foarte multe albine moarte

Creat de nicu68, Ianuarie 31, 2010, 06:32:02 PM

« precedentul - următorul »

nicu68

azi ma am dus la mica mea stupina,8 la numar,, iam ascultat parea ok,pe urma am bagat un electrod indoit sa curat urdinisele si surpriza la unu dintre iei,plin de albine morte ,ca abia am bagat sirma si am scos aproape un faras de albine moarte,printre care si multe larve,am deschis stupul bineinteles crezand ca a murit toate dar albine vi mai erau destule chiar peste tot,mam uitat la ultimile 2 rame erau pline cu miere,,ce sa fie?

filip

Incerc eu un raspuns.
Frigul a prins albinele dispersate,unde aveau puiet nu mai aveau miere in apropiere.
Avand in vedere ca gerul a tinut cateva zile bune,albina a incercat sa acopera puietul si sa faca caldura ,dar neavand in apropiere miere au pierit.
Acum conteaza ce a patit MATCA a supravietuit ori nu?
Chestia cu cele doua rame pline e relativa,ele trebuiau sa fie in preajma puietului.
Larvele confirma spusele mele.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

nicu68

cred ca ai dreptate FILIP,si leam mai pus deasupra ramelor ,o rama plina cu miere. ,ma mai duc sambata pe la ele pana atunci ce vrea domnul

bucovineanu

De acord cu cele spuse de filip.Larvele moarte arata ca au ramas fara mancare pe ramele unde era ghemul si puietul. Probabil au fost mai multe rame decat era nevoie si au format ghemul pe rame unde nu aveau suficienta mancare.