paie de griu sau mai bine zis un strat de paie cam de 5 cm de gros
atunci nu mai trec prin el nici o placenta
scoate ceara pina 90% din faguri chiar si de aia negri daca sunt
cazanu;l are in partea din spate o pilnie cu o teava care intra in cazan la 5 cm de fund, iar in partea de sus cum se vede si in poza o teava de scurgerea ceri

gudas valentin

Citat din: mariuscazanul are laturile de jos 60 cm pe 50 cm si inaltimea de 80
la 15 cm de la suprafata are doua bucati de cornier care tin un gratar de plasa ( cam cum este plesa pt capace la stupi) ca sa se aleaga de impuritati
dar sa stiti ce nu este destul mai trec prin ele, iar eu am improvizat sub acea plasa o alta plasa din paie de griu sau mai bine zis un strat de paie cam de 5 cm de gros
atunci nu mai trec prin el nici o placenta
scoate ceara pina 90% din faguri chiar si de aia negri daca sunt
cazanu;l are in partea din spate o pilnie cu o teava care intra in cazan la 5 cm de fund, iar in partea de sus cum se vede si in poza o teava de scurgerea ceri
Ingenios,felicitari.
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

D006

vad ca ai matrita pentru foite cit tea costat cladesc bine albinele zimi si mie te rog sint calculate bine la distante ma refer la celule

trantorash

Citat din: florinpngCeara stransa de anul trecut si de acest an , am depozitat-o intr-un recipint, lasat in magazie.
Din nefericire, sau mai bine zis datorita greselii mele de depozitare, cand am vrut sa o scot si sa o topesc am gasit pe fundul acestui recipient un adevarat focar de investatie cu gaselnita.
Ceara astfel plina de gaselnita mai poate fi topita, in asa fel incat sa obtin o ceara buna ?
Dle Florin, si eu sunt stan patitul cu gaselnita. am uitat cativa faguri intr-o magazie si la ceva timo i-am gasit distrusi. eu nu am mai putut sa mai recuperez nimic.

alex62

D -l Marius, spune-ne si noua este scumpa o presa de faguri ca a dumitale ? Si unde am putea gasi si noi ! Foarte buna chestia cu cazanul.  FELICITARI !