Asezarea ramelor

Creat de bee_lover, Septembrie 04, 2008, 10:20:57 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

Razi de mine. Cum sa nu mai am de invatat?! Iti urmaresc cu interes postarile foarte interesante.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

pintilied

Am familii pe rama normala iar altele pe rame 3/4.Cuibul il organizez pentru iarna la 10 octombrie.Am totusi grija ca la sfirsitul lui august sa mut corpurile cu rama normala in partea superioara avind in partea inferioara un corp de 3/4 sau 1/2 rama.
                             Descapacesc periodic in corpul 1 (de jos) ramele cu miere putina,iar albinele  o cara in corpul superior asezindo in jurul puietului.Caut ca la jumatatea lui septembrie sa nu mai am miere descapacita deloc sau foarte putina.
                             La jumatatea lui octombrie scot ramele eliberate de puiet sau cu miere putina si le trec la magazie.Marginesc ramele cu puiet cu rame cu miere avind grija ca ramele mai pline sa fie linga puiet.
                             Cind puietul a eclozionat in totalitate scot ramele goale iar albinele ramin pe ramele cu miere,rame care sunt mai pline pe mijloc(amplasare centrala a hranei). Am  grija ca in corpul 1 sa nu existe nici un pic de hrana sau foarte putina miere necapacita.Ramele cu pastura le pastrez intr-o magazie unde temperatura nu coboara sub zero grade,si le reintroduc in familie cu prima ocazie cind timpul permite in februarie-martie. 
                              Oricit de pline vor fi ramele din mijlocul cuibului albinele isi vor face loc rapid pe aceste rame iar ghemul se va aseza intre cele 2 corpuri
                               La familiile care sunt pe rame 3/4,mierea capacita ocupa toata suprafata ramei.Intr-o saptamina albinele isi vor face loc pe acestea.
                              Iernez in aces fel de 20 de ani si nu am avut probleme cu hrana decit foarte rar in iernile grele.Pina acum nu am folosit fund cu sita decit la o singura familie (experiment) dar nu prea m-a multumit dezvoltarea ei pe timpul verii.
Nu tot ce zboara,face miere!

D006

:hi:
Eu am ceva probleme cu strangerea cuibului. Am trecut cateva rame cu miere putina dupa diafragma, am descapacit cate una, dar albinele nu cara mierea necapacita (care reprezinta cam 70% din suprafata ocupata cu miere). Am tinut cuiburile cam largi, puietul s-a intins pe toate ramele, in acum cara greu mierea in cuib. Am "stricat" mai fara mila celulele capacite si am amestecat (pe rama) mierea capacita cu cea necapacita. Vremea s-a mai incalzit, sper sa obtin si rezultate. Din pacate, a trebuit sa scot si 1 rama ce avea ceva pastura pe ea, dar avea foarte multe celule de trantor si era si cam neagra. Majoritatea ramelor au 15-20% celule de trantor - asa le-am luat in Mai si nu am avut cu ce sa le inlocuiesc. Tot ce scot acum trec la reforma, opresc doar ramele crescute la mine anul asta. La anul, sper sa redresez situatia, avand in vedere ca vor fi de la inceputul anului la mine in curte (am vrut sa scriu "la mine in stupina" dar mai e mult pana acolo! :) )

D006

:hi:
Una dintre ramele date azi dupa diafragma.

bee_lover

Domnule kio rama aceea asa goala era (ma refer la albine) sau ati scuturat-o deja?

balasbebe

Rama cu pastuar pe ea, nu trebuie scoasa din cuib. Acela este aur. in cuib, primavara devreme.
Degeaba amestecimierea capacita, de ceea necapacita, ca nu este bine. Trebuie cu un cutit, sau o furculita sa actionezi, sa cada cat mai putina ceara din capacele pe fundul stupului. Tot ce cade, o sa mucegaiasca peste iarna.
Eu pentru randament folosesc un zdrelitor. Se poate cumpara din magazinele de constructii. Se foloseste de catre zidari.

D006

Citat din: bee_loverDomnule kio rama aceea asa goala era (ma refer la albine) sau ati scuturat-o deja?
1. Fara "domnule" suna mai bine.
2. Rama asa era, fara albina, dar nu am scos-o pana acum din cauza ca mai aveam alte 3 date dupa diafragma. Albinele acopera bine 6 intervale (si inca nu a venit gerul).
3. Rama cu pastura era deformata complet pe una din parti, celule de trantor 30%, gauri, celule deformate, s.a.

D006

Citat din: balasRama cu pastuar pe ea, nu trebuie scoasa din cuib. Acela este aur. in cuib, primavara devreme.
Degeaba amestecimierea capacita, de ceea necapacita, ca nu este bine. Trebuie cu un cutit, sau o furculita sa actionezi, sa cada cat mai putina ceara din capacele pe fundul stupului. Tot ce cade, o sa mucegaiasca peste iarna.
Eu pentru randament folosesc un zdrelitor. Se poate cumpara din magazinele de constructii. Se foloseste de catre zidari.
Mierea am amestecat-o stricand cu furculita celulele capacite si ducand capaceala si mierea peste celulele cu miere necapacita, in iddea ca poate le determin sa o traga pe toata in cuib. Daca nu isi vor face suficiente rezerve in cuib, o sa le mai ajut in februarie cu turte. Nu stiu ce sa fac cu mierea necapacita care eventual va ramane netrasa. Sper totusi sa se mai incalzeasca vremea si sa o traga pe toata. :hi: