Descapacire miere

Creat de Gruies, Decembrie 20, 2009, 06:50:58 PM

« precedentul - următorul »

PACO

e o istorie intreaga: cel original are 370 w si 3000 turatii, asadar m am orientat la un motor de pompa de apa, era cel mai ieftin -80 lei, dar cum intuiam numai scrisul e de  370 w caci in realitate nu are putere nici de 100 w, apoi am pus unul de masina de spalat de 500 w si mergea dar era cam vechi si nu mi placea cum arata, in consecinta m am inervat si i am pus unul nou original pe care l aveam deja de 1,5 kw si 1500 turatii.sunt cam la limita cu generatorul dar ma incadrez cu centrifuga cu tot.probabil ca in viitor o sa i pun unul mai mic dar de calitate.

PACO


bio

Citat din: PACO din Februarie 11, 2013, 04:35:52 PM
e o istorie intreaga: cel original are 370 w si 3000 turatii, asadar m am orientat la un motor de pompa de apa, era cel mai ieftin -80 lei, dar cum intuiam numai scrisul e de  370 w caci in realitate nu are putere nici de 100 w, apoi am pus unul de masina de spalat de 500 w si mergea dar era cam vechi si nu mi placea cum arata, in consecinta m am inervat si i am pus unul nou original pe care l aveam deja de 1,5 kw si 1500 turatii.sunt cam la limita cu generatorul dar ma incadrez cu centrifuga cu tot.probabil ca in viitor o sa i pun unul mai mic dar de calitate.

Motorul l-am cumparat de nou...daca vrei am nr de tel..

Avem oarece probleme cu arcurile care fac sa revina inapoi cutitele, parca sunt cam moi ce avem noi.. . Tu ce arcuri ai pus..?.. De la ce le-ai luat..:)

PACO


cristicomanesti

modelul prezentat de rusi aici: клин , face 100 kg de miere?
atat imi cere cineva pe acesta.Este si cu butelia de abur,numai il pun pe resou si ma apuc de treaba.

bucovineanu

E totusi scump. Se poate realiza cu mult mai putini bani.

cristicomanesti


RazvanTi

nu stiu cat ar fi cutitele dar banui ca mai sus de 150 ron materialele nu sare  :finger:
cu manopera cu tot un 250 - 300 ron
inca o data: nu stiu cutitele ce si cum. astea ar putea denatura un pic pretul final :hi:
am si eu unul identic in plan dar mai avem altele pana acolo.

LE:
ce am vorbit mai sus e valabil la mecanism FARA cuva de dedesupt. adica e vb DOAR de TOT mecanismul, montabil pe o cuva facuta dupa plac (de exemplu eu NU agreez inoxul alimentar. este EXAGERAT de scump.
cuva mi-as face-o din tava galvan)
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

bio

Citat din: cristicomanesti din Februarie 13, 2013, 03:11:12 PM
modelul prezentat de rusi aici: клин , face 100 kg de miere?
atat imi cere cineva pe acesta.Este si cu butelia de abur,numai il pun pe resou si ma apuc de treaba.

..Cristi, daca se potriveste la ramele tale si este complet ca cel din film este OK....Ma refer la aparatulk propriu-zis plus cuva aceea de scurgere.

..daca nu-l vrei ...te scap eu de el..:)


delorin I

Buna dimineata! Cum e cu descapacitorul facut la Onesti? Care sunt costurile finale pentru asa un model domnule Apivasmob? Sunteti multumit de el?

delorin I

Am o idee! Si daca dincolo de toate aceste placi si suduri am folosi direct o teava de inox care ar avea la capete cele 2 furtunuri de intrare si evacuare abur? De ce  ar trebui sa fie dreapta la contactul cu fagurele? Si rotunda e la fel de buna! Credeti ca s-ar incalzi excesiv? A incercat macar cineva?

uve

Am observat ca exista intr-adevar un vid de solutii constructive pentru descapacire. Multi apicultori ,   cu multi stupi ,descapacesc manual. Cred ca solutia tehnica poate fi gasita . Si ea trebuie sa satisfaca cerinte importante : pret relativ mic , greutate redusa, fiabilitate , posibilitate de reglare facila in functie de rama (latime, cu umerase sau nu ), alimentare la 12 V cu consum redus de energie , posibilitate de folosire usoara in pastoral , posibilitatea renuntarii la incalzire (electrica sau pe abur) , actionare cu efort fizic scazut. O prima varianta proiectata exista .Timpul este marea problema !
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

mosunick

Citat din: bio din Februarie 11, 2013, 02:28:25 PM
Citat din: PACO din Februarie 11, 2013, 12:44:52 PM
vorbesc de modelul fara antrenare automata, cel prezentat pe site, cat despre pret am reusit sa o fac in regie proprie la un pret super acceptabil fata de pretul de catalog.

Impreuna cu un amic am facut o masina de descapacit tot model APITOTAL, inca nu i-am facut proba .. Dupa probe mai facem inca una ca suntem 2 apicultori.

Cutitele le-am facut din INOX, cuvele tot inox...restul din fier.

Paco ..??>Ce motor i-ai pus..??> Noi ceva la 550W cu 1500 rot/min.

Bio hai cu pozeeee, schiteeeeee, tot tacamul...:)
Danke!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

mape 48-petru manea

Este cel mai .....simplu