Asezarea ramelor

Creat de bee_lover, Septembrie 04, 2008, 10:20:57 PM

« precedentul - următorul »

bee_lover

As dori sa descrie fiecare cum aseaza ramele pentru iernare adica in ce ordine.Cele pline mai la margine sau mai pe mijloc cea(sau cele) cu pastura cam pe ce pozitie sa nu mucegaieasca,etc...Sincer as dori sa vedem cam cum aseaza majoritatea sau cum ar fi mai bine pentru a avea un consum cat mai mic si o dezvoltare cat mai buna in primavara!!Astept pareri.

Cristian IONITA

eu asez asa:
stupul orientat cu urdinisul spre sud
cuibul in partea stanga cum te uiti la urdinis
prima rama cu pastura
a doua miere capacita cel putin 80%
3-5 miere capoacita minim 50%
6- miere capacita cel putin 70-80%
7. pastura
dar asta mult mai tarziu ... in noiembrie
deocamdata stupi sunt cu magazinewle pe ei .... magazine despartite de cuib prin izgonityor dar cu clapeta deschisa ... astfekl incat albinele sa traga mierea din magazine in cuib
primavara .... la "stragnere" pur si simplu scot 1-2 rame din mijloc

filip

Citat din: Cristian IONITAeu asez asa:
stupul orientat cu urdinisul spre sud
cuibul in partea stanga cum te uiti la urdinis
prima rama cu pastura
a doua miere capacita cel putin 80%
3-5 miere capoacita minim 50%
6- miere capacita cel putin 70-80%
7. pastura
dar asta mult mai tarziu ... in noiembrie
deocamdata stupi sunt cu magazinewle pe ei .... magazine despartite de cuib prin izgonityor dar cu clapeta deschisa ... astfekl incat albinele sa traga mierea din magazine in cuib
primavara .... la "stragnere" pur si simplu scot 1-2 rame din mijloc
Pozitionarea ramelor cu pastura nu mi se pare corecta,astept pareri.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

eu cred ca albinile stiu mai bine decat noi. oare de ce trebuie sa le chinuim inutil? eu am incredere in ele si nu m-au dezamagit.

D006

Citat din: filip
Citat din: Cristian IONITAeu asez asa:
stupul orientat cu urdinisul spre sud
cuibul in partea stanga cum te uiti la urdinis
prima rama cu pastura
a doua miere capacita cel putin 80%
3-5 miere capoacita minim 50%
6- miere capacita cel putin 70-80%
7. pastura
dar asta mult mai tarziu ... in noiembrie
deocamdata stupi sunt cu magazinewle pe ei .... magazine despartite de cuib prin izgonityor dar cu clapeta deschisa ... astfekl incat albinele sa traga mierea din magazine in cuib
primavara .... la "stragnere" pur si simplu scot 1-2 rame din mijloc
Pozitionarea ramelor cu pastura nu mi se pare corecta,astept pareri.
Consider ca ordinea corecta ar fi urmatoarea:
- prima rama miere capacita cel putin 80%
- a doua cu pastura
- 3-5 miere capacita minim 50%
- 6 pastura
- 7 miere capacita cel putin 70-80%

PricopArthur

Asa cum spune Cristi, albinele stiu ce vor. Cred ca parerea cea mai buna va fi a celui care va descrie cel mai bine organizarea naturala a unei colonii.
In jurul ghemului de iernare rezerve de pastura, acoperitor si deasupra lui rezervele de miere, neaparat capacita.
Miere multă şi inimă curată!

stefan1

Daca strangem tare cuibul pentru iernare, se poate ca pastura sa fie si mai la margine, dar nu cred ca e bine sa fie in afara ghemului. Daca apar mucegaiuri in stup, apr intai la fagurii marginasi iar pastura se degradeaza repede la umezeala.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Cristian IONITA

oki .... am notat ... rama cu pastura va fi a 2-a si penultima

PricopArthur

Citat din: Cristian IONITAoki .... am notat ... rama cu pastura va fi a 2-a si penultima
Organizarea in stupul de albine este ca o simfonie. Nu vei gasi in fiecare lada acaelasi cantec.
Miere multă şi inimă curată!

bee_lover

un stupar a zis ca el pune o rama goala langa perete pe post de "rama de mucegait" si de tinut caldura ca pe aia nu stau albinele ca e goala.

D006

Iernez pe 5-6 rame(de multe ori 4)Pline cu miere.Rama cu pastura oriunde in afara de margine.+ 2diafragme din polestiren.Cu ce ar ajuta rama pusa la mucegait?

stefan1

Citat din: teinegru64Iernez pe 5-6 rame(de multe ori 4)Pline cu miere.Rama cu pastura oriunde in afara de margine.+ 2diafragme din polestiren.Cu ce ar ajuta rama pusa la mucegait?
Pentru a intelege mai bine cum procedezi, da cateva amanunte:
- ai ME sau dadant?
- ai fund antivarroa?
- folosesti folie?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bucovineanu

Citat din: bee_loverun stupar a zis ca el pune o rama goala langa perete pe post de "rama de mucegait" si de tinut caldura ca pe aia nu stau albinele ca e goala.
Nu vad care e rolul acelei rame goale.Exista posibilitatea ca o parte din albine sa rama  pe acea rama si la aparitia frigului vor muri neputand sa ajunga la mancare.La formarea cuibului pentru iernare eu am grija ca ramele de la exterior sa aiba rezerve de miere capacita peste 50%.Pentru ramele cu pastura nu tin neaparat sa ocupe o anumita pozitie, totusi e de preferat sa nu ocupe centrul cuibului.Mult mai important este ca ramele ce raman in cuib sa fie foarte bine acoperite cu albine si rezervele de miere sa fie suficiente.Acest lucru este valabil pentru orice tip de stup.

PricopArthur

Citat din: bee_loverun stupar a zis ca el pune o rama goala langa perete pe post de "rama de mucegait" si de tinut caldura ca pe aia nu stau albinele ca e goala.
Vrajala pentru incepatori. Asa stiu unii sa ne ajute pe noi.
Si analizand:
Daca voi avea in stup la iernat numai rame goale, atunci sigur nu va mucegai nici una.
:rotfl:  :rotfl:  :rotfl:
Miere multă şi inimă curată!

D006

Pt.Stefan.
1 dadant
2 fund fix
3 podisor de 10cm. latime
La iarna imi voi face o pagina pe acest forum.Pana atunci gasesti cate ceva pe sunphoto (nu ca ai mai avea ceva de invatat doar ca stil de lucru).