mai aveti puiet?

Creat de frantescu, Septembrie 20, 2008, 11:22:03 PM

« precedentul - următorul »

frantescu

La mine nu prea mai e puiet cu toate ca am albina destula , iar de miere sunt full.Nu e cam devreme pentru intreruperea ouatului?

PricopArthur

S-a redus mult ouatul. La mine mai sunt 1 - 3 rame cu puiet.
Miere multă şi inimă curată!

D006

3-5 rame cu puiet, insa fac stimulare cu Apiinvert si Protofil, plus cules de intretinere la strugure.

gudas valentin

La mine probleme:Cu figul asta,PUIET DE TOATE VARSTELE PE SUB RAME LA URDINIS ,FRIGUL PERSISTA sper sa nu fie si mai grav  :sad:  .
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

D006

Citat din: frantescuLa mine nu prea mai e puiet cu toate ca am albina destula , iar de miere sunt full.Nu e cam devreme pentru intreruperea ouatului?
Nu iti face problene.Cu frigul asta albina sta linistita in stup in loc sa caute polen si apa pt puiet.de obicei la puietul din toamna mai mult pierzi decat castigi.Am avut ani cand la 15 sept nu mai aveam nici puiet capacit.

frantescu

Pt teinegru: si cum au iesit din iarna?

D006

Niciodata nu am avut pierderi mai mari de 3%.Si alea din vina mea sau a ciocanitorilor.Abinele stiu mai bine decat noi ce au de facut.Am cativa ani de cand merg pe mana lor.Daca as fi avut probleme fii sigur ca stateam in banca mea si nu mai dadeam sfaturi.Daca te-ai referit la puterea coloniei nu a fost mortalitate mai mare.Este mult de discutat despre eficiienta puietului tarziu din toamna si cel din ianuarie si inceputul lui februarie.Poate la iarna cand avem timp. :hi:

bee_lover

pai domnule valy...au scos puietul ca e frig? e normal? eu sper sa ma duc saptamana viitoare la ele sa vad ce si cum si sa le strang pe cat posbil... sa vad ce e cu ele... de 2 saptamani nu le-am vazut :smile:

frantescu

ma gandeam ca poate e albina mai in varsta si nu rezista pana in primavara.

balasbebe

Cand se va incalzi putin vremea, o sa aflam mai multe. Nu are rost sa deschidem stupii, doar pentru o curiozitate.

gudas valentin

Citat din: bee_loverpai domnule valy...au scos puietul ca e frig? e normal? eu sper sa ma duc saptamana viitoare la ele sa vad ce si cum si sa le strang pe cat posbil... sa vad ce e cu ele... de 2 saptamani nu le-am vazut :smile:
Corect,dar e mai rau cand le vezi in fiecare zi   :wink:
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

D006

:hi:
La mine nu mai e nici urma de puiet. Ultimul puiet capacit l-am vazut acum o saptamana.
P.S. Azi le-am facut al doilea Varachet Forte (la 8 zile dupa primul, am intarziat cu o zi). Desi nu mai e puiet, cred ca o sa-l fac si pe al treilea peste 1 saptamana dupa care pun Mavrirol.

eusebiu

La roii de anul acesta nu mai este puiet[nici capacit nici necapacit]. Iernarea o sa fie pe 3-4 rame,in functie de puterea lor. Stupii mai au 1-2 rame puiet.
Iernarea o sa fie pe 4-6 rame.

florin_apis

Stai linistit domnule Frantescu.La mine in fiecare an in septembrie se termina puietul si daia ierneaza bine .Cel mai mult albina se uzeaza cind creste puiet .