mavrirol

Creat de dragos2006, August 05, 2009, 08:10:27 PM

« precedentul - următorul »

D006

am  o  cutie  noua  cu  benzi  si  sunt  expirate  se  mai  pot  folosi  /???
nu  mai  sunt  albe ci  cenusii :hi:

D006

asta

D006

asta

filip

Nu-s expirate ,daca vad eu bine data fab e 2 oct 2008 val 1 an
Iar culoarea nu-i o problema .Au fost albe dar au fost si cenusii.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

mai  jos  daca  observi 2007

janese

Citat din: mihaimoldovaam  o  cutie  noua  cu  benzi  si  sunt  expirate  se  mai  pot  folosi  /???
nu  mai  sunt  albe ci  cenusii :hi:
miroase-le..daca mai sinti ceva...foloseste-le..chiar daca nu simti nimic..ce strica sa le bagi la niste roi...n-are ce rau sa le faca!

D006

da  mai  au miros 
dar  in  ce  perioada   le dau  si   mai  precis nu  stiu  cand  sa le  pun  nu  mai  am prospectul

filip

Daca nu faci extractie de miere la roi poti sa le pui si azi.Cate 2 le lasi 7 zile peste rame asezate apoi le pozitionezi intre rame.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

nu le mirosi!
nu manipula benzile fara mănuşi!
iti pot aparea pete pe corp, respectiv pe fata si maini.

D006


ciprianpop

buna am si eu o nelamurire in legatura cu tratamentul cu mavrirol...sunt incepator, am uitat sa va precizez...si as dori sa stiu pina in ce perioada se poate efectua tratamentul cun benzile de mavrirol si exact cum se procedeaza.....va multzumesc
Apicultura este o loterie! Si asta ii sporeste frumusetea!

bucovineanu

Acum se pot pune benzile de Mavrirol. Pentru o familie se pun 2 benzi, iar pentru un roi o singura banda. Eu pun benzile in diagonala peste rame si le las acolo pana in primavara. Daca se pun mai devreme albinele vor propoliza benzile si astfel va scadea eficienta.

dumi44

Citat din: bucovineanuAcum se pot pune benzile de Mavrirol. Pentru o familie se pun 2 benzi, iar pentru un roi o singura banda. Eu pun benzile in diagonala peste rame si le las acolo pana in primavara. Daca se pun mai devreme albinele vor propoliza benzile si astfel va scadea eficienta.
Dupa asta ,mai efectuati tratament cu varachet ?

bucovineanu

Mai fac un tratament in octombrie cat se poate de tarziu. Tratamentele din primavara nu prea au efect, deoarece atunci parazitii se afla in celulele cu puiet capacit. In primavara trecuta am facut un tratament de control la 5 familii si nu a cazut nici un parazit, desi erau prezenti in stupi. Spun ca erau pentru ca au cazut la tratamentele din toamna. Deparazitare 100% nu se poate face.

ciprianpop

multumesc pt raspuns dl bucovineanu, dar mai am inca o intrebare....in ce perioada a zilei se pun benzile, dimineata , seara sau nu prea are importanta?....
Apicultura este o loterie! Si asta ii sporeste frumusetea!