Tratament nosemoza

Creat de andrei_calinescu, Octombrie 15, 2009, 09:23:06 PM

« precedentul - următorul »

andrei_calinescu

Va salut,
Avand in vedere ca FumidilB nu se mai comercializeaza in UE, cum si cu ce tratati (profilactic) contra Nosema apis?
Nosema ceranae bate la usile Europei centrale provenind din Spania, de-aia se chiama in limbaj popular "loca spaniola".
Stuparii francezi evita sa importe pachete de albine sau matci din Spania.
Dar noi?

stefan1

Citat din: andrei_calinescu
Stuparii francezi evita sa importe pachete de albine sau matci din Spania.
Dar noi?
Noi suntem oameni cu initiativa si facem cum vreau muschii nostri. Nu stiu sa fie cineva pedepsit ca a adus material genetic fara a se sti exact in ce stare de sanatate este dar si fara a sti ce impact are aceasta infuzie de material genetic pentru albina noastra.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

valter

In romania se folososte pentru tratarea(cam complicat spus, dar asta este) nosema un produs cercetat si produs pentru prima oara de prof. Marin, fabricat de icda Bucuresti sub denumirea de protofil.
Preparatul este un extract alcoolic din plante medicinale in care se gaseste f mult pelin.Eficienta lui este buna daca se urmareste administrarea unei cantitati apreciabile cuprinse intre 60-80 ml.
A aparut in piata europeana, eu l-am descoperit la Montpellier, Nozevit produs de apivita-Croatia, sub patent american.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

D006

Eu am cumparat din Bulgaria Nosestat plus Protofilul administrat cred ca au avut un efect bun deoarece de un an de zile nu am mai vazut nici o urma pe rame sau pe cutie.

D006

Da, Spania are o problema cu Nosemoza ceranae,si unii indraznesc sa spuna ca ar fi la originea lui CCD,dar oricum este o problema si Doamne  ajuta sa nu avem si noi parte de ea ca in  originalitatea noastra o sa stam cu ea in brate si nu o sa stim ce sa facem.
Daca FumidilB nu se comercializeaza in UE este o problema dar nu cred sa fie o tragedie.Din ce stiu mai sint si alte medicamente.
ICDA  are produsul Protofil premiat la congresul Apimondia din Australia(cred) care are aprecieri bune la nivel international.
Unul cunoscut ar fi Nozevit-ul folosit in state din centrul Europei (Croatia, Bosnia, Slovenia, Serbia) fiind din extract de scoarţă stejar.Nu are in compozitie substante chimice.
Ar mai fi si alte medicatii pe baza naturala cele produse de Vita Europe ( cum ar fi Vita Feed Gold

tratament.albine

Salut! Eu am reușit să găsesc aici: http://albine.pe.hu