miere capacita uscat...miere capacita umed..

Creat de dragos2006, Noiembrie 05, 2007, 04:17:45 AM

« precedentul - următorul »

D006

...am deschis acest subiect pt a-i raspunde unui coleg care a pus o intrebare legata de acest aspect...aceasta calitate pe care o au familiile de albine...de a capacii uscat ..sau umed..
  Capcirea uscata - familia cladeste fagurele ,umple celula cu miere iar intre miere si capacelulul de ceara care inchide celula este o bula mica de aer...un strat  de aer care da culoarea deschisa la fagurele capacit....
La miere capacita umed acest strat de aer lipseste...capacelul de ceara este inchis la culoare....

genutzu

bio, ai gresit din viteza.............la mierea capacita UMED lipseste spatiul cu aer!!!
Viteza!!!!

balasbebe

Nu atzi specificat de ce cu aer, sau fara. Este ca si la oul de pasare?

PricopArthur

Bio, mi-ai luat-o inainte. Dl Marcel Stanga a intrebat ce e cu mierea capacita uscat. Eu intreb: aveti in prisaca stupi care capacesc uscat si care capacesc umed? Intrebarea ii priveste pe toti. Dle Balas, ma faceti sa rad. Intrbarea ar trebui sa o pun eu sau Florin.
Miere multă şi inimă curată!

balasbebe

De ce sa nu intreb. Eu nu sunt "Enciclopedia". Sunt si eu un stupar. Atunci este bine, cand vrei sa inveti ceva, de la fiecare.
   Stiu sa fac polen, sa fac tratamente,  matci, dar mai am si multe de invatat.

genutzu

O CHESTIE INTERESANTA AM OBSERVAT-O EU ANUL ACESTA! dE OBICEI LA MINE IN STUPINA MAJORITATEA FAMILIILOR CAPACEAU MIEREA USCAT. aNUL ACESTA S-A INTAMPLAT LA FEL LA CULESURILE DE LA SALCAM SI DE YMEURA. ......sURPRIZA LA RECOLTAREA MIERII DE MANA UNDE 70% DIN RAME ERAU CAPACITE UMED!
sE PARE DECI CA INAFARA DISPOZITIEI GENETICE DE CAPACIRE SI TIPUL MIERII ARE INFLUENTA ASUPRA MODULUI DE CAPACIRE!

PricopArthur

Dle Balas, fara suparare. Daca dv nu sunteti Enciclopedia, eu nu sunt ABCdarul. E normal sa cauatam sa invatam cat mai mult.
Miere multă şi inimă curată!

D006

...peste 98%din familii capacesc uscat ...foarte putine capacesc umed...Daca facem miere la sectiuni este o problema legat de aspect daca familia respectiva cepaceste umed...
Ai dreptate dl Genutzu am observat si eu ca aceeasi familie care capaceste uscat mai capaceste citeodata si umed...dar nu m-am gindit ca ar avea legatura cu culesul...Am cam multe familii de albine si am inceout sa nu mai fiu atent la toate aspectele...

balasbebe

Am mai invatat cate ceva. Dar totusi la ce ajuta, sa ramana bula de aer sub capace.

genutzu

.......din punctul meu de vedere doar la aspect. Fagurii căpăciţi par mai curaţi, căpăcelele sunt mai albe..Este foarte important sau important daca nu foarte pentru aspectul fagurilor sau sectiunilor destinate vanzarii. Cum eu nu produc asa ceva decat ocazional prefer orice fel de capăcire dar sa fie multa........!!1

D006

preferati sa vindeti mierea la en-gros capacita sau necapacita ?