ceara infestata de gaselnita.

Creat de dragos2006, August 27, 2008, 11:19:34 PM

« precedentul - următorul »

D006

Ceara stransa de anul trecut si de acest an , am depozitat-o intr-un recipint, lasat in magazie.
Din nefericire, sau mai bine zis datorita greselii mele de depozitare, cand am vrut sa o scot si sa o topesc am gasit pe fundul acestui recipient un adevarat focar de investatie cu gaselnita.
Ceara astfel plina de gaselnita mai poate fi topita, in asa fel incat sa obtin o ceara buna ?

bucovineanu

Ce se scoate din stupi trebuie topit in cel mult 2-3 zile si nu tinut de la un an la altul. Poti topi ce a mai ramas, dar mare lucru nu vei obtine deoarece molia a consumat ceara din faguri.

D006

asta este invatatura de minte......................

D006

Larvele de gaselnita iti burdusesc juvelnicul cu clean si pastrav.

D006

Citat din: teinegru64Larvele de gaselnita iti burdusesc juvelnicul cu clean si pastrav.
Cu cleanul merge, dar cu pastravul nu prea e corect. :nono:

PricopArthur

Citat din: florinpngCeara stransa de anul trecut si de acest an , am depozitat-o intr-un recipint, lasat in magazie.
Din nefericire, sau mai bine zis datorita greselii mele de depozitare, cand am vrut sa o scot si sa o topesc am gasit pe fundul acestui recipient un adevarat focar de investatie cu gaselnita.
Ceara astfel plina de gaselnita mai poate fi topita, in asa fel incat sa obtin o ceara buna ?
Ceara trebuie topita repede. In niici un caz nu o pastrezi asa cum ai extras-o. Pt ceara din descapaceala si fagurasi folosesti topitorul solar. Oricum, si calupurile de ceara trebuie sa le feresti de sobolani si soareci.
Poto topi ceara, dar curatata macar. Larvele merg bine si la gaini.
Miere multă şi inimă curată!

D006

astazi incerc si eu sa topesc ceva ceara din niste faguri neglijati  in care o patruns gaselnita si a facut ravagi
am sa pun deseara si ceva poze

D006

sa pun poza

D006

alta poza cu ceara

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

sa va arat cam cum curgea

D006

alta poza cu cazanu

D006

Marius poti sa dai mai multe detalii despre cazan?.......Daca ai dat spune unde gasesc.
La topitul cerii am fost mai harnic.....e deja foite.

D006

interesant cazanul.
de ce sa o mai fiarba inca o data.?

gudas valentin

Citat din: florinpnginteresant cazanul.
de ce sa o mai fiarba inca o data.?
Se albeste si se alege mai bine de inpuritati.
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011