despre largirea cuibului

Creat de dragos2006, Aprilie 15, 2009, 02:17:47 AM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Citat din: andrei_salajla mn am intalnit acum in primavara blocajul cu polen..pur si simplu ramele marginase full cu polen..unde sa mai oua domnule pana la diafragma?
In acest caz trebuie sa bagi cate o rama goala intre rama acoperitoare si cuib.

andrei_salaj

am rezolvat-o...stiam ce sa fac in caz ca...dar e prima data cand o patesc cu polenu'....si a fost cv special pt mine sa vad atat polen in primavara adunat pe 2 rame...vremea buna e de "vina" :)

D006

Intradevar, anul acesta a fost foarte mult polen. Vremea era destul de rece noaptea, nu puteam sa largim cuibul, iar ele au avut o tentativa de blocare, in 4-5 zile.
Cred ca multor apicultori li s-a intamplat asa ceva.
Si acum inca mai culeg mult polen. Este semn bun pentru cei care vor sa inmulteasca familiile.

andrei_salaj

asa e...noaptea e foarte rece...nu am largit cuibul anul asta decat cu 2 rame....mi-e frica...largesc doar la critic cand albina da sa iasa afara...noaptea sunt si 2-3 grade..si se anunta racire...sper sa nu patzeasca nimic salcamu'.

D006

O sa te autofeliciti peste 2-3 saptamani cand o sa explodeze pur si simplu stupii. Largirea precoce este daunatoare.
Salcamul, cel putin la mine in sud, nu cred ca o sa fie afectat pt ca noaptea nu scade sub 7-8 grade.
Noaptea trecuta a fost prima noapte anuntata mai rece; urmeaza inca 2 , dar azi a fost destul de cald, sper sa fie la fel si maine.

alexutu

in aceasta perioada ,pomii fructiferi sunt aproape sa se scuture floarea,pot baga rame pt ouat ,in care nu au crescut nici o generatie de albine
00007

andrei_salaj

daca cuibul e ocupat bine de albina..poti linistit..matca are retineri pt ouat in rame noi doar primavara devreme si toamna.
acum au cules la papadie...flori incep sa apara prin livezi...deci cules cat de cat au...daca vrei sa stimulezi poti da un sirop tot la 5 zile.

alexutu

00007

D006

vreau sa intreb apicultorii mai experimentati care  sunt motivele de unele familii de allbine rod foita de ceara pusa a cladit chiar in aceasta perioada cand consider ca exista cules  ,la noi salcamul a inceput de o saptamana

filip

Citat din: istoricul80vreau sa intreb apicultorii mai experimentati care  sunt motivele de unele familii de allbine rod foita de ceara pusa a cladit chiar in aceasta perioada cand consider ca exista cules  ,la noi salcamul a inceput de o saptamana
In ce sens o rod?
Foita e cumparata sau facuta de tine?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

e cumparata de la magazinul apicol
insa o rod pe la capat pe sarma

bucovineanu

Citat din: istoricul80e cumparata de la magazinul apicol
insa o rod pe la capat pe sarma
Probabil foita a fost pusa in stup intr-un moment nepotrivit. De obicei albinele gauresc fagurii artificiali atunci cand in natura nu exista o sursa de nectar, vremea e neprielnica pentru cules, sau familia nu se afla in stare de normalitate.

D006

bine , mersi de raspuns .o sa studiez cum va evolua in viitor

filip

Si lipirea o faci cu pinten incalzit?
Probabil ca la lipire apare un surplus de ceara.Nu am mai auzit asa ceva.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

am si eu o intrebare. familiile mele sunt pe 8 rame acuma. ramele sunt pline de albine acuma plus ca am mai vazut un numar destul de consistent sus in magazie. sa le mai pun rame?