Descapacire miere

Creat de Gruies, Decembrie 20, 2009, 06:50:58 PM

« precedentul - următorul »

nikberk

Multumesc!
Благодаря!

OtoVirgil

Имам по-трудно frma APITOTAL
Изпратих PM
Красиви снимки ... поддържат връзка помежду си !



am prins mai greu frma Apitotal
am trimis PM
Frumoase poze ... tinem legatura !


Distribuitor Faguri Apisrom ; www.ProduseleAlbinei.ro

OtoVirgil

Maine dimineata sunt in vama GR sa-l intampin pe colegul Bulgar !
Mergem sa-si achizitioneze un descapacitor, cel putin asta-i intentia !
Va tin la curent .
Off topic : duc unui coleg din Gr : varachet,abejar pasta si spray, apifonda ... daca mai sunt doritori pe traseu , cu mare placere ! 

GR сутрин са обичай да поздравят колегите Български
да отида и да купи пчела оборудване
Distribuitor Faguri Apisrom ; www.ProduseleAlbinei.ro

pharaonu75

Un gest frumos!
Asteptam amanunte! :hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

OtoVirgil

O veste proasta, pentru care eu sunt singurul vinovat !
Datorita discutiei avute cu Dl ing. (de la respectiva firma) am avut impresia ca pot venii cu clientul sa-si achizitioneze marfa .  Nu a fost sa fie asa . La fata locului am constatat ca-si poate ridica respectivul descapacitor numai in luna martie 2011 !  Imi pare rau si-mi cer scuze . Chiar n-am avut aceasta intentie ! Singurul lucru bun, daca poate fi numit asa, este ca a perspectat/initiat comanda .
Domnule Nikberk  va rog sa ma scuzati si sper sa nu-mi purtati pica !
Virgil

Лошата новина     Аз съм виновен
Разбирам, че телефонът може да дойде след стока
Г-н директор заяви, че е готов март 2011 год.
Съжалявам и се извинявам
Господине, моля извини ме nikberk
не е умишлено
моля, не се сърди на мен
Вергилий
Distribuitor Faguri Apisrom ; www.ProduseleAlbinei.ro

nikberk

#20
Няма проблем! Ще почакам до април!Поне се запознахме!Ще подържаме връзка!
Ти си добър приятел и човек!
Вие сте хубави и отзивчиви хора !
Лек ден!


nikberk

#21
 Да попитам все пак никой ли не се интересува от тези машини за разпечатване? При това са Румънски!? Според мои български колеги закупили същата разпечатваща машина по-добра няма!Аз купих преди време една произведена в България и я върнах на загуба на производителя ,защото не ставаше! Сега бях готов да я купя веднага ,но ще почакам,но ми е интересно ,защо Вие (румънците ),не проявявате интерес към нея ,или може би проблема е в мен ,че не разбирам езика Ви за което се извинявам?

tassevasi

 :)
Da frumos , putem si noi sa facem un " abriht "de genul acela .
  La multi anu !
  Sanatate si numai bine  :hi: :hi:

crombra

Varianta cu cutit in V este mult mai productiva. Si mai usor de realizat.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

tassevasi

Corecta afimatie ,  nici sistemul de incalzire nu-i greu de realizat .
Va mai pun si eu ceva asemanator cu cel de sus ,  daca voi reusii.
  La multi ami si numai bine !
  Sanatate la toti apicultorii  :hi: :hi:

    http://rutube.ru/tracks/2806947.html?v=983542b4f2c3c9ed4bfd8bf2fbb73eea

nikberk

Citat din: romikele din Ianuarie 01, 2011, 10:41:06 AM
Masina de descapacit - detalii

[youtube=640,480]http://www.youtube.com/watch?v=zi6tDEEQR_g&feature=player_embedded[/youtube]
Много просто и практично ,но си мисля дали ще работи ако няма подгревател?

pharaonu75

Citat din: crombra din Ianuarie 01, 2011, 05:41:58 PM
Varianta cu cutit in V este mult mai productiva. Si mai usor de realizat.

La aceasta varianta as avea de adaugat o "imbunatatire", nu in ceea ce priveste principiul de functionare ci mai mult de securitate...
In fata cadrului culisant, deasupra cutitelor, sa fie pusa o foaie de tabla care sa joace rolul de "capac" si care sa se deplaseze odata cu acel cadru, pentru ca altfel riscam ca in "febra" extractiei sa obtinem capaceala cu degete! :rotfl: :rotfl:

Cand ai 200-300-400 de stupi, acolo unde acest descapacitor este foarte util, in timpul extractiei ai un volum mare de munca si deci, implicit, creste viteza de lucru (graba) si neatentia! :nod:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

nikberk

#27
Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 02, 2011, 10:00:46 AM
Citat din: crombra din Ianuarie 01, 2011, 05:41:58 PM
Varianta cu cutit in V este mult mai productiva. Si mai usor de realizat.

La aceasta varianta as avea de adaugat o "imbunatatire", nu in ceea ce priveste principiul de functionare ci mai mult de securitate...
In fata cadrului culisant, deasupra cutitelor, sa fie pusa o foaie de tabla care sa joace rolul de "capac" si care sa se deplaseze odata cu acel cadru, pentru ca altfel riscam ca in "febra" extractiei sa obtinem capaceala cu degete! :rotfl: :rotfl:

Cand ai 200-300-400 de stupi, acolo unde acest descapacitor este foarte util, in timpul extractiei ai un volum mare de munca si deci, implicit, creste viteza de lucru (graba) si neatentia! :nod:
Ножа от какво го изработи?Би ли показал снимки ?   Доволен ли си?
Благодаря!

crombra

#28
Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 02, 2011, 10:00:46 AM
Citat din: crombra din Ianuarie 01, 2011, 05:41:58 PM
Varianta cu cutit in V este mult mai productiva. Si mai usor de realizat.

La aceasta varianta as avea de adaugat o "imbunatatire", nu in ceea ce priveste principiul de functionare ci mai mult de securitate...
In fata cadrului culisant, deasupra cutitelor, sa fie pusa o foaie de tabla care sa joace rolul de "capac" si care sa se deplaseze odata cu acel cadru, pentru ca altfel riscam ca in "febra" extractiei sa obtinem capaceala cu degete! :rotfl: :rotfl:

Cand ai 200-300-400 de stupi, acolo unde acest descapacitor este foarte util, in timpul extractiei ai un volum mare de munca si deci, implicit, creste viteza de lucru (graba) si neatentia! :nod:

Cu siguranta ca a fost o 'defectiune' de prezentare. Mana nu avea ce cauta in fata ramei. Mainile trebuie tinute pe lateral. A se vedea clipurile anterioare.

Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

pharaonu75

Nu stiu daca Nikberk a inteles ce am vrut eu sa spun, asa ca am aratat in poza problema!
Nu am avut intentia sa critic, ci sa arat cum se poate face ceva mai sigur!

Crombra a sesizat foarte bine ceea ce am spus... insa pentru siguranta eu cred ca lamele ar trebui acoperite!


Nikberk не знам дали той разбира това, което исках да кажа, така че показа снимката проблем!
Нямах намерение да критикувам, а да покаже как да се направи нещо по-сигурно!

Crombra забелязах, много добре това, което казах ... но със сигурност Мисля, че плочата следва да бъдат обхванати!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube