mierea in sectiuni

Creat de dragos2006, Noiembrie 06, 2007, 03:12:14 AM

« precedentul - următorul »

D006

..cind am fost la Ploiesti am vazut niste ramute ''simpatice'' pt miere in sectiuni si am luat citeva dar nu prea am experienta in producerea de miere in sectiuni..Daca cineva dintre noi a facut,.. cum este cu producerea de sectiuni..adica la ce sa fiu atent ca in cartile pe care le-am citit nu cred ca am aflat chiar tot ...

balasbebe

Cu un cules bun, cu o matca tanara, vei reusi sa umpli acele sectiuni. Normal se face un cat intreg, pentru asa ceva. Nu stiu cate sectiuni ai cumparat. Sunt  din acelea rotunde ?

D006

...nu sunt mici si hexagonale...cam cit podul palmei si am dat 10 000de lei pe una.Le-am luat ca material ''didactic'' ca sunt cam scumpe..nu cred ca intra 300 de grame miere in una...

maximus

ai luat doar sectiunile,sau si rama in care se introduc?

D006

..nu,.. rama in care se introduc cred ca este o rama normala..putin mai lata..
Nu am mai facut pina acum si nu stiu la ce sa ma astept...

filip

La anul incerc sa vad daca reusesc sa am miere cu faguri claditi in borcan.Pentru asta trebuie un cules puternic nu a fost cazul anul asta.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

pngflorin

Ramele se baga langa cele normale, s-au cum ?

filip

Se pune  un podisor in care se gaureste asezinduse borcane cu gura in jos iar peste podisor asezi un cat gol.Daca ai cules albinele construiesc faguri in orice loc disponibil.Asfel vor cladi si in borcane,cind mierea e capacita se scot borcanele si apare mierea capacita in borcan.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Ceva de genul acesta...

Cristian IONITA

super fain ... da ... cum scoti albinele din borcan?

D006

p2

filip

Pentru asta exista izgonitoarele care se pun la magazii albina are doar un sens in jos sunt eficiente
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

agiti putin borcanul si albina iese

PricopArthur

Si ce faci daca matca oua in borcan? In prima poza de sus se vad celule in care au eclozionat 1 - 2 generatii de puiet. Cu atat mai mult cu cat acolo vor fi numai celule de trantor. Iti trebuie un cules in avalansa.
Miere multă şi inimă curată!

D006

..ce analize ar fi necesare,ce STAS  pt a putea da spre vinzare aceste sectiuni catre societati comerciale...