centrifuga

Creat de maximus, Noiembrie 30, 2007, 03:01:37 AM

« precedentul - următorul »

maximus

domnilor,doresc sa-mi cumpar cat de curand o centrifuga de inox.va rog sa ma sfatuiti de un model fiabil,si firma unde se gaseste.de asemenea,cum se face targu,e musai sa merg in localitatea respectiva,sau merge si prin posta?

Cristian IONITA

pai ... de inox am inteles ... da ce capacitate?
va intreb nu ptr ca as stii sa va raspund dar ... sunt si eu interesat de subiect  :)

maximus

imi trebuie una pe rame ME,6-9 rame.

crombra

maximus, eu te sfatuiesc sa iti iei una radiala manuala pe 9 rame.
Este mult mai productiva decat cea tangentiala. practic se reduce timpul de extractie la 1/3 si in plus sansa ca sa se rupa fagurii mai plini este zero, dat fiind faptul ca se elimina mierea simultan de pe ambele fete ale ramei.
Un exemplu:
RADIALNOVE centrifuga radiala ptr. 9 rame magazin si 3 rame Dadant 1/1 cu cos inox 1241.69 RON +TVA de la EUROHONIG.Mai sunt si altele.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

maximus

exact la radiala ma gandisem si eu.problema e ca as vrea ceva cu cat mai putin plastic pe ea(sau deloc,daca exista).multumesc

D006

Citat din: maximusexact la radiala ma gandisem si eu.problema e ca as vrea ceva cu cat mai putin plastic pe ea(sau deloc,daca exista).multumesc
dar ce are plasticu
intreb si eu asa
           cu stima marius

genutzu

....se rupe nene, pocneste si te lasa cu buza umflata si se duce dreak si mutatul la urmatorul cules si cu reparatia cine stie pe unde!!!

D006

Citat din: genutzu....se rupe nene, pocneste si te lasa cu buza umflata si se duce dreak si mutatul la urmatorul cules si cu reparatia cine stie pe unde!!!
ai dreptate

D006

am deschis un sait si uite ce am gasit

D006

centrifuga pe 4 rame 1/1sau 20  1/2 ce ziceti va intereseaza pret 1800 ron

D006

a fost prezentata la indagra anul acesta

filip

Cam scumpa ,ar fi buna o subventie din partea statului pentru dotarea stupinelor cu asa ceva.La mulgatori au fost subventionate cu 60% pe cind si pentru apicultori?????????????????????
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Citat din: filipCam scumpa ,ar fi buna o subventie din partea statului pentru dotarea stupinelor cu asa ceva.La mulgatori au fost subventionate cu 60% pe cind si pentru apicultori?????????????????????
da ai dreptate filip dar nu vezi ca nici subventia pt miere nu or dato
asta e ce sa facem
    cu stima marius

D006

Citat din: mariuscentrifuga pe 4 rame 1/1sau 20  1/2 ce ziceti va intereseaza pret 1800 ron
asa e si amea dar e facuta de mine
poza urmeaza in viitor apropiat poate miine

maximus

marius,interesanta oferta din saitul gasit de tine.dar pe rame ME nu au?despre ce firme e vorba??