Pretul mierii 2010 si previziunile mamei Omida,

Creat de valter, Ianuarie 21, 2010, 07:26:50 PM

« precedentul - următorul »

valter

Intamplarea face ca in anul 2008 sa particip la o conferinta internationala la C-ta.
Conferentiarul, actualmente presedinte a tuturor stuparilor de pe planeta, a prezentat in cele trei zile mamagement apicol, norme si legislatie comunitara, noi tehnici practice in apicultura si''tendintele producerii, desfacerii si circuitului mierii pe planeta, preturi estimative si evolutia probabila a acestora in viitorii 25 ani''.
Coraborat cu informatiile primite la acel moment(2008 februarie), sar doi iepuri informativi la radioul preferat ''Romania actualitati'' deunazi, cum ca:
-SUA  e pe locul doi la achizitia de autoturisme, pentru prima data dupa aproximativ 25 de ani, surclasata net de cine credeti...-China;
-redresarea economica in SUA se va produce in anul 2010, dar cresterea economica nu va depasi 2 procenta, timp in care China are prognozata o crestere aprope sigura atat in 2010 si 2011 de , cat credeti...., noua procente.
O sa zica colegul economist, bine- bine da ce are conferinta din 2008 cu crestera Chinejilor, cu mierea europeana si cea romaneasca.
Sa o luam de la capat.
La Conferinta din februarie 2008 Ratia prognoza ca in cel mult 10-15 ani unul din cei mai mari exportatori de miere din lume,China, va fi fortata de propria populatie sa importe miere din terte tari pentru  a putea satisface cererea in crestere a consumului de miere pe plan national, astfel degrevand piata europeana de a amesteca cascavalul slovac, sloven, maghiar, bulgar, romanesc....cu borsul lor.
Pretul mierii in piata mare din romania, desi este criza, a crescut constant in ultimii doi ani si nu da tendinte de scadere.
Pretul zaharului scade continuu, urmare a desteptarii romanului si trendului de fite ''eco-bio-natural'' si pe fondul cresterii continue a cererii de miere , in mod special de la producator de acasa.
Subventie pe familia de albine zero taiat.
Eu am sa incerc si anul asta sa stochez, asa de moft.
Va las ca mi-a scris un prieten o scrisoare si-s nerabdator sa vad tendintele din cealalta parte a mesei...
Semneaza.
Producatorul de miere care bea apa fiarta pe camp.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

filip

Am dat 1tona de miere pentru subventie.
Restul o vand la munca si acasa.
O miere de calitate e o CARTE de VIZITA ce te recomanda.
Ma bucur nespus cand ma suna un client nou ,client caruia i-am fost recomandat de o persoana multumita de miere.
Azi am vandut 8 kg la serviciu si 3 kg acasa
Maine am o comanda de 5 kg,merge nespus de bine vanzarea
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

stefan1

Sunt de acord cu ce a spus Valter referitor la China. Problema insa este mult mai complexa. China deja intervine pe piata mondiala a materiilor prime si a energiilor, creind alte crize si shocuri. Pe de alta parte tocmai salariile mici pe care chinezii le accepta de voie de nevoie, sunt un secret al acestei dezvoltari. Marfurile lor sunt mult mai ieftine si falimenteaza astfel alte firme din toata lumea. Un alt secret al acestui succes este pretul scazut al combustibililor, care se reflecta in pretul de cost al tuturpr produselor si energiilor. Europa a adoptat preturi mari la combustibili ca o masura de conservare a acestor resurse care sunt pe cale de a se epuiza. Si pe noi ne-a obligat sa adoptam astfel de preturi, falimentand astfel aproape toate sectoarele noastre economice, care se bazau pe o energie ieftina, care incuraja risipa. China in special, dar si Rusia si chiar SUA au preturi mult mai mici la combustibili, reflectate in toate preturile de cost, atat la produsele agricole, cat si la cele industriale.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

sfantul spiridon

ma nea valtere,
departe de mine dorinta de a te contrazice si zau ca nu ma mananca limba acum ca sa-ti zic ceva.....uite cum cred eu ca s-a dezvoltat china (parere formata dupa o discutie cu al batran care a stat prin china ceva timp), organizare, organizare, organizare....rezursa melifera fantastica, comasarea populatiei in centre urbane si revigorarea unor campuri agricole de mare si intinsa suprafata, conservarea si plantarile masive de arbori vor echilibra putin din dezechilibru ce va fi echilibrat...dincolo de jocul de cuvinte, noi vedem o posibila piata, ei o vor umple cu ce e al lor....tare imi e teama ca peste 20 de ani sa nu cumva sa invatam chineza in loc de alta limba de circulatie internationala.....de multe ori am atras atentia asupra pericolului chinez...poate ca am exagerat si tare m-as bucura sa fie asa
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

milu56


filip

Citat din: fullfit46
Citat din: filipAm dat 1tona de miere pentru subventie.
Restul o vand la munca si acasa.
O miere de calitate e o CARTE de VIZITA ce te recomanda.
Ma bucur nespus cand ma suna un client nou ,client caruia i-am fost recomandat de o persoana multumita de miere.
Azi am vandut 8 kg la serviciu si 3 kg acasa
Maine am o comanda de 5 kg,merge nespus de bine vanzarea
Dupa declaratia asta de avere, sa nu va treziti cu fiscul la poarta.
:rotfl:
Am carnet de producator,iar veniturile din apicultura daca nu ai firma nu-s impozate
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Citat din: filip
Citat din: fullfit46
Citat din: filipAm dat 1tona de miere pentru subventie.
Restul o vand la munca si acasa.
O miere de calitate e o CARTE de VIZITA ce te recomanda.
Ma bucur nespus cand ma suna un client nou ,client caruia i-am fost recomandat de o persoana multumita de miere.
Azi am vandut 8 kg la serviciu si 3 kg acasa
Maine am o comanda de 5 kg,merge nespus de bine vanzarea
Dupa declaratia asta de avere, sa nu va treziti cu fiscul la poarta.
:rotfl:
Am carnet de producator,iar veniturile din apicultura daca nu ai firma nu-s impozate
nu sunt impozabile dar le pot veni idei.A locui intrun oras si a avea serviciu este un mare avantaj, in comparatie cu cei care locuiesc intrun sat si nu vand intro luna cat vindeti dv.in doua zile ,nici pensionari din orase nu fac asemenea vanzari pt. ca cercul lor de clienti se restrange odata cu inaintarea in varsta.daca va deveni impozabil venitul din apicultura va fi pt. toti la fel (impozitul)indiferent daca suntem norocosi la vanzare sau nu.Impozitaciosi prima data taie si dupa aceea masoara, nu cred ca trebuie sa dau exemple. :sad:  :nod:  :hi:

D006

fiecare cu vanzarea cum se descurca nu fi-ti invidiosi , nu ne iarrta nea traian ...
:hi:

filip

Iata un subiect interesant,o altfel de abordare a apicultorului roman
http://www.honeycentre.go.ro/#2
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

stefan1

Oare sa fie adevarat? 15 lei/kg la cantitati de peste 5 tone, fara a specifica sortul de miere? Cum i-ar lasa ceilalti 'procesatori' sa le strice piata??  Valter a avut dreptate?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

valy_cot

Sa dea Dumnezeu sa fie asa! A dat cineva miere la aceasta firna si care a fost pretul ?
Tel 0766615731

filip

Eu fac afaceri cu oricine,cu banii jos. :)  :)  :)
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bucovineanu

Parca e prea frumos pentru a fi si adevarat. Din ce se intelege de pe site e o firma noua care a facut niste investitii si acum e nevoita sa exporte cat mai multa miere pentru a putea amortiza cat mai repede o parte din investitie.Asa cum zice si Filip daca dai cu o mana si primesti cu cealalta totul e OK, pe asteptate trebuie sa ne punem niste semne de intrebare. Poate ne spune Valter, care e din zona, mai multe despre respectiva firma.

orbanstefan64

Citat din: filipEu fac afaceri cu oricine,cu banii jos. :)  :)  :)
na apai asa si trebe :nod:  :nod:

cetin

Probabil ca preturile anuntate sunt pentru mierea de salcam pentru care am auzut s-a platit de procesatori cu peste 10-12 lei si in 2009. Sa asteptam preturile pe sortimente. De multe ori cand e vorba de reclama discrepantele sunt mari intre ce se spune si ce se da. De ce va mirati asa poate patronilor de la firma respectiva li se va parea ca dau prea mult... oare chiar asa e?