Prigorii

Creat de PricopArthur, Mai 16, 2008, 03:28:46 PM

« precedentul - următorul »

D006

Dupa ani multi cu prigoriile in cap,am ajuns la concluzia ca nu ne putem lupta cu ele. Mai putem diminua atacul cu ajutorul armei cu foc de alice sau nimicirea puilor din gaurile lutariilor. Resemnati-va gandindu-va ca in zilele cand prigoriile nu vin deasupra stupinei mananca mai multa culegatoare dar fara sa vedem noi.

4unix

Buna,
De dimineata am fost pana la stupi si am observat pe un cablu electric ce traverseaza curtea vecinului vreo 20 de prigorii care se hraneau frenetic. Dupa vreo 20 de minute au plecat, dar am vazut ca nici albinele nu mai ieseau din stupi. Anul trecut n-am avut probleme cu ele, nici nu le-am vazut, nu stiu cat de ingrijoratoare este situatia, oare astea 20 vor mai anunta si pe altele, sau au ele suficienta putere incat sa-mi termine micile zburatoare?

Numai bine.  :hi:

ion patrut

eu bat intr-o tabla ca nebunu din cand in cand de sperii si vecinii si pleaca dupa 3-4 ore revin si tot asa asta se intampla cand e innorat in rest nu am probleme

Ozzy

Cand e innorat sunt mai putine albine care ies la cules asa ca prigoriile vin sa se hraneasca direct de la sursa. In restul timpului probabil ca  le prind direct din zbor departe de stupina.

danipowsoft

listati asta color si agatata in bataia vantului

4unix

Citat din: danipowsoft din Mai 24, 2012, 12:36:30 PM
listati asta color si agatata in bataia vantului

Multumesc tuturor, acum dau print  :razz: ,ma rog sa functioneze.  :hi: :hi: :hi:

danipowsoft

pune mai multe, poate fi plasticata (sau bagata intr-o tipla cu scoci la capat sa nu intre apa) si puse niste stingii jos si sus cu pioneze
Asta ca inbunatatire  :D

yb

Anul asta au aparut foarte des si la stupina mea, datorita ploilor multe,Am avut agatat un uliu mort gasit in gradina pus pavaza la porumbei ,am si cd-uri am batut si-n fiare am o catea" lup " care a invatat lectia ca alea si cotofenele ma supara si le latra cand le aude dar totul e in zadar,foamea lor invinge frica iar anul asta am senzatia ca au cuntribuit vartos la slabirea familiilor caci le-au luat si pe timp frumos de la camp ,nu doar pe ploi de la stupina(apropo-la noi li se spune ploieri).Cred ca anul asta au fost mai multe ca in alti ani , asta e concluzia mea.

Kov iulian

Si eu am probleme anul asta cu ele, am vorbit chiar cu cativa " colegi " sa luam niste masuri dar ca de obicei cum e romanul nostru asteapta sa faca altu, sa se riste altu .




dan.smarandoi

Si la mine sunt foarte multe si rele,cred c-am sa le fac o vizita seara ca stiu unde au cuibul cateva

apivasmob

Am auzit cum face un apicultor.
Intre doi pari inati leaga un cablu (Fir) de care suspenda carlige de pescuit (mici) in care prinde trantori.Si prinde 6-8 pe zi.
Sanatate tuturor apicultorilor

Kov iulian

Citat din: apivasmob din Mai 30, 2012, 04:04:40 PM
Am auzit cum face un apicultor.
Intre doi pari inati leaga un cablu (Fir) de care suspenda carlige de pescuit (mici) in care prinde trantori.Si prinde 6-8 pe zi.


Nu as face asa ceva, dar asa merge unde au cuiburile si le-as desfiinta cumva si pe ele si cuiburile .

apivasmob

Ai fost vreo data sa vazi unde au cuiburile?Sti ca si le fac in maluri ,rape greu accesibile.
Sti cate albine incghit aceste pasari? In jur de 40-50 de albine la o masa .Asa ca nu ma las si am sa pun si eu cateva laturi cu cirlige sa vad daca este asa cum spunea acel apicultor.
Sanatate tuturor apicultorilor

albine

FAUNA SĂLBATICĂ de interes vânătoresc la care vânarea este interzisă, precum şi
cuantumul despăgubirilor în cazul unor fapte ilicite        Prigoria (Merops apiaster)    =55  Euro - Valoarea de
despăgubire
Orice om are dreptul la libertatea opiniilor si exprimarii .De cand a murit bunicul nu m-a pacalit nimeni.

happy

Citat din: apivasmob din Mai 30, 2012, 08:29:40 PM
Ai fost vreo data sa vazi unde au cuiburile?Sti ca si le fac in maluri ,rape greu accesibile.
Sti cate albine incghit aceste pasari? In jur de 40-50 de albine la o masa .Asa ca nu ma las si am sa pun si eu cateva laturi cu cirlige sa vad daca este asa cum spunea acel apicultor.
De ce oare ataca prigoriile numai cand este innourat?Azi nu am avut niciuna in vizita,ieriau fost o groaza :zzz: Sigur o sa pun si eu laturi cu trantori momeala daca le mai vad!!
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!