despre largirea cuibului

Creat de dragos2006, Aprilie 15, 2009, 02:17:47 AM

« precedentul - următorul »

D006

ramele se pun in momentul in care numai exista spatiu ptr ca sa oua matca.eu am stupi orizontali si asa procedez.daca pui prea devreme foita de ceara risti sa nu o construiasca.

Muntoiu Radu

Citat din: dragos2006 din Aprilie 16, 2009, 07:39:04 PM
Sunt stupari la stationar in general care scot banul din vanzarea de familii , tehnica se practica mai ales in zona Moldovei dar am vazut si in alte zone , toamna alege famiiliile , roiurile cu matca din anul respectiv si rame noi il opresc pentru ei , la vanzare scot familiile cu matci de 2 ani si rame negre , astfel scapa de matcile batrane si de ramele negre , primavara la familiile de vanzare le mai adauga o rama de puiet si il supralargeste si vinde chipurile familii pe 8 - 10  rame .  Ea arata frumos dar nu prea mai are perspectiva daca nu schimbi matca .
Se practica smecheria asta si in zona "Capitalei Culturale Europene". O stiu din experienta...

Muntoiu Radu

#32
Ramele pe care le-am scos din cuib in toamna le-am extras si mierea am dat-o in pungi iarna/primavara asta. Acum am rame cam deformate de la descapacit si cu pastura in celule. Peste pastura am presarat zahar pudra si nu a mucegait.
Cum e mai bine sa largesc :

- sa bag rame cat mai putin deformate si cu cat mai putina pastura, pentru a nu uza albina batrana la indreptat rama si scos pastura din celule, sau
- sa bag rame cu mai multa pastura in caz ca o consuma

?

cipik

Americani au o vorba: Tot timpul ai ceva din care sa alegi!!!!
Acum sa revenim la oile noastre, ai de ales intre:
1. A da familiei rame proaste si ai da de lucru intr-un moment nepotrivit, deocamdată, poate in 2 săptămâni sa nu mai fie cazul. Daca alegi asta franezi putin familia.
2. A da familiei rame perfecte ( rame cu câteva generati iesite, miere si pastura).
Eu unul deocamdată aleg a doua varianta pt ca am nevoie ca familia sa se dezvolte ssi am eu timp sa dau si ramele mai strâmbe.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Muntoiu Radu

Asa ma gandeam si eu, sa nu le mai obosesc pe Ultimele Mohicane, dar pastura aia le-ar ajuta... Consuma pastura veche ? Toamna trecuta am scos pastura din rame negre date la reformat si le-am pus-o pe rame si nu au mancat-o, au scos-o pe urdinis...

stefan1

  Ce-i mai proaspat este mai bun. Daca are cules de polen nu mananca pastura veche, ba chiar fac un efort in plus sa o scoata din faguri si apoi din stupi. Sa nu mai vorbesc ca parte din pastura veche poate fi invadata de mucegaiuri si chiar toxica.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

octav

Poate daca amestecai pastura cu miere, cu niste propolis, cu niste faina de soia , lapte praf, si le dadeai in trurta,...... alta era treaba.
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos