a ramas orfan

Creat de frantescu, Octombrie 24, 2007, 11:13:54 PM

« precedentul - următorul »

D006

sunt adeptul renuntarii la familie in acest caz.  fiti sigur ca la data cand ati postat intrebarea daca albinele oau erau dintr-o generatie a lunii iulie august.  puteti recupera mierea ajutand alti stupi.   daca doriti sa recuperati albina riscati sa va omoare matca stupului gazda.
   eu as proceda ungand cu ceapa cu cateva zile inainte de unificare stupii alaturati si cel in cauza.   scuturati albina la cateva zeci de metrii de locul in care sunt stupii.   mai puteti anestezia stupul in cauza inainte de unificare.
   stiu ca e greu sa renuntati la albina dar uneori trebuie sa faceti sacrificii.

balasbebe

Daca este vorba de anestezie, am sa descriu o metoda. Nu este in general recomandata, dar cu o familie bezmetica, merita sa te comporti astfel.
  In afumator cand este un jar bun, se toarna o lingurita de "azotat de amoniu", acel banal ingrasamant. Va degaza un fum intens, care se va da la albine. Pret de cateva minute, albinele sunt anesteziate.
  In acest timp, depinde de zona, caci este rece, si nu se pot scutura albinele.
  Vara eu mut lada, de cateva ori, pana cand nu mai raman albine.

PricopArthur

M-am mai gandit la problema asta si nu cred ca a da o noua matca este cea mai buna solutie acum. Cand desfiintezi o fam. , mai ales in aceasta perioada, nu inseamna de fapt ca ai pierdut un stup. O cantitate mai mare de albine in stupul alaturat va consuma mai putina mancare/ kg albina, iar roiul se poate reface cu matca ce a iernat alaturi sau deasupra fam. de baza in primavara. Dintoata povestea asta castiga stuparul.
Miere multă şi inimă curată!

PricopArthur

Dle Balas, anestezia cu azotatul de amoniu e tare. (Nu am gasit alta expresie.) Sunteti o enciclopedie. Acest fum afecteaza sau are repercusiuni asupra albinei?
Multumesc
Miere multă şi inimă curată!

maximus

e toamna,e frig afara,ovariolele aripatelor pontatoare intra sau au intrat in regresie,ceea ce prevesteste stoparea ouatului,asta daca nu s-a intamplat deja..nu te mai complica cu scuturari,anestezieri sau mai stiu io ce.alege cel mai slab stup pe care il ai si are matca,si la ceas de seara cand e aproape intuneric afara(nu conteaza cat e de frig) unifica direct cele 2 familii,cu tot cu albine ouatoare,neouatoare,varroa,si ce mai ai tu pe acolo.da o singura stropire cu sirop cu tuica pe rame si ai terminat povestea.ramele din stupul bezmetic le pui in lateralul cuibului familiei care are matca,de-o parte si de alta.dupa doua-trei zile,cand vremea iti permite scoti afaraq toate ramele cu trantori si strangi cuibul la maxim.
metodele cu anestezierea sant de pe vremea lui pazvante,cand erau buni si stupii layens si cate alte aberatii.

D006

valabil numai pentru stupii verticali.
se alege un stup pentru unificare. se aseaza o plasa cu ochiuri de 1-2 mm. se suprapune un cat gol deasupra. se pulverizeaza sirop 1:1 deasupra si se scutura albina bezmeticita. se asaza si un hranitor cu sirop si se mai pulverizeaza albina scuturata. dupa 1-2 zile se poate inlatura plasa fara probleme. vor apare si ceva albine moarte, dar se protejaza matca. oricum marea parte a albinelor va fi recuperata.

balasbebe

Citat din: PricopArthurDle Balas, anestezia cu azotatul de amoniu e tare. (Nu am gasit alta expresie.) Sunteti o enciclopedie. Acest fum afecteaza sau are repercusiuni asupra albinei?
Multumesc
Am citit ca nu este bine sa se foloseasca aceasta metoda repetat.
  Doar o intamplare face ca o metoda, sau unele metode sa fie bune.

frantescu

Ieri pe la ora 14 era cald cca 16 grade,soare ...Am luat roiul cu 4 faguri ,am pus 2 rame cu albina peste altul sa-l intaresc si celelalte 2 rame cu matca in colivie am pus-o in locul celui orfan.Pe cel orfan l-am mutat si l-am lasat putin.Culegatoarele se intorceau in roi,dar am dat cu alcool si nu s-au omorat.Apoi am scuturat in gradina la 20 m toata familia si a venit in roi.La inceput s-a facut ghem pe fata stupului ,dar au intrat.La locul scuturarii nu aramas nimic.Duminica ma uit daca au eliberat matca prin dopul de ceara si va spun.Ramele cu puiet de trantori le distrug.Le descapacesc si le dau altor familii.O fi bine o fi rau va spun eu. Merci pentru sfaturi tuturor. :hi:

D006

...dupa cum ne-ai relatat totul pare ok...Bafta in continuare..

Alecs

Ce s-a intamplat cu albinele culegatoare ale roiului ? Nu-si cautau vechea " locatie " ?

frantescu

Culegatoarele roiului s-au dus langa vechea locatie in celalalt roi vecin pe care l-am intarit cu 2 rame(vezi mai sus)

D006

...totul a iesit bine pina acum...Bafta in continuare...

frantescu

E in regula.Matca a fost acceptata. :hi:

D006

...totul e bine cind se termina cu bine...
                                   Multe succese in continuare...

D006

pt frantescu
parerea mea ar fi urmatoarea; ia o rama cu albine cu matca fecundata si puneo in partea stinga sau dreapta in stupul respectiv.PUNE odiafragma linga ia aproape pina jos,dar sa intre albinele pe dedesupt stropestele in prealabil cu tuica slaba dar puturoasa :hi: http://www.apiardeal.3xforum.ro/img/smilies/hi.png
:hi: