greii stuparitului pastoral

Creat de Batrinul, Februarie 10, 2010, 06:44:37 PM

« precedentul - următorul »

Bătrânul

Va rog sa va inscrieti numai cei care fac pastoral cu peste 100 de familii (indiferent daca va apartine sau numai lucrati cu ele.(sa stim si noi pe cine sa intrebam )

valter

Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

D006

Am atatea amintiri ... si nu toate frumoase , odata cand am ramas intr-o mlastina  pur si simplu am plans . sunt experiente care nu se pot explica in cuvinte... Dar cand incarci butoaiele cu miere la camion si apoi stai la fripturi pe malul Dunarii uiti tot ce a fost greu.

D006

Totul este sa te multumesti cu ce ai si ce poti face...si esti fericit.

D006

sal, BATRINE..!..:smile:
nu as vrea sa fiu numit GREU in ale apiculturii..:smile:)....am peste 100 de familii de albine, dar acum fac un pastoral redus, ma refer l;a distantele care le strabat.
Acum citiva ani umblam destul de mult..de vreo 2-3 ani am devenit mai sedentar...
Era destul de stresant sa umblu la distanta mare de casa..
Totul este sa te multuimesti cu ce ai si ce poti face..si esti fericit.

ioanardelean55

Cunosc nu unul ci mai multi care au facut pastoral o viata intreaga , si nu numai cu o suta ,  iar acum din anumite motive nu mai pot pleca s-au pleaca cu mai putini ,de la ei nu avem ce invata !!!!!,s-au nu au ce ne spune ?????

dorindafi

:zzz: eu intreb nu dau cu paru:care au mai putzini de o 100,aia sunt suplii sau slabanogi??????????????????????????????? :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

D006

Care are peste suta de kile, ala e greu, nene! :hi:  :hi:

ioanardelean55

A fost o gresla de exprimare .... hai sa-l iertam pe , Batranu .... si el ne-ar ierta pe noi ,,,, nu credeti !!!! ?????

Bătrânul

Odata ursul a facut pariu cu iepurele ca el este mai tare decit omul. hai sa verificam zise iepurele. zis si facut. se ascud intr-un tufis pe cararea din padure si vine un copil si zise iepurele "asta-e omul ?" NU zice ursul "asta va fii Om si il lasa sa treaca. Dupa un timp vine un batrin si zise iepurele "no asta e OM ? Nu  zice ursul "asta a FOST OM"si il lasa sa treaca . Iar trece timpul si vine un cavaler falnic calare , ursul sare in fata lui sa-l bata dar OMUL scoate sabia si il bate si pleaca. No zice ursul la iepure : VEZI ASTA ESTE OMUL. In concluzie unii vor fii, altii au fost si ei sint acum! Apicultura ca orice stiinta este in continu schimbare (ce-i drept mult mai incet ) Bunicii nostri inca alunga daunatorii din stup punind in afomatoara baliga de cal uscat. Hai sai ascultam pe GREII STUPARITULUI PASTORAL.(cei de acuma)

ioanardelean55

Nu coborati cu numarul sub 100  ???

Bătrânul

Citat din: ioanardelean55Nu coborati cu numarul sub 100  ???
99 :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:

CRISTI M

Sa cred ca doriti sa colaborati cu cei " grei " ? :wink:

Bătrânul

Nu am zis asa ceva dar doresc sa vad cine sint si ce fac ! TU NU ?

filip

Sunt doua tipuri de stupari{apicultori} cei care au ajuns progresiv la 100 si au acumulat experienta
Si cei care au avut 100 de stupi si din cauze obiective sunt in scadere.
Numarul 100 e relativ :)
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)