Schimbare matca in ME,sau in 1/1+1/1

Creat de andrei_salaj, Februarie 19, 2010, 04:32:35 PM

« precedentul - următorul »

andrei_salaj


valter

Intrebarea  are cel putin doua capete:
-daca urmarim schimbarea...linistita, orfanizare...;
-daca vrea sa inlocuim matca si care ar fi metodele de inlocuire a acestora.
Fi mai explicit...cred ca de aia nu se baga nimenea...zic si eu, oi gresi.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

andrei_salaj

Imi cer scuze pt neprecizare.
Presupun ca am  botca capacita.
stiu ca toata lumea prefera matca imperecheata da  aici e cu cantec.
1.Ce factori trebuie indepliniti pt ca albinele sa nu bage in seama botca?pe moment?iar dupa ce eclozioneaza ma gandesc ca vor conlucra matcile,iar batrana dispare in timp.
2.Propriu zis,ce metode folositi.altele decat cele prin carti.
de ex:sunt unii care altoiesc o botca in magazia de 1/1..eu tot sunt nedumerit...le reuseste o astfel de schimbare?
ps:asta e partea apiculturii de care m-am legat mai putin in acesti 3 ani de cand am inceput apicultura...si cea mai importanta.Sper ca anul acesta sa schimb ceva.
Am vazut pe propriul meu butoi de 60 de l ce inseamna o matca buna.
Deci daca vreti,invatati-ma...teorie...ca pun eu in practica.
sanatate!

bucovineanu

Pentru ca botca din care urmeaza sa eclozeze regina sa fie acceptata trebuie sa fie indeplinite 2 conditii:
- familia sa fie orfanizata cu cel putin 7 zile inainte de introducerea botcii.
- sa nu existe o alta botca.
Trebuie sa avem mare grija ca atunci cand mutam botca sa nu afectam ceea ce se afla in interior. Sansele de reusita se apropie de 100% daca regina din botca va ecloza in urmatoarele 48 de ore.

andrei_salaj

D-le Bucovineanu,aveti toata stima mea,dar m-am referit cu precadere la schimbarea matcii batrane cu una tanara,iainte sau in timpul salcamului,pentru a nu roii dupa aceea familia.
numai bine!
se pare ca toti zic ca schimba matcile,dar putin aplica .

andrei_salaj

sunteti care schimbati matca prin intermediul unui roi?

filip

Citat din: andrei_salajD-le Bucovineanu,aveti toata stima mea,dar m-am referit cu precadere la schimbarea matcii batrane cu una tanara,iainte sau in timpul salcamului,pentru a nu roii dupa aceea familia.
numai bine!
se pare ca toti zic ca schimba matcile,dar putin aplica .
Daca iti zic ca 50% din roii facuti inainte de salcam sunt facuti cu matci batrane,ce spui?
Daca dau botca capacita stupilor de productie ,nu am batai de cap cu roitul.
E adevarat ca stiu calendarul zonal al infloririlor,asta i-mi convine.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

andrei_salaj

Nea Filip,toata stima.La astfel de metoda ma gandesc si eu.
Ca sunt in situatia D-ta.Adica departe de ei.
Daca detaliezi,aici sau pe MP,ti-as fi recunoscator.
Sa fii iubit!Sanatate!

filip

De la stupii care iau matca si albina tanara nu iau si rame cu puiet,astfel nu-i slabesc prea tare.La stupii care am luat MATCA ii ajut cu puiet din cei care au ramas cu matca.Un fel de echilibrare.Legea compensatiei :)
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

andrei_salaj


bucovineanu

In postarea anterioara eu am aratat cum trebuie procedat ca o familie sa accepte o botca din afara, pentru ca daca am inteles bine tu asta ai intrebat in postarea anterioara postarii mele. Ceea ce am spus in postarea anterioara se poate face in orice perioada, dar este de preferat sa se faca atunci cand familia a ajuns la un apogeu in dezvoltare, fara sa fi intrat in friguri. Asta numai daca avem pregatite botci cu care sa inlocuim reginele batrane. Sigur, cu regina batrana putem face un roi, dar e de preferat ca acest lucru sa se faca dupa salcam.

valter

-''le Bucovineanu,aveti toata stima mea,dar m-am referit cu precadere la schimbarea matcii batrane cu una tanara,inainte sau in timpul salcamului,pentru a nu roi dupa aceea familia''.
Eu procedez asa: introduc matca de schimbat(cea batrana) in colivie cu un numara de albine insotitoare, colivie ce o dispun pentru 10-12 ore deasupra peste rame;
-de regula a doua zi, schimb coliviile intre ele, cea cu matca tanara in familie, cea cu matca batrana in lada cu scule;
-inlocuiesc dopul de ceara cu unul de serbet la colivia cu matca tanara si verific peste trei patru zile daca oua. Da, oua-bine, nu... pregatesc alta matca, rad botcile si repet operatiunea, scot capacul de ceara inlocuiesc cu serbet, candi...verific dupa trei patru zile...
Reusita peste 90%.La mine.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

maximus

fac matcile astfel incat cel mai tarziu la salcam 3 sa le am imperecheate. cand e culesu mai in toi,ridic folia si arunc tanara in catul de sus(ultimul), pe o rama. O urmaresc 2-3 minute, nu o ataca nici una, si se pierde printre albine. atat.
  sfat: nu incercati,ca e niste treburi de stiut inainte.
poate incepatorii vor avea noroc o data...a doua oara gata :roll:

andrei_salaj

Pai Maximus,daca vrei sa ma ajuti,ajuta-ma pana in capat.
Daca vrei numai sa bagi zanzanie,te inteleg.
toti isi dau aere de atotstiutori.Mai ales eu.
Sanatate!

maximus

Citat din: andrei_salajPai Maximus,daca vrei sa ma ajuti,ajuta-ma pana in capat.
Daca vrei numai sa bagi zanzanie,te inteleg.
toti isi dau aere de atotstiutori.Mai ales eu.
Sanatate!
poftim? :uimit: