Practica in apicultura industriala

Creat de dragos2006, Mai 25, 2009, 03:38:19 AM

« precedentul - următorul »

centrifuga

Buna seara!
Sa continuam!
Alte operatiuni mari consumatoare de forta de munca:
1)prepararea si administrarea siropului ptr hraniri de completare si de stimulare
2)efectuarea tratamentelor
3)asigurarea materialului biologic-regine imperecheate si familiile de albine

centrifuga

raspunsul la primul punct se putea gasi pe www.frenchbeefarm.com,site care ptr moment,cel putin de pe calculatorul meu nu se mai deschide.

D006

1) ori avem stupina ferita de alti stupi si dam sirop la "troaca"  , ori hranitoare de mare capacitate si administrarea siropului cu pompa.
  2) aici depinde daca suntem la bio sau la conventional. Putem folosi Furetro pt. a administra rapid tratamentele. Plus inmultirea prin roi la pachet care sunt "curatati" de orice boala.
  3) SUPRASPECIALIZAREA  apicultorilor : unii producatori de miere iar altii producatori de material biologic  verificat si consacrat .  NU POTI FACE SI MIERE CU VAGOANELE SI REGINE CU MIILE  . Producatorii de material biologic trebuie sa aiba stupinele amplasate in locuri binedefinite si izolate de orice contaminare genetica.

centrifuga

as ruga pe cei care au vazut cu ochii lor  cum se face sau pot sa indice un link de pe net,sa intervina !
Raspunsuri concrete de genul celor date de Dl abeja!
Doar titlul topicului este "Practica in apicultura industriala!"

D006

Citat din: pedropozele sunt foarte interesante ,dar prea mici pentru a ne bucura deplin de ele :sad:
Am  coborit  eu  pozele dar  sunt  mici,daca  vrei  sa-le  vezi  cauta  la  :Fotos  apicolas  indice .Dupa  aia  dai  la  colmenares.

D006

Citat din: tedy2007foarte original,dar ce culeg albinele din stationar in spania???    am fost si eu in spania de cateva ori dar ........    multa piatra si pamant uscat.
Nene  tedy ,multi  au  vazut  Spania dar....locurile de  amplasare  a  stupinelor  nu  sunt  linga  orase  si  sosele.Cind  mai  termin  cu  treaba  o  sa  va  pun  piesaje  miraculoase.

D006

Cind  detii  multe  fam  de  albine atuci  trebuie  facut  un  pic  impotriva cartilor  apicole.
1.-aici  nu  am  vazut  pe nimeni  sa  aiba  hranitore(vorbesc  de  apicultori  profesionisti),alimentul  de  stimulare  si  medicament  se  da  la  punguta.
2- toti  stupii amplasati  pe  vatra sunt  inclinati  pe  spate,  de ce?(contrar  cartii)
3-pt  varroa  folosim  tirite de  apiguard,apivar asa  ca  nu  prea-ti ia  mult  timp
4-facem  roi cu  cit  mai  multi  posibili  in  perioada  l Aprilie.Acesti  roi se  fac  pe  rupte  fara  a  tine  cont  de  nimic(contra  cartii)
5-roii  care  se  fac  in  aceasta  perioada au  nevoie  de  matci(saptamina  viitoare incepem  sa  crestem  matci)
Stiu  ca  foarte  multi  o sa  zica  ca  nu  e  bine  dar ......

D006

Citat din: abeja
Citat din: AndreiRNAseara mi-am pus in actiune o idee care imi cocea de un timp.
Am construit un fund de stup cu plasa care sa accepte 4 stupi pe un palet.
Primul avantaj ar fi la furat ca daca ridici un stup nu iei si fundul cu tine.
O sa-l vopsesc azi si o sa fac ceva poze.
Buna  ideie,astept  pozele.Se  fura  si  pe  la  voi stupii?
Asa arata vopsit.

D006

Pe palet

D006

Vopsit partea superioara si dat cu ulei ars pe cea inferioara.

D006

Arata  bine,poti  sa-mi  spui  cum se  face  pozitionarea ?ma  refer  la  pct cardinale.

D006

Eu ma iau mai mult dupa protectia pt vant decat puncte cardinale.
Or sa fie cu lateralul pe directia raului ca asa bata vantul de obicei de la ocean in sus si nu vreau sa fie doi cu urdinisul in vant.
Am plantat si o sa mai plantez sa fac o oarecare imprejmuire de tufisuri.

D006

Apropo Andrei, cum stai cu fobiile? Uite ce a prins nenea la una din stupine.. e din California si el.  :uimit:  (e deala cu "clopotei" )  :nebun:
Cred ca tot la asta m-as gandii cand as fi printre stupi.

D006

In cursul anilor am prins si eu 3 si 2 i-m facut in tigaie si al treilea era micut si i-am dat drumu.
Tot dadea din coada sa ne sperie dar slabe sanse.
Era cam la 1m.
Ceilalti doi erau mai mari si am si acuma pielea lor pe undeva sarata si uscata.
Imi plac si serpi si am avut un piton alb cu roz un timp.

D006

Inseamna ca te incadrezi bine in peisaj. Eu unu' raman mai la nord totusi.  :smile: