Centrifuga de inox

Creat de filip, Octombrie 07, 2007, 07:38:54 PM

« precedentul - următorul »

bee_lover

Cred ca pe undeva pe la 3000 de roni si la domnu Sandu, vorbiti cu dansul.

D006

Citat din: tedy2007la ce pret e centrifuga din poza,si unde se gaseste?
varianta cu motor.
centrifuga din imagine este de la teclem prod marca lega italia  produsul tucano si pret 1043 euro

tedy2007

este diferenta intre extragerea radiala si cea tangentiala?
adica extrage una mai bine decat cealalta?
dureaza mai mult timp la una decat la cealalta?

D006

diferenta este
la una trebuie sa tot intorci ramele si la alta nu
timpul de lucru redus

bucovineanu

Oricum la extragerea tangentiala trebuie mare atentie deoarece se rup mai usor ramele.

crombra

Ce recomand eu este o centrifuga tangentiala pe 4 sau sase rame 1/1 reversibila.
La acest tip de centrifuga foarte usor se poate face adaptarea sa lucreze radial pentru rame 1/2 si 3/4. Cum?  Foarte simplu.
Se blocheaza cosurile reversibile in pozitia radiala.
In spatiul dintre cosuri se adauga prin fixare cu suruburi din inox ghidajele pentru numarul suplimentar de rame 1/2(numarul exact este dat de diametrul cuvei).
Rezulta ca se pot extrage 4 sau 6 rame (puse in cosurile reversibile) + 4sau 6 x n rame (unde dupa socotelile mele n minim = 3 rame).
Adica intre 16 si 24 rame 1/2.
Daca diametrul este minim 80 de centimetri se pot centrifuga si 24 rame 3/4.
Sandu de la APISAN vinde astfel de centrifugi care se pot transforma.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

crombra

Daca imi trimiteti poze detaliate va pot ajuta GRATIS cu solutii tehnice de modificare.
Ati vazut ce rau sunt? Mic si rau!  :hi:  :rotfl:
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

acidutu

caut sa cumpar o centrifuga mica de 3 rame cine poate sa ma ajute , sunt incepator, multumesc. E-mail
[

cipriene

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 19, 2010, 12:06:11 PM
Oricum la extragerea tangentiala trebuie mare atentie deoarece se rup mai usor ramele.
de acord!! se rup foarte usor mai ales ramele crude, proaspat cladite. anul asta am stricat si eu cateva. trebuie sa faci compromis intre turatie si extractie
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

ciucur

Dragi colegi,

Va rog pe cei care aveti detalii (poze, pdf, etc.) despre imbinarea fundului centrifugii cu partea cilindrica a cuvei sa le postati.
Ar fi interesant sa detaliem putin faltuirea.
De asemenea ar fi frumos sa se conceapa un mic tutorial despre aceste lucruri.
Rog pe cei cu experienta sa dea detalii si incepatorilor despre:
- ordinea operatiilor la prelucrarea colii de tabla din inox pentru a forma 'cilindrul'
- prelucrari pentru ranforsarea corpului cilindric, prinderea acestuia de cadrul exterior si pregatirea faltului pentru prinderea fundului
- decuparea fundului conic/plat si pregatirea lui pentru imbinare cu corpul cilindric
- imbinarea corpului cilindric cu fundul
- modalitati de trecere a axului cosului prin fundul cuvei obtinute in cazul actionarii inferioare
Din ce mi s-a spus la 0,5 si 0,7 mm nu prea se sudeaza si tabla de inox e greu de faltuit.
Am scris cele de mai sus pentru ca eu am cautat pe cineva sa imi faca operatiile de mai sus si nu am gasit.
Mi s-a propus sa merg la nationalitatile conlocuitoare care confectioneaza diverse lucruri din tabla insa vreau sa evit acest lucru.
Ar fi bine si sa stii ce/cum sa ceri celui care executa operatiile de mai sus daca tot iei decizia sa construiesti o centrifuga.

Multumesc,
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Fane

Ce părere aveți despre centrifuga pe 4 rame reversibila? Cineva imi spune ca rupe faguri in timpul extrageri, are cineva asa ceva si dacă sunteți mulțumiți de ia.
Mulțumesc

bucovineanu

Citat din: ciucur din Ianuarie 21, 2013, 05:52:27 PM
Dragi colegi,

Va rog pe cei care aveti detalii (poze, pdf, etc.) despre imbinarea fundului centrifugii cu partea cilindrica a cuvei sa le postati.
Ar fi interesant sa detaliem putin faltuirea.
De asemenea ar fi frumos sa se conceapa un mic tutorial despre aceste lucruri.
Rog pe cei cu experienta sa dea detalii si incepatorilor despre:
- ordinea operatiilor la prelucrarea colii de tabla din inox pentru a forma 'cilindrul'
- prelucrari pentru ranforsarea corpului cilindric, prinderea acestuia de cadrul exterior si pregatirea faltului pentru prinderea fundului
- decuparea fundului conic/plat si pregatirea lui pentru imbinare cu corpul cilindric
- imbinarea corpului cilindric cu fundul
- modalitati de trecere a axului cosului prin fundul cuvei obtinute in cazul actionarii inferioare
Din ce mi s-a spus la 0,5 si 0,7 mm nu prea se sudeaza si tabla de inox e greu de faltuit.
Am scris cele de mai sus pentru ca eu am cautat pe cineva sa imi faca operatiile de mai sus si nu am gasit.
Mi s-a propus sa merg la nationalitatile conlocuitoare care confectioneaza diverse lucruri din tabla insa vreau sa evit acest lucru.
Ar fi bine si sa stii ce/cum sa ceri celui care executa operatiile de mai sus daca tot iei decizia sa construiesti o centrifuga.

Multumesc,
O asemenea lectie poti primi de la aia brunti care fac cazane de tuica.  :smile:

ciucur


O asemenea lectie poti primi de la aia brunti care fac cazane de tuica.  :smile:
[/quote]

Domnule Bucovineanu,

Desi aia bruneti care fac cazane sunt printre putinii din neamul lor care mai si lucreaza, eu nu vreau sa am de a face cu ei.
Domnul crombra nu pare deloc strain de ceea ce am scris mai sus. Cred ca ar putea dezvolta putin subiectul. Sunt sigur ca mai sunt si altii. Important ar fi sa nu dam exemple de suduri sau alte procedee care noua nu ne sunt la indemana, nu numai din cauza pretului cat si din cauza ca nu are cine sa le execute. Eu am intrebat in Deva peste tot si nu am gasit o firma care ar putea face asa ceva.
Si un desen cu imbinarea facut de mana e bine primit. Stiu ca pot sa ma duc intr-un magazin si sa vad cum e facuta imbinarea, dar nu voi afla ce e greu de facut si ce greseli se pot face.
Totusi o coala de tabla inox e intre 320 si 500 Ron in functie de grosime si dimensiuni.
Multumesc,
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

bucovineanu

Eu am centrifuga facuta de unul din cei de care am vorbit. Am si un butoi de 600 de litri tot din inox facut tot de ei si multe altele maturatoare mai mici.
La centrifuga fundul trebuie sa fie conic. Trebuie un tinichigiu bun si la sfarsit toate incheiturile trebuie cositorite.

CRETU IOAN

 :hi: