Centrifuga de inox

Creat de filip, Octombrie 07, 2007, 07:38:54 PM

« precedentul - următorul »

crombra

Ca o completare, acest tip de angrenaj se preteaza pentru ambele variante de actionare:
1. pentru varianta cu actionare electrica, fiind reducator de turatie se face antrenarea prin axul fostului rotor.
2. pentru actionarea manuala, antrenarea se face pe unde era montat discul de taiere si avem multiplicator de turatie.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006

"La grosimea asta imbinarea se face numai cu falt. "
atentie, pt o certificare nu se accepta asemenea imbinare.

D006

Va rog frumos sa spuneti,daca stiti,cum se face imbinarea fundului.Teoretic stiu,problema ar fi cum slefuiesc dupa sudura imbinarii pe interior,ca nu prea am acces cu nicio "scula" de slefuit datorita unghiului ascutit.Va multumesc!

D006

0) E unul sandu care are producatorul lui particular de centrifuge si care-i da raportul despre solicitarile pe care le are. Daca aveti ceva idei despre eventuale diversiuni ce se pun la cale sau alte idei in general, puteti sa-l sunati.  :rotfl:
1) De ce la extractoare e preferat angrenajul conic (zgomot datorat jocului dintre flancuri si lipsa ungere) si nu se merge pe o solutie mai simpla cu 2 roti de curea si motor amplasat vertical? Desi pozitia normala de lucru la un motor obisnuit e orizontala, banuiesc ca rulmentii cu bile din componenta pot prelua fara probleme sarcina axiala data de greutatea motorului. E posibil sa se considere ca se polueaza mierea cu microparticule din curea? Banuiesc ca exista microparticule si de la rotile dintate din metal sau plastic.
2) Ce fel de imbinari au cuvele de la extractoarele de inox din comert?
3) Pentru CristiX: pentru atestare bio se cere cuva din inox sudata?

D006

salut!!! intradevar sunt cam scumpe.... 
                                                       
http://www.legaitaly.com/ita/cat_1_6.html

crombra

Nu cunosc normele UE pentru apicultura Bio.
Eu am vorbit de tehnologia de confectionare a centrifugii cat mai simplu, cu bani putini. Daca vrei Bio atunci scoti din buzunar proportional . Acum, discutand despre tehnologii , pentru tabla subtire exista si varianta de sudare electrica prin presiune de contact cu role, dar nu stiu cati au acces la astfel de echipamente.
Mai ramane imbinarea prin sudare electrica in atmosfera de argon(obligatorie pentru inox) cu marirea corespunzatoare a grosimii tablei. O problema apare la imbinarea fundului cu cilindrul cand trebuie introdus argon in interiorul cilindrului, altfel sudura iese in interior 'zimtata' si trebuie polizata. Pentru cei ce doresc amanunte putem discuta pe privat ca sa nu plictisim lumea cu cehstii de tehnologie.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

crombra

Pentru nmarius,
Tizule, exista si varianta de actionare cu curea cu sistem de ambreiaj direct pe cureaua de actionare. Uite aici o varianta:
http://blossomland.com/maxant20framepow ... actor.aspx
Nu are cum sa se polueze mierea cu microparticule din curea sau de la roti dintate pentru ca centrifuga are semi capace care sunt(sau ar trebui sa fie) inchise in timpul centrifugarii.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006

buna ziua,as dori si eu o centrifuga radiala de 4 rame1/1 si 28 1/2.daca stiti pe cineva care vinde asa ceva va rog sa ma tineti la curent.Multumesc anticipat. :hi:

D006

Poate cineva sa posteze cateva schite pentru diferite extractoare?
Dimensiuni, nr. rame, grosime materiale, etc.....
Vreau sa imi confectionez una, Cred ca ajung mai ieftin. :hi:

D006

Citat din: AhilePoate cineva sa posteze cateva schite pentru diferite extractoare?
Dimensiuni, nr. rame, grosime materiale, etc.....
Vreau sa imi confectionez una, Cred ca ajung mai ieftin. :hi:
Chaur nu poate nimeni posta cateva dimensiuni pentru extractoare?
Ex: Unul pentru extractia mai multor rame. Radial, tangential.

Simi

Eu mi-am facut singur una de 3 rame1/1, respectiv 6 rame1/2, din tabla de inox de 1mm, fundul l-am sudat in argon, cu sarma de inox, toata centrifuga este din inox, mai putin angrenajul care este cu carcasa de otel vopsita in camp electrostatic, si lagarul de pe fund bucsat cu bronz grafitat. capace din plexic transparent.
Merge bine ii extrem de robusta, am echilibrato destul de bine si intentionez sa o motorizez cu o inventie proprie, respectiv pe axul orizontal frezez un sistem SDS si cu o bormasina cuplata in caz de nevoie am si turatie reglabila, schimbare de sens, etc. fiind nevoie doar de un suport de siguranta la bormasina.
Viaţa ne-a fost dată fără să o cerem
şi o vom pierde fără să fim întrebaţi.

Simi

alta
Viaţa ne-a fost dată fără să o cerem
şi o vom pierde fără să fim întrebaţi.

Simi

inca
Viaţa ne-a fost dată fără să o cerem
şi o vom pierde fără să fim întrebaţi.

Simi

la lucru
Viaţa ne-a fost dată fără să o cerem
şi o vom pierde fără să fim întrebaţi.

bee_lover

Faina treaba, cat te-a costat cu totul?