ce surprize putem avea in aceasta iarna

Creat de ioanardelean55, Decembrie 14, 2009, 11:36:25 PM

« precedentul - următorul »

ioanardelean55

deja pot aparea surprizele .cum procedam ,ptr,remedierea lor ?

bucovineanu

Pana acum iarna a fost neasteptat de usoara. Albinele au zburat pana tarziu. Cei care au asigurat mancare suficienta si au facut corect tratamentele pot sta linistiti, nu trebuie sa se astepte la surprize. Surprize pot avea cei care stiu ca nu au mancare suficienta in stupi incepand de la sfarsitul lui ianuarie sau mai devreme in functie de cata hrana au albinele.

ioanardelean55

condensu,soarecii ,ciocanitorile, si mai sint si alte surprize.

marinica

surprize aveam sigur daca mai tinea vremea frumoasa,batea soarele in stup ,se incalzeau si ieseau des la zbor iar care se asezau sa se odihneasca la o umbra acolo amorteau si nu stiam de ce se depopuleaza

D006

Citat din: marinicasurprize aveam sigur daca mai tinea vremea frumoasa,batea soarele in stup ,se incalzeau si ieseau des la zbor iar care se asezau sa se odihneasca la o umbra acolo amorteau si nu stiam de ce se depopuleaza
De acum stau linistit.Poate va fi zapada pana pe la 1 martie.

ApisAntim

un iernat linistit ,o zi senzationala!

ApisAntim

..... si o paza sigura.

ApisAntim

...si un apicultor fericit.

D006

Asa arata stupina mea in urma cu vreo 15 ani.Pana la 15 martie nu am putut verifica nimic.Nu am pierdut nici o familie si a fost unul din cei mai buni ani.

ioanardelean55

de acum incolo sa vezi la unele fam . se aprinde becul rosu ,cit o mai tine iarna asta????? ce facem ???

bucovineanu

Cel mai mult ajutam familiile de albine acum "daca nu le ajutam cu nimic".Pare un nonsens, dar nu e. Cu cat vor avea mai multa liniste vor trece mai usor peste aceasta perioada.

D006

Da ce mai fac cei care au folosit turta din decembrie ?noi am vrea ca toata iarna sa ne bage oua iar vara numai miere daca sar putea.

bucovineanu

Pentru cei care umblau cu turte din decembrie sper ca aceasta iarna sa fie o lectie. Cei care stiu ca familiile au mancare suficienta nu au de ce sa-si faca griji. Au fost ierni si mai grele si albinele au supravietuit.

D006

Da multe ne mai invata internetul asta numai trebuie sa fim atenti ce luam caci nu toate ni se potrivesc sau nu tot ce zboara se mananca cum cred uni.

bucovineanu

Nu e nimic anormal in aceasta iarna. Nu trece iarna fara "gerul bobotezei"care e mai mare sau mai mic. Ori de Boboteaza pe stil nou albinele au facut zbor de curatire. Acum este Boboteaza pe stil vechi.