despre largirea cuibului

Creat de dragos2006, Aprilie 15, 2009, 02:17:47 AM

« precedentul - următorul »

D006

In unele zone din tara aceasta lucrare la ora actuala e pe terminate in alte zone acum se face din plin ,iar alti abia acum incep cu prima rama , Exista la incepatori tendinta de a introduce rama in stup atunci cind vad ca pe ultima rama se afla citeva albine e teama de a nu mai avea loc suficient albinele .s-au uni cred ca numarul de rame existente in stup e important , gresala in ambele cazuri ,eu nu ma grabesc cu prima rama mai bine prefer sa vad puiet chiar si pe ultima in cazul acesta prima rama cu siguranta nu este introdusa prea devreme ,important e si trebuie sa fim atenti cu introdusul ramelor in perioada urmatoare .

D006

La mine in zona (ALBA) saptamina trecuta am introdus prima rama la ouat ,miine o sa bag alta ,

D006

Chiar azi am vazut la o stupina puiet racit scos la urdinis , omul a largit prematur cuibul matca stimulata a ouat si acum in aceste nopti friguroase albinele nu au putut acoperi tot puietul si ... pericol de boli.
  Eu largesc cuibul doar cand am puiet la diafragma.

D006

Acest  subiect  este  pus  pt  a  remedia anumite  greseli,este  f.simplu  sa  zicem "Eu  am  pus" si  incepatorii ramin cu  intrebarea.Unde  se  pun  ramele  pt  largirea cuibului?
-f. multi  din  nestiinta  in  loc  sa  largeasca  cuibul  ,trece  la  procedeul  urmator adica  spargerea  cuibului si  de  aici  vine  intrebarea  amintita  mai  sus.

D006

Citat din: dragos2006Chiar azi am vazut la o stupina puiet racit scos la urdinis , omul a largit prematur cuibul matca stimulata a ouat si acum in aceste nopti friguroase albinele nu au putut acoperi tot puietul si ... pericol de boli.
  Eu largesc cuibul doar cand am puiet la diafragma.
Un  rol  important  la  avut  clima  din  zona ta,de aici  a plecat  largirea  prematura.
Aici  apare  loteria..pierzi  s-au  cistigi.

filip

Rama pentru ouat se pune linga ultima rama cu puiet.
Pastura si mierea nu trebuie incalzite pot sta linistite pe margini iar surplusul dupa diafragma.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Citat din: filipRama pentru ouat se pune linga ultima rama cu puiet.
Pastura si mierea nu trebuie incalzite pot sta linistite pe margini iar surplusul dupa diafragma.
Foarte bine d-le Filip , dar stiu ca sinteti un stupar bun mi-am dat seama dupa discutiile de pe acest forum si de pe stuparitul, pasul urmator e foarte important ,urmatoarea rama la 7-sau 4 zile s-au cind o fi unde o punem , ATENTIE MARE , rama pusa la ouat si ouata se ia si se pune in centrul cuibului acolo este incubatorul ,iar in locul ei punem o alta rama la ouat ,regina stie ca acolo are spatiu de ouat , nu spun ca e o parere personala . si eu am preluato de la un stupar si care am experimentat-o alta varianta posibila nu cred ca ar fi .

D006

Ca o parere personala : puietul trebuie sa fie cat mai bine concentrat , cantitatea se calculeaza in decimetri patrati , una este sa ai pe o fata de rama 7 decimetri si alta este sa ai 4 decimetri , o concentrare cat mai buna a puietului inseamna si o dezvoltare mai sanatoasa .
  Nu uitati ca 4 rame ouate din speteaza in speteaza inseamna 10 rame cu albina , daca tinem familia in "menghina" pana in rapita in 4 rame blana de puiet cand ii dam drumul explodeaza .Daca largim cuibul prematur  matca va oua imprastiat si in familie vor apare dezechilibre.
  Este doar o parere.
  Am vazut multi stupari incepatori care acum iau teapa cand cumpara familii , alearga si cumpara familii cu "reclama" ca sunt pe 8 rame si 6 de puiet dar apoi vad ca nu dau inainte . Dar in acelasi timp ar putea cumpara roi pe 5 rame care la salcam defileaza. E o smecherie si cand cumperi familii !

D006

d-le  Crinul cele spuse  de  dv se  refera  la  spargerea  cuibului si  nu  la  largirea  lui.Puteti  clarifica aceasta  situatie?

D006

Sigur ca da .nu e vorba de spargerea cuibului in nici un caz .ci e vorba tot de largirea cuibului .spargerea cuibului se face atunci cind rama goala pe care vrei sa o dai la ouat o bagi in centru . in cazul descris de mine practic muti penultima rama cu oua si eventual larve in centru .iar in locul ei pui alta goala s-au eventual o foita .

D006

Largirea cuibului se poate face in cazul in care est albina multa si cu 2 rame o data de ambele parti ale cuibului si in cazul in care este puiet pina pe ultima rama (de linga diafragma ) e bine sa se puna o rama marginasa daca e cu putina pastura  ,inainte insa de a introduce rama la ouat este bine sa analizam cuibul fie si mai in fuga ,e posibil ca in mijloc sa gasim rame cu pastura si polen mai ales in perioada cu mult polen, este bine ca aceste ram,e sa fie trase la margine pentru a nu se bloca cuibul.

D006

Citat din: dragos2006
  Am vazut multi stupari incepatori care acum iau teapa cand cumpara familii , alearga si cumpara familii cu "reclama" ca sunt pe 8 rame si 6 de puiet dar apoi vad ca nu dau inainte . Dar in acelasi timp ar putea cumpara roi pe 5 rame care la salcam defileaza. E o smecherie si cand cumperi familii !
Dragos, vino te rog cu completari la aceasta afirmatie, adica care e smecheria , eu nu am inteles.

D006

Sunt stupari la stationar in general care scot banul din vanzarea de familii , tehnica se practica mai ales in zona Moldovei dar am vazut si in alte zone , toamna alege famiiliile , roiurile cu matca din anul respectiv si rame noi il opresc pentru ei , la vanzare scot familiile cu matci de 2 ani si rame negre , astfel scapa de matcile batrane si de ramele negre , primavara la familiile de vanzare le mai adauga o rama de puiet si il supralargeste si vinde chipurile familii pe 8 - 10  rame .  Ea arata frumos dar nu prea mai are perspectiva daca nu schimbi matca .
  Sa fim seriosi am mai citit pe un forum de o stupina din nordul Moldovei ca vand familii multe , tot ce vinde este numai cu matca batrana , stiu pe cineva care acum doi ani a cumparat 100 de famillii de acolo dar nu au dat inainte.
    Si eu acum cativa ani credeam ca daca cumpar familii ma dezvolt rapid , dar  totusi nu dadeam inainte cum imi planificam. De anul trecut fac roi din toate pozitiile plus ca am cumparat matci gata fecundate cu care am facut roi care acum defileaza.
  Mai bine cumperi un roi cu matca tanara decat o familie cu matca batrana. Parerea mea.

D006

Daca vrei sa cumperi familii verificate le cumperi in timpul culesului de rapita atunci pe loc langa lan ii vezi puterea familiiei. :wink2:

andrei_salaj

la mn am intalnit acum in primavara blocajul cu polen..pur si simplu ramele marginase full cu polen..unde sa mai oua domnule pana la diafragma?