turta proteica

Creat de dragos2006, Februarie 06, 2008, 12:39:55 AM

« precedentul - următorul »

D006

In fiecare an produc cate o turta proteica pe care o administrez la inceputul lui matrie la stupi. Reteta o modivic in fiecare an dupa cum imi vine :zzz:  acum vreau sa va supun analizei reteta de anul acesta si va rog sa veniti cu completari in ceea ce priveste cantitatea precum si componentele .
  Reteta pe o sarja :
Zahar 60kg.
miere15kg.
polen 5 kg.
  lapte praf 1kg.
faina de soia 2kg.
drojdie de bere inactivata 2 kg.
zeama de la 10 lamai
putina sare
vit. b2 10 fiole
vit b6 10 foile
vit b12 10 fole
spirulina 3 flacoane
va rog dati-va cu parerea ca joi vreau sa o fac.

gore

Cred ca este destul de completa, mai ales ca are spirulină. Apropo, cine va recomandat să administraţi acest produs?
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

D006

am citit intr-o revista.

frantescu

Cantitatile sunt puse in neconcordanta dupa parerea mea. Nu exista o baza stiintifica in aceasta reteta ba mai mult cantitatea de proteina e destul de mica.In ceea ce priveste administrarea complexului de vitamina B exista si riscuri,zic eu,majore.B-urile nu se elimina precum vit C asa ca daca sunt date in concentratii aleatoare s-ar putea sa apara probleme. Dupa A.Malaiu iata care ar fi concentratia de proteina la care cresterea de puiet este influentata:
-50 g soia(44%proteina)
-25 g drojdie(44% proteina)
-25 g lapte praf(32%proteina)
-------------------------------------
100 g substituent  = 41 g proteina
Ca sa obtinem intre 10 si 15% proteina trebuie adaugata o cantitate de 310g respectiv 175 g miere si zahar.
Concluzia :
la 75 de kg de miere si zahar cum ati scris trebuie pus aproximativ 25-30 de kg de substituent.In ceea ce priveste complexul de vitamine soia se gaseste pe piata imbogatita cu vitamine si va scuteste de unele calcule care tin strict de biochimisti.
Multa bafta!!!!

D006

pune la calcul si polenul. Eu cu toti care am mai discutat fac turta cu proteina 20 %.
Am vazut niste turte proteice unguresti dar nu m-am uitat la concentratie data viitoare voi fi atent la concentratie. voi pune polen mai mult.

frantescu

am pus si polenul sa stii.iar 20% proteina nu inseamna 20%substituent ca soia de ex are 44%

piti

Drojdie de bere inactivata
Se gaseste in comert ? Daca NU, cum se inactiveaza ?

linde

Citat din: pitiDrojdie de bere inactivata
Se gaseste in comert ? Daca NU, cum se inactiveaza ?
Salut,
1. drojdia de bere inactiva nu se gaseste
2.ori ce drojdie poate deveni inactiva prin fierbere,(dispare fermentul prin fierbere ,care ar produce fermentatia , si de acolo diareea) deci se foloseste ori ce fel de drojdie de preferinta uscata ,se pune intr-un vas mai mare se dizolva cu putina apa si se fierbe 10-15minute, se amesteca continu face spuma si tinde sa se prinda de fundul vasului,fierberea trebuie sa fie indelungata altfel nu dispare fermentul.(informatia o am din revista apicultura din ani 80, care dau se pare mai bune informatii ca cele actuale)

D006

Eu folosesc cu succes polenul pentru turte proteice.Cred ca sunt cele mai ieftine si albinele le consuma cu placere.
   


    Ionel

bucovineanu

Fratilor,
Pregatirea familiilor pentru cules se face incepand din luna august a anului anterior.A face fel de fel de experimente cu fel de fel de substituienti este un mare risc.Romanul are o vorba:
" Porcul nu se ingrasa in ajunul de Ignat"

balasbebe

As vrea sa intreb daca s-a auzit prin unele locuri de polen recoltat de albine, uscat sau pastrat la congelator, care este hrana preferata a puietului de albine.
  Pentru albine, o turta cu polen si miere sa nu depaseasca in aceasta perioada 50 de grame.

bucovineanu

In postarea anterioara eu nu m-am referit la polen, ci la substituienti(inlocuitori).

D006

Citat din: balasAs vrea sa intreb daca s-a auzit prin unele locuri de polen recoltat de albine, uscat sau pastrat la congelator, care este hrana preferata a puietului de albine.
  Pentru albine, o turta cu polen si miere sa nu depaseasca in aceasta perioada 50 de grame.
adica turta sa nu contina mai mult de 50 de grame......?

D006

astazi leam dat a treia turta proteica sa fie

D006

tinind cont ca deja este destul de mult si puiet si ca am vazut ca aduc si polen inseamna ca este bine
sa va arat si cum stam cu puietul